Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
defalcare clienti incasati dupa raport Z - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


defalcare clienti incasati dupa raport Z

3 replies to this topic

#1 DMK2019

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 March 2022 - 02:56 PM

Bună ziua,
Avem casă de marcat pentru încasarea clienților - persoane juridice pentru servicii de salubrizare (ridicarea gunoiului). Încasarea se face pe teren, la sediul sau punctul de lucru al clientului. Încasatorul îi dă factura și îl pune să semneze de primire pe al doilea exemplar de factură.
La sfârșitul zilei predă la contabilitate raportul Z, facturile (exemplarul 2) semnate de clienți și o parte din bani, pentru că face și plăți la diverși furnizori. De cele mai multe ori face și borderou de încasare.
În lipsa borderoului nu știu cum să identific corect încasările, defalcat pe fiecare client. Se emit, în medie cam 30 de bonuri fiscale pe zi.
Scriu pe factură ”achitat cu raport z nr...”?
Am cazuri în care, în lipsa borderoului, nu îmi corespunde totalul din Z cu facturile semnate și presupus încasate, aduse înapoi.

Vă mulțumesc nespus pentru răspunsuri și ajutor!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2022 - 01:53 PM

Vezi postareaDMK2019, la 06 March 2022 - 02:56 PM, a spus:

Am cazuri în care, în lipsa borderoului, nu îmi corespunde totalul din Z cu facturile semnate și presupus încasate, aduse înapoi.

Eheee, aici ai o pbl reala si sunt 2 explicatii principale :
- neglijenta in serviciu / incalcarea procedurilor
- delapidare

O sa ma refer doar la prima ipoteza fiindca a doua e clara.
Z-ul trebuie OBLIGATORIU sa corespunda cu facturile emise DACA procedura spune ca se inmaneaza factura NUMAI clientului care o si plateste ! Daca se accepta plati partiale, atunci persoana care incaseaza este obligata fie sa faca acel borderou explicativ, fie sa scrie pe BF, de mana, nr facturii corespondente. Nu e nimic complicat in asta !
Tu trebuie sa ai un decont de cheltuieli cat mai limpede, altfel se va institui haosul in contabilitate.

Facturile nu se achita cu Z-ul, ci cu BF ! Z-ul nu este document de plata/ incasare !

Cred ca trebuie sa stabiliti mai bine procedurile ... Nu are niciun rost sa te chinui tu sa potrivesti actele INSUFICIENTE unele cu altele, trebuie sa ti se puna la dispozitie documente clare, pe care sa le poti inregistra corect, nu pe bajbaite ! IMPUNE-TE !! Ti-o cere atat deontologia profesionala, cat si interesul firmei intr-o evidenta contabila limpede.

:smile:




#3 DMK2019

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 March 2022 - 05:06 AM

Întradevăr... ESTE HAOS în tot și în toate.... Tocmai asta spun și eu: nu am bon - nu știu care factură s-a achitat!! Nu se face dovada! Borderoul mi se pare insuficient să fac dovada achitării de către client a serviciului! Și pe factură nu trec ”achitat cu Z din data”.
Măcar să-mi fi dat rola casei de marcat!! Dar în lipsa unui cod de client, să-l pot identifica corect, mă întorc de unde am plecat...
Păcat că pentru astfel de oameni ... ignoranți suferă și răspund contabilii!
Mulțumesc din suflet, încă o dată! :*



#4 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 10 March 2022 - 08:03 AM

Trebuie schimbata procedura de lucru ca sa fie totul in ordine. Si eu cand am preluat o firma foarte complicata din acest punct de vedere al hartogariei, am stat 2 zile sa inteleg tot ce se intampla, cum se misca lucrurile, ce hartii ies, am incercat eu diferite variante, rapoarte, bonuri nefiscale, rapoarte X intermediare, din toate aplicatiile si casele lor de marcat, pana am reusit sa ajung la acele hartii care imi sunt necesare sau chiar si obligatorii.

Nu exista "de cele mai multe ori". Trebuie mereu facute lucrurile asa cum trebuie.

Probabil trebuie sa pleci la "lupta" cu acea casa de marcat si incasator. De la el pleaca tot. Cum emite acele facturi si bonuri fiscale, si acolo sa introduca numele clientului sau facturii pe bonul de incasare iar pe factura sa scrie achitat cu bon X. Chiar si de scrie de mana daca nu poate introduce electronic, cum ar fi corect. Altfel n-ai cum sa corelezi incacarile totale cu facturile emise.

Iar diferenta dintre Z si facturi emise, mi se pare extrem de grav. Decat daca nu se incaseaza complet facturile emise si raman solduri scadente, iar solutia de mai sus ar fi buna si in cazul asta. Dar macar la bani picati cu Z-ul?

In fine, cum a spus si Otilia si mentionat la inceput, tu trebuie sa ceri ce iti trebuie. Multa vreme s-a mers pe principiul "fac ce vreau, si contabilul o scoate la capat cumva" si mie nu mi-a placut niciodata. Mereu le-am spus clientilor ca mai bine ma suna inainte sa faca ceva nou, ca sa o facem cum trebuie, decat sa iasa o prostie pe care am fi putut sa o evitam si sa ajungem la acelasi rezultat.

Contabilitatea (nu fiscalitatea) mi se pare un lucru logic. Ce trebuie sa faci, ce trebuie sa iasa, la ce ajuta dupa aceea, altfel faci degeaba, doar ca sa fie facut si devine inutil.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 10 March 2022 - 08:05 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL