Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sediul social plus chirias persoana fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Sediul social plus chirias persoana fizica

sediu social srl chirias
4 replies to this topic

#1 Anaac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 April 2022 - 09:41 AM

Buna ziua,

Am sediul social intr-un apartament pe care proprietarul vrea sa-l inchirieze.
Am contract de comodat cu proprietarul apartamentului (o ruda) care doreste acum sa inchirieze apartamentul unei alte persoane fizice.
Contractul de inchiriere va fi intregistrat la ANAF.

Influenteaza in vre-un fel existenta contractului de comodat/sediului social la aceeasi adresa inregistrarea contractului de inchiriere catre persoana fizica la ANAF ?
Pot pastra sediul social pe aceeasi adresa (nu sunt desfasurate sau autorizate activitati la sediul social)?
Mai trebuie declarat ceva, modificat contractul de comodat?

Multumesc mult.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2022 - 02:46 PM

Depinde, in primul rand, de suprafata cuprinsa in contracte.
Daca este aceeasi suprafata, atunci contractele se suprapun si va trebui incetat cel de comodat, iar tu esti obligat sa restitui bunul la cererea comodantului (cf. Cod civil) - ceea ce te lasa fara sediu social. Daca nu reziliati contractul tau, ruda ta nu poate face alt contract legal de inchiriere, cu sau fara bani, fiindca deja apart. e in folosinta altcuiva.
Fiscul nu poate opri automat contractul de inchiriere fiindca nu are de unde sa stie ca pe acel spatiu mai este un contract de comodat in functiune, daca voi nu l-ati declarat (si nu aveati obligatia sa o faceti, Legea spune doar ca "pot" fi inreg.), insa ruda ta poate notifica ONRC si ANAF despre rezilierea unilaterala a contractului de cpmodat (sa o faca pt propria protectie).

Deci, e suficient sa iti ceara inapoi, in scris, "bunul" inchiriat fara plata (comodat) = sa rezilieza contractul cu tine si imediat iti trebuie alt sediu social fiindca in lipsa acestuia ANAF iti declara firma inactiva, cu tot ce decurge de aici si anume :
  • Fapta se înscrie în cazierul fiscal al contribuabilului persoană juridică și în cazierul fiscal al reprezentanților legali ai firmei;
  • Pierderea statutului de contribuabil înregistrat în scopuri de TVA;
  • Pierderea codului de plătitor de TVA sau, după caz, a codului special de TVA pentru operațiuni Intracomunitare;
  • Imposibilitatea de a deduce TVA și/sau cheltuieli pentru documentele fiscale primite de la terți (facturi, bonuri etc);
  • Imposibilitatea terților de a deduce TVA și/sau cheltuieli pentru documentele fiscale primite de la contribuabilul declarat inactiv fiscal (facturi, bonur etc).
ONRC anunta ANAF lunar despre sediile expirate. Anaf te va notifica despre lipsa sediului si numai dupa 30 zile de la notificare te va declara inactiv daca rezolvi pbl. pana atunci.




#3 Anaac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 April 2022 - 06:22 PM

Multumesc pentru raspuns.
Deocamdata nu a fost inchiriat spatiul unei alte persoane.
Inteleg ca singura posibilitate legala este cea de delimitare a spatiului.
Act aditional la contractul de comodat intre firma mea si proprietar in care este stabilita o suprafata si la momentul inchirierii contract pe suprafata ramasa (chiar daca persoana care inchiriaza va avea practic acces la toata suprafata).

Multumesc din nou pentru raspuns, ma gandeam ca asa stau lucrurile ...dar am vazut ca s-a scos limitarea cu numarul de sedii sociale si ma gandeam ca ar fi posibila si asta pentru sediu fara activitate.



#4 Anaac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 April 2022 - 08:47 AM

Mai am o intrebare legata de sediul social daca nu va deranj prea mult.

Aveti idee cat timp poti sa nu ai declarata activitate la sediu social?
Trebuie depusa o declaratie periodic?

Am citit ca la inregistrarea sediului social trebuie depusa:

"Declarația-tip pe propria răspundere (Model 1) semnată de asociați sau de administratori din care să rezulte, după caz, că persoana juridică nu desfășoară
-la sediul social,
-la sediile secundare
-sau în afara acestora, activitățile declarate, o perioadă de maximum 3 ani "

Eu nu am declarata activitate la sediu social si nici nu am activitati autorizate la sediu, doar la terti si in afara sediilor.
In certificatul constatator este precizat:
"
Tip sediu: principal
Nu se desfășoară activitățile prevăzute în actul constitutiv sau modificator
"
Au trecut mai mult de 3 ani de cand am infiintat firma, depus declaratii la ONRC.
Mai trebuia facut ceva, depusa o noua declaratie dupa 3 ani?
Care sunt implicatiile fiscale in acest caz?

Multumesc.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2022 - 02:45 PM

https://www.avocatne...83%C8%9Bii.html

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL