Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxe PFA deschis in DEC 202q - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Taxe PFA deschis in DEC 202q


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 CatalinB2695

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 April 2022 - 01:16 AM

Buna ziua tuturor, am doua intrebari legate se contabilitatea unui PFA la norma de venit, daca este cineva dornic sa ma ajute.

In luna Decembrie 2021 (pe 05 Decembrie) am deschis un PFA la norma de venit. Stiu ca trebuie sa achit pana pe 25 Mai taxele pe anul trecut insa nu stiu in ce cuantum, luand in considerare ca a fost deschis tarziu, anul trecut. Norma de venit a anului trecut pentru codul CAEN al PFA ului a fost de 28000 ron.

A doua intrebare pe care o am este legata de calculul taxelor pe care le datorez pentru 2022, vreau sa imi fac un calcul lunar, sa zicem. Norma de venit a crescut in 2022 la 31000.Venitul net pe care il realizez, media lunara este de 6000 Euro.
Ce taxe trebuie sa achit pentru PFA daca planuiesc sa il inchid in luna Iulie,.media lunara fiind la fel pana in Iulie.

Am incercat sa calculez singur bazandu ma pe informatiile pe care le am gasit pe diverse forumuri/bloguri dar nefiind de meserie nu inteleg exact baza de calcul.

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de CatalinB2695: 21 April 2022 - 01:19 AM



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL