Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul contributii salariale incepand cu 1.06.2022 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Calcul contributii salariale incepand cu 1.06.2022

3 replies to this topic

#1 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 12 June 2022 - 08:04 AM

Un SRL are un angajat caruia de la 1.01.2022 i s-a majorat salariul brut la 2600 lei si pentru care contributiile aferente acestui salar brut s-au datoarat si platit incepand de la acea data. Acum daca de la 1 iulie va fi angajat un al doilea salariat tot cu 2600 lei brut contributiile aferente se vor calcula si pentru acest angajat tot la nivelul acestei sume sau doar la 2550 lei brut iar pentru deferenta de 50 lei nu mai datoareaza contributii doar acest angajat? Ori masura se aplica doar in cazul majorarii doar cui 200 lei peste nivelul de 2550? Sau mai bine nu se complica si calculeaza si plateste le fel pentru ambii angajati? Macar la pensie pentru perioada respecitva nu vor fi discriminari intre cei doi angajati :)

Edited by sirius, 12 June 2022 - 08:07 AM.




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 12 June 2022 - 04:05 PM

Dupa parerea mea, de vreme ce pe CIM are 2600 lei brut, fara alte specificatii, rezulta ca i se calc. darile la fel ca celuilalt salariat.

OUG 67/2022, art I,
.................... nu se datorează impozit pe venit și contribuții sociale obligatorii pentru o sumă de 200 lei reprezentând venituri din salarii și asimilate salariilor în următoarele situații:
..................
b) nivelul salariului de bază lunar brut stabilit potrivit contractului individual de muncă, fără a include sporuri şi alte adaosuri este de 2.750 lei, în cazul persoanelor nou angajate în perioada cuprinsă între data 01 iunie și până 31 decembrie 2022, inclusiv.
.................................................................................

Da, masura se aplica doar in cazul majorarii cu 200 lei peste nivelul de 2550 lei, deci numai la sal. minim :

OUG 67/2022, art I, lit a)
a) angajatorii majorează voluntar, oricând în perioada 1 iunie – 31 decembrie 2022, inclusiv, nivelul salariului de bază lunar brut cu suma de 200 lei, respectiv de la 2.550 lei la 2.750 lei, pentru salariații care desfășoară activitate în baza contractelor individuale de muncă, în derulare la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, în care nivelul salariului de bază lunar brut la aceeași dată, fără a include sporuri şi alte adaosuri, este egal cu nivelul salariului minim brut pe tară garantat în plată stabilit prin Hotărârea Guvernului nr. 1071/2021 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată;




#3 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 posts

Posted 13 June 2022 - 07:03 AM

Asa mi se pare si mie citind OUG 67/2022. Doar ca fapt divers, ma gandesc ca unul care va fi incadrat de la 1.06.2022 cu 2750 lei brut beneficiind de scutirile de taxe pentru cei 200 lei peste 2550 brut minim, in cazul ca de la 1.01.2023 noul salariu minim brut va fi in jurul lui 2700 brut, respectivul salalariat nu va mai beneficia de aceste scutiri si ar putea lua un net putin mai mic decat in 2022 in cazul ca va ramane pe noul salariu minim brut valabil pt. 2023 😊
Dar mai bine sa nu anticipez penru ce va fi in 2023 ca nici macar pana la sfr, anului nu stim ce situatii sau legi mai pot aparea.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 18 June 2022 - 11:36 AM

Oricum, bonusul se aplica pana la 31.12.2022 ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL