Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prelucrarea documentelor inainte de contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Prelucrarea documentelor inainte de contabilitate

4 replies to this topic

#1 Adi.stanciu93

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 July 2022 - 11:18 AM

Buna ziua. Am o intrebare referitoare la un magazin online accesorii auto infiintat in 2017.

Magazinul are in prezent 4 furnizori: 2 locali si 2 cu care colaboram prin dropshipping. Astfel functionam fara stocuri - ce cumparam azi vindem exact in aceeasi zi.

Primim factura de intrare si facturam de iesire in aceeasi zi.
Pana la momentul de fata avem in medie sa zic 800 de facturi iesire pe luna.


Contabilul nostru ne solicita sa scriem pe factura de intrare pretul de vanzare cu tva al fiecarui produs in parte in vederea aflarii adaosului comercial.

Aici vine si intrebarea mea: este o metoda corecta sau se poate evita acest proces ?!
Sau cum ar trebui sa procesez eu toate documentele inainte de a le trimite contabilului ?!

Deoarece exact in contextul meu acest proces este foarte anevoios - pot exista situatii in care un produs cumparat sa aiba 4-5 preturi diferite de vanzare (exemplu - avem 2 siteuri proprii - pe emag este alt pret si asa mai departe)

Noi momentan cuplam fiecare factura de intrare cu cele de iesire din acea zi - avand in vedere ca exista pret de achizitie si pret de vanzare nu se poate calcula adaosul prin scaderea sumelor totale nu individuale la fiecare produs ?! Sau asta este procedura normala ?!

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 July 2022 - 09:47 AM

Daca tot ce intra se vinde imediat, imseamna ca ai stoc 0 totdeauna.
Nu ai de ce sa faci nir cu pret de vanzare, cel mai simplu este sa se tina evidenta stocurilor la pret de achizitie, nu la pret de vanzare (valoric).

Metoda gestiunii valorice este o exceptie care se aplica in cazurile in care nu poti determina stocurile/fisele din care vinzi.

PS. In mod normal ar trebui sa ai un program sau o modalitate de a "tine" evidenta primara, iar catre contabilitate sa transmiti situatiile din gestiunea ta.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2022 - 09:47 AM

Buna, :smile:

Fiind, totusi, o vanzare cu amanuntul, evidenta de gestiune implica si determinarea adaosului comercial pe baza pretului de vanzare prestabilit, asa cum iti cere contabilul, INSA ...

Menirea contabilitatii este sa reflecte cat mai fidel operatiunile economice derulate efectiv si de aceea se poate apela la un grad oarecare de legeritate a modului de evidenta contabila, incluzand-o si pe cea de gestiune. Asta inseamna sa ne adaptam contabilitatea la specificul activitatii, astfel incat lucrurile sa fie clare si usor de urmarit, dar sa obtinem aceleasi rezultate contabile si fiscale in orice mod am tine evidenta.
Daca aceste deziderate sunt indeplinite si tinand cont ca felul in care Fiscul abordeaza controalele nu mai este atat de rigid ca pe vremuri, eu nu vad de ce nu ti-ai putea adapta contabilitatea la business.

Personal, optez pt varianta ta.
Si sunt de acord cu Gabi. :wub:



#4 Adi.stanciu93

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 July 2022 - 07:14 AM

Va multumesc pentru raspunsuri !!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2022 - 01:07 PM

Cu drag si alta data ! :smile:





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL