Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributii salariati timp partial din august 2022 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

Contributii salariati timp partial din august 2022

contributii salariati timp pa
4 replies to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 22 July 2022 - 07:48 AM

Conform OG16/2022 contributiile salariatilor cu timp partial al caror salariu este sub salariul minim se vor calcula la nivelul salariului minim (exceptand exceptiile). Dar aceasta diferenta nu influenteaza salariul angajatului deoarece va fi platita de angajator. De_asemenea, nu influenteaza nici calculul impozitului.
Am inteles corect ?


Contributii salariati timp partial din august 2022 (mi-a scapat un u in loc de i)

Edited by Otilia Alupei, 23 July 2022 - 04:04 PM.




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 23 July 2022 - 04:02 PM

salariu [riu pron. rĭu] s. n., art. salariul; pl. salarii, art. salariile (-ri-i-) ----------------------------------------------------

rezolvat si scaparea lui "u" in loc de "i", plus restul omisiunilor, marea lor majoritate aparand din cauza noii formule "salariu". Nu-i bai, invatam si stim data viitoare ! :smile:
....................................................................

Si raspunsul : DA, ai inteles bine !
In cazul in care contributia de asigurari sociale calculata dupa regulile vechi este mai mica decat cea stabilita potrivit noilor prevederi, diferenta se suporta de catre angajator/platitorul de venit in numele angajatului/ beneficiarului de venit.

OUG 16/2022 :
68. La articolul 146, după alineatul (55) se introduc patru noi alineate, alin. (56)—(59), cu următorul cuprins:
(59) În cazul în care contribuția de asigurări sociale calculată potrivit alin. (5) este mai mică decât contribuția de asigurări sociale stabilită potrivit alin. (56), diferența se suportă de către angajator/plătitorul de venit în numele angajatului/beneficiarului de venit.”




#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 25 July 2022 - 09:43 AM

Multumesc pt toate. Din viteza si nebagare de seama mosul mai greseste :biggrin: .



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 25 July 2022 - 10:22 AM

Si baba mai greseste, ce crezi ... :blush:

Spor mare ! :smile:



#5 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Posted 26 July 2022 - 11:24 AM

Ce se intampla daca angajatul cu timp partial si salariul sub cel minim, are concediu medical ? Se aduna cele doua contributii cea de la zile lucrate si cea de la zile CM si se compara cu cea pt. salariul minim ? Dar pentru sanatate CASS nu se datoreaza contributia la CM ! Sau neglijez zilele CM si contributiile pt.salariul minim il calculez doar corespunzator zilelor lucrate. (Daca toata luna este in CM contributia pt. salariul minim este 0 si angajtorul nu plateste nimic pt.angajat ) ?






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL