Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate OnlyFans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitate OnlyFans


1 reply to this topic

#1 LeonR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 October 2022 - 04:50 PM

Buna ziua, am o clienta ce are SRL si are venituri din OnlyFans, fiind la inceput este neplatitoare de TVA. Cum voi înregistra factura emisa de OnlyFans? Se va emite factura cu TVA si cine plateste acest TVA?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2022 - 11:41 AM

Buna,

Din cate am inteles, OnlyFans isi are sediul la Londra, prin urmare se vor aplica regulile aferente UK (dupa Brexit).
De asemenea, avand in vedere dimensunea platformei, cred ca firma de care apartine este platitoare de TVA.

Începând cu data de 1 ianuarie 2021, persoanele impozabile stabilite în Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord dobândesc statutul de persoane impozabile nestabilite în Uniunea Europeană.

https://static.anaf....V2_21122020.pdf
1. Întrebare: Unde va fi considerată impozabilă din punct de vedere al TVA prestarea de servicii de către persoane impozabile din Regatul Unit către persoane impozabile din UE?
Răspuns: Prestarea de servicii de către persoane impozabile din Regatul Unit către persoane impozabile din UE va fi impozabilă în statul membru în care este stabilit clientul.
_________________________________________________

Nu e cazul tau, dar ca sa completez situatiile posibile :

4. Întrebare: Unde va fi considerată impozabilă din punct de vedere al TVA prestarea de servicii efectuată de persoane impozabile din Regatul Unit către persoane fizice din UE?
Răspuns: Prestarea de servicii de către persoane impozabile din Regatul Unit către persoane fizice din UE va fi, în principiu, considerată ca având loc în afara UE și, prin urmare, nu va fi impozabilă în temeiul legislației UE privind TVA (cu excepția MOSS).






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL