Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Asigurare sanatate PFA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Asigurare sanatate PFA?

5 replies to this topic

#1 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2022 - 10:21 AM

Buna ziua,

Am intrat astazi sa-mi verific calitatea de asigurat la sanatate cu CNP-ul si se pare ca nu sunt asigurata, desi am PFA din februarie 2021 si am platit contributia la sanatate (PFA sistem real, am depasit plafonul de 12 salarii minime).

Fiind noua in treaba cu PFA-ul si neavand nevoie de asigurarea de sanatate, nu e ceva la care m-am gandit, iar acum se pare ca am, din nou, ceva de invatat. Operam pana acum cu banuiala, aparent gresita, ca odata ce am platit contributiile, sunt automat asigurata.

V-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ghida in ceea ce priveste asigurarea la sistemul public de sanatate (sau ar trebui sa consider o asigurare privata?) prin PFA. Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2022 - 11:32 AM

Asigurarea de sanatate in sistemul de stat este neaparat necesara, dupa parerea mea. Cea din privat poate veni sa o completeze dat fiind faptul ca si in sistemul de sanatate privat sunt clinici si medici in contract cu casele de sanatate, deci presteaza servicii decontate de catre acestea.

Plata trebuie sa fi fost in contul corect - asta in primul rand. Apoi, nu ai mentionat pt ce an ai platit, dar oricum asig. pt anul curent este valabila fara plata in cursul anului, ea se naste din bifarea rubricii de CASS la venitul estimat pt 2022 in decl unica depusa pt 2021, suma pt 2022 fiind scadenta anul viitor (2023), odata cu depunerea decl. unice pt 2022. Adica statul iti ofera asistenta medicala pe baza "cuvantului" tau exprimat prin bifarea rubricii de CASS estimata aferenta anului 2022 si te lasa sa platesti asigurarea abia in anul urmator. Daca nu o mai platesti/nu mai confirmi asigurarea in decl. unica pt 2022 (date definitive de data aceasta, fiindca nu mai vb de estimare), statul iti va cere banii pe serviciile medicale de care ai beneficiat - daca e cazul.

Prin urmare, alaturi de plata, eu cred ca trebuie sa ai si documentul prin care anunti statul ca esti asigurata, in cazul PFA este chiar decl. unica a anului precedent (la momentul asta vb de 2021) prin care estimezi ca ai obligatia sau optezi sa fii asigurata pt anul in curs (adica pt 2022).

Daca ai declarat corect si ai mai si platit in avans pt 2022, atunci chiar nu exista niciun motiv care sa tina de tine pt a nu figura asigurata si va trebui sa mergi intai la ANAF pt lamuriri (ei gestioneaza fondurile) si apoi la casa de sanatate la care esti arondata pt update.

Am reusit sa ma fac inteleasa sau te-am ametit ? :smile:




#3 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2022 - 01:35 PM

Oooooh, ok, ok, cred ca am inteles.

Deci am depus declaratia unica pentru anul 2021 si am platit contributiile pentru anul 2021 (impozit, CAS si CASS), insa in estimarea pentru 2022 am pus o suma infima (de fapt, o contabila mi-a sugerat sa fac asa) pentru ca cred ca intelesesem ca trebuie sa platesc contributiile datorate in urma estimarii chiar in 2022 si bineinteles ca nu aveam inca bani pentru asa ceva. Deci in estimarea pe 2022 am pus doar 10 000 lei si am platit deja impozitul pe venit de 1000 lei care rezulta din ei.

Sa inteleg ca in 2023, singurul mod in care voi fi asigurata va fi doar daca estimez pe 2023 o suma care sa fie indeajuns de mare incat sa includa si contributiile CAS si CASS si voi putea plati doar in 2024?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2022 - 12:29 PM

Nu. :smile:

Pt estimarea aferenta 2022, cu acele venituri mici estimate perfect legal, trebuia sa optezi pt asigurarea si plata CASS, bifai casuta de optiune. Aveai rubrica unde te puteai asigura la doar 6 salarii minime pe economie (fiind cu veniturile sub plafon), bifai asta si ramaneai de plata cu suma de 1.530 lei pt 2022 cu scandemta pe 25 mai 2023 - data limita de depunere a decl. unice pt anul 2022 - deci nu plateai nimic in 2022 pt acest an, dar apareai asigurata prin optiune !!
.
Apoi, in 2023, cand iti definitivai situatia PFA pt anul 2022, puneai in declaratia unica venitul net (baza de calcul cf art. 170 CF, art. 2, lit a) obtinut in 2022 si daca depaseai cu el 12 sal minime/economie atunci si doar atunci bifai si plateai suma intreaga la CASS, pana la termenul de mai sus. Repetai figura cu estimarea si optiunea, ca mai sus, ca sa fii asig. si in 2023. Si tot asa ...
Daca nu depaseai plafonul, ramaneai asa cum ai optat initial si aveai de plata numai 1.530 lei, cum ti-am spus.
Asta trebuia sa te invete contabila ta care banuiesc ca ti-a facut si decl. unica ... dar poti sa faci rectificativa la decl. unica pt 2022.
https://static.anaf...._unica_2022.pdf

Declaraţia unică privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice poate fi corectată de contribuabili din proprie iniţiativă, ori de câte ori informaţiile actuale nu corespund celor din declaraţia depusă anterior, prin depunerea unei declaraţii rectificative în condiţiile prevăzute de Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările şi completările ulterioare.

Declaraţia rectificativă se întocmeşte pe acelaşi formular, bifându-se cu X căsuţa/căsuţele "Declaraţie rectificativă privind capitolul I" şi/sau "Declaraţie rectificativă privind capitolul II", completându-se, după caz, capitolul I "Date privind impozitul pe veniturile realizate şi contribuţiile sociale datorate pentru anul ....." şi/sau capitolul II "Date privind impozitul pe veniturile estimate/norma de venit a se realiza în România şi contribuţiile sociale datorate pentru anul ..........." Declaraţia rectificativă se completează înscriindu-se toate datele şi informaţiile prevăzute în capitolul supus rectificării, inclusiv cele care nu diferă faţă de declaraţia iniţială/anterioară.

La rectificarea declaraţiei se vor avea în vedere următoarele: - declaraţia iniţială este declaraţia care nu are nicio bifă de rectificativă selectată; - este permisă depunerea unei singure declaraţii iniţiale; - declaraţia rectificativă este declaraţia cu cel puţin o bifă de rectificativă selectată (la capitolul I sau capitolul II sau la ambele capitole); - o declaraţie rectificativă care rectifică ambele capitole (capitolul I şi capitolul II) trebuie să aibă ambele bife de rectificare selectate.



#5 juliafree

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 December 2022 - 03:07 PM

Multumesc din suflet pentru ajutor!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2022 - 06:37 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Atentie la baza de calcul, fiind in sistem real :

ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează veniturile prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h)
(tu esti lit. b)
..............................
(2) Încadrarea în plafonul anual de cel puțin 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere a declarației prevăzută la art. 120 se efectuează prin cumularea veniturilor prevăzute la art.155 alin. (1) lit. b) - h), după cum urmează:
a) venitul net/brut sau norma de venit din activități independente, stabilite potrivit art. 68, 681 și 69, după caz;
(tu esti art, 68)
.............................................

ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
(1) Venitul net anual din activități independente se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile efectuate în scopul realizării de venituri, cu excepția situațiilor în care sunt aplicabile prevederile art. 681 și art. 69.
(2) Venitul brut cuprinde:
a) sumele încasate și echivalentul în lei al veniturilor în natură din desfășurarea activității;
(atentie, doar cele incasate, nu si cele facturate si NEincasate).

Citeste (cititi amandoua) art. 68 pt a stabili corect baza de impozitare ! Daca este cazul (si se pare ca e) faceti rectificativa la decl. unica pt anul 2021, depusa in 2022.

Spor mare ! :smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL