Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cerere mentinere esalonare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cerere mentinere esalonare

4 replies to this topic

#1 Dragus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 December 2022 - 11:26 AM

Salutare.

Am o mica problema cu ANAF-ul. Pe scurt in luna a 8-a am mi-au aprobat o esalonare iar acum cateva zile am primit in SPV o notificare cum ca mi-a fost anulata esalonarea deoarece nu am platit rata din luna a 10-a. Aparent este o greseala din partea anaf deoarece rata am platit-o. Am discutat cu ei telefonic si le-am spus ca pot prezenta extrasul de cont unde se vede clar acea rata platita si mi-au spus sa fac o cerere de mentinere esalonare. Am cautat pe google, am intrebat contabila si nu are nimeni un model cu acea cerere. Am sunat la ei si domnul de la telefon mi-a raspus pe un ton agresiv ca el nu este contabilul meu si defapt contabilul ar trebui sa ma indrume.

Problema este ca nu gasim acel model de cerere mentinere esalonare. Stie cineva unde il pot gasi si daca se poate depune prin SPV? (nu au vrut sa imi spuna nici macar acel lucru).

Multiumesc



#2 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 23 December 2022 - 12:30 PM

Nu pot spune ca am lucrat cu esalonari pana acum, dar daca nu gasesti la prima mana pe Google vreun model de cerere, atunci poti crea tu una, cu datele care sunt importante pentru identificarea ta si a problemei pe care o ai.

De cand SPV este obligatoriu si cica nu ar mai fi obligati sa-ti bage in seama documentele depuse fizic la ei, trebuie sa folosesti formularul de contact pe care-l gasesti pe site-ul ANAF, in stanga/mijloc a ecranului, cu pozitie fixa, sau accesand linkul: https://www.anaf.ro/asistpublic/

Si eu cand a trebuit sa le trimit niste documente, si dupa ce am cautat mult si bine in contul privat SPV de unde sa pot face asta, chiar si cu apeluri telefonice la ei, am dat pana la urma de unul care a stiut sa-mi spuna ca nu exista asa ceva, si se foloseste formularul de contact general mentionat mai sus.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 23 December 2022 - 12:32 PM




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2022 - 01:54 PM

Vezi postareaDragus, la 23 December 2022 - 11:26 AM, a spus:

Am sunat la ei si domnul de la telefon mi-a raspus pe un ton agresiv ca el nu este contabilul meu si defapt contabilul ar trebui sa ma indrume.Problema este ca nu gasim acel model de cerere mentinere esalonare. Stie cineva unde il pot gasi si daca se poate depune prin SPV? (nu au vrut sa imi spuna nici macar acel lucru).

Cata nesimtire din partea lui, este incredibil si revoltator in acelasi timp !! :angry2:

Multumesc mult, @georgyc, pt ajutor ! :wub:



#4 Dragus

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 December 2022 - 02:16 PM

Pana la urma am rezolvat si las aici solutia poate ajuta pe cineva care este in aceeasi situatie cu mine. Defapt se completeaza formularul D7 unde jos in loc de esalonare se bifeaza casuta 2 cu mentinerea unei esalonari



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2022 - 06:30 PM

Multumim pt solutie, sigur va fi de folos cuiva ! :biggrin2:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL