Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata in plus CAM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


- - - - -

plata in plus CAM

5 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 08 January 2023 - 11:07 AM

Buna ziua, microintreprindere suspendata din oct2022, fara salariati, are in fisa rol o suma de cativa lei platiti in plus la CAM. Suma achitata in plus a fost aferenta ultimului stat de plata inainte de incetare CIM. Cum trebuie inregistrata aceasta suma la 31.12.2022 in balanta si la bilant? In balanta apare sold ct.436 creditor cu minus, este corect? Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 08 January 2023 - 06:44 PM

Buna, daca sunt doar platiti in plus (eroare la OP), inseamna ca nu sunt inreg si pe cheltuiala aferenta, altfel nu i-ai avea in sold negativ pe 436 (ai platit mai mult decat ii aveai inreg. pe chelt). Prin urmare, eu zic sa inchizi contul 436 pe ct. 6588 (eventual neded.) si sa-i lasi incolo de cativa leuti, ca nu merita efortul de a-i recupera !
Banuiesc ca nu vrei sa-i recuperezi, dar daca totusi vrei sau trebuie, atunci trece-i pe ct 4381 (bifunctional) si pregateste-te de balamuc cu "1000" de acte si drumuri la ANAF.

:smile:




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 09 January 2023 - 10:46 AM

Buna ziua si multumesc pentru raspuns.
Este vorba de 7 lei si nu, nu doreste firma sa`i recupereze. Da, s`a platit suma de doua ori. Nu va fi o problema daca in balanta sold ct.436 va fi 0 iar in fisa rol ANAF va fi suma platita in plus?
Multumesc!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 09 January 2023 - 03:50 PM

OK, e f bine sa fii riguroasa ! Atunci pune-i pe 438 si asa apari cu plata in plus catre buget.
Ct 436 e de pasiv, nu poate avea sold creditor negativ, asa ca 438 bifunctional se potriveste si cred ca este solutia. Cand o sa mai angajati, o sa-l compensezi 436 = 438. In fisa pe platitor se face asta automat, daca suma nu se prescrie intre timp.

:smile:



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 11 January 2023 - 10:09 AM

Buna ziua, multumesc pentru solutie. Nu cred ca firma va mai angaja, suspendarea este pe trei ani.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16,663 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Posted 15 January 2023 - 02:06 PM

Cu drag si alta data ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL