Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cota de 5% TVA la achizitia unei locuinte incepand cu 01.01.2023 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cota de 5% TVA la achizitia unei locuinte incepand cu 01.01.2023

3 replies to this topic

#1 albertstancu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2023 - 08:24 PM

Buna ziua, daca in urma cu 10 ani am cumparat deja un apartament cu cota de TVA de 5%, mai pot cumpara unul in 2023 cu 5% ? Din textul legii nu inteleg (personal) foarte clar daca limita de 1 locuinta cu 5% TVA este incepand de la 1 Ianuarie 2023, sau se aplica si retroactiv.
Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2023 - 11:52 AM

Buna, :smile:

In art 15, alin (2) din Constitutia Romaniei, precum si in art 6 din Codul civil se stabileste f clar ca nicio lege nu retroactiveaza, indiferent de domeniul vizat !! Legile isi fac efectul incepand cu data la care acestea intra in vigoare (data ce poate sa o depaseasca pe cea la care au fost emise/ aprobate/ publicate in MO) si pana la abrogarea lor.

Prin urmare, 01.01.2023 este data de inceput a aplicarii noilor prevederi legale, deci, dupa parerea mea, poti achiziona o noua locuinta cu TVA 5%, in conditiile de val. si suprafata specificate. Cota redusa se aplica numai in cazul celor care in momentul livrarii pot fi locuite ca atare.




#3 albertstancu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2023 - 02:19 PM

Asa am inteles si eu din textul legii, dar am vrut sa ma asigur. Better safe than sorry. Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2023 - 03:16 PM

Corect ! :smile:

Cu drag si alta data !






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL