Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deduceri personale 2023 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Deduceri personale 2023

1 reply to this topic

#1 paulap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2023 - 02:15 PM

Buna ziua,
credeti ca pentru calculul decucerilor personale si suplimentare va aparea vreun algoritm sau trebuie sa fcalculam deducerile manual dupa tebele?
Ar fi minunat ca niste minti luminate sa ne ajute cu un algoritm si de data aceasta.
Numai bine tuturor,
Paula P



#2 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 28 January 2023 - 09:58 AM

1) Formula pentru procentul deducerii personale de baza este:
DED% = X - ROUNDUP( (VBL-3000)/50 , 0) * 0.5 / 100
unde X = punctul de plecare pentru fiecare nr. persoane in intretinere:
20 -> 0 persoane
25 -> 1 persoana
30 -> 2 persoane
35 -> 3 persoane
45 -> 4+ persoane

2) Apoi pentru valoarea deducerii de baza:
DED = DED% * SalariuMinim

3) Deducerea suplimentara se acorda pur si simplu ca o adaugare la cea de sus:
a) +100 lei -> pentru fiecare copil 18- inscris la o unitate de invatamant
b) + 15% * SalariuMinim -> pentru persoane 26- cu: VBL < SalariuMinim+2000

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Daca vrei o formula pentru deducerea de baza direct de "aruncat" intr-un excel care sa-ti faca si cateva verificari suplimentare:

=IF(A1<B1,C1,IF(A1>(B1+2000),0,C1-ROUNDUP((A1-3000)/50,0)*0.5))/100
A1 = VBL
B1 = Salariu Minim
C1 = procentul de plecare de mai sus

Atentie, in VBL este inclusa (adica este scazuta) si deducerea de 200 lei de la contributii, daca se incadreaza.

Apropo, eu am facut destule teste la mine, dar la transpunerea formulelor intr-un format mai simplu in acest post, sa nu fi gresit ceva, deci sa verificati cu tabelul macar pentru inceput.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 28 January 2023 - 10:06 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL