Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Radiere PFA 2023 - Cum se completeaza DU rectificativa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Radiere PFA 2023 - Cum se completeaza DU rectificativa?

pfa radiere norma de venit declaratia unica rectificativa recalculare impozit cas cass
2 replies to this topic

#1 Eduard Stefan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 January 2023 - 09:45 AM

Buna ziua, am cateva intrebari legate de radierea unui PFA.

Concret, undeva prin vara - tomana in acest an, voi radia PFA-ul (pentru a trece la SRL) si stiu ca trebuie sa depun DU rectificativa in termen de 10 zile.

Ca informatii extra: norma mea de venit pe 2023 este 40.000 iar ajustata proportional (daca as inchide in 20.08.2023) ar deveni 25.425 (40.000*232/365).

Intrebarile mele ar fi:

1. Mai intai se depune la ONRC cererea de radiere iar dupa ce este solutionata, se depune DU rectificativa? Sau invers, mai intai se depune DU rectificativa si apoi se depune la ONRC cererea?

2. La punctul "II.1.2.A.6.Data încetării activității" din DU rectificativa, se completeaza cu data in care s-au depus actele la ONRC sau cu data in care s-au ridicat actele de la ONRC?

3. In DU rectificativa, norma de venit recalculata proportional cu durata activitatii se trece la sectiunea "I.1.2.B" la punctul 1 / 2 / 3 / 3.1?

4. Pentru DU rectificativa, cum trebuie completat la CAS si CASS? Se recalculeaza ceva sau pur si simplu completez ca si cum norma mea ar fi fost de fapt 25.425 in loc de 40.000?

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2023 - 01:01 PM

Cf Codului de procedura fiscala, la incetarea calitatii de subiect de drept fiscal, trebuie sa soliciti radierea inregistrarii fiscale, prin depunerea unei declaratii de radiere (formular 070), in termen de 30 de zile de la incetarea calitatii de subiect de drept fiscal.
Declaratia de radiere va fi insotita de certificatul de inregistrare fiscala, in vederea anularii acestuia.

Dupa obtinerea certificatului de radiere de la ONRC, trebuie sa depui in termen de 30 de zile Declaratia Unica pentru definitivarea impozitului si a contributiilor sociale.

Despre completarea DU pas cu pas, (si pt comoditate) ai mai jos un link bun, dar atentie ca pt 2023 sumele la CAS si CASS sunt diferite (sal minim s-a schimbat fata de 2020), dar procentual sunt la fel. Atentie si la noul format al DU, sa nu fie ceva dif si acolo : https://www.fiscalit...ei-unice-20324/




#3 Eduard Stefan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 February 2023 - 03:39 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 31 January 2023 - 01:01 PM, a spus:

Cf Codului de procedura fiscala, la incetarea calitatii de subiect de drept fiscal, trebuie sa soliciti radierea inregistrarii fiscale, prin depunerea unei declaratii de radiere (formular 070), in termen de 30 de zile de la incetarea calitatii de subiect de drept fiscal.
Declaratia de radiere va fi insotita de certificatul de inregistrare fiscala, in vederea anularii acestuia.

Dupa obtinerea certificatului de radiere de la ONRC, trebuie sa depui in termen de 30 de zile Declaratia Unica pentru definitivarea impozitului si a contributiilor sociale.

Despre completarea DU pas cu pas, (si pt comoditate) ai mai jos un link bun, dar atentie ca pt 2023 sumele la CAS si CASS sunt diferite (sal minim s-a schimbat fata de 2020), dar procentual sunt la fel. Atentie si la noul format al DU, sa nu fie ceva dif si acolo : https://www.fiscalit...ei-unice-20324/

Din ce am inteles (de aici), incepand cu 2021 nu se mai recalculeaza plafoanele pentru CAS si CASS in cazul incetarii activitati in cursul anului. Tinand cont de ce mi-ati spus dvs., de ce spune articolul pe care l-ati mentionat si articolul pe care l-am mentionat eu mai devreme inteleg ca daca inchid PFA-ul in data de 20.08.2023 (232 zile de activitate):
  • Norma de venit se ajusteaza de la 40.000 la 25.425 (40.000 * 232 / 365), deci platesc pentru impozit 2.543 lei (10% * 25.425 lei)
  • Norma ajustata (25.425) este intre 6 si 12 salarii minime deci platesc pentru CASS 1.800 lei (10% * 6 luni * 3000 lei)
  • Norma ajustata (25.425) este sub plafonul minim de 12 salarii deci nu platesc pentru CAS
Este corect calculul de mai sus?

Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL