Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FOND DE MEDIU - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Page 2

Jump to content


- - - - -

FOND DE MEDIU


423 replies to this topic

#21 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Posted 08 September 2005 - 10:33 AM

Merci pentru raspunsuri.

Gabriela.......ce intelegi prin "a valorifica"? In putine cuvinte(mai bine zis, exprimandu-ma scolareste)speta este: import 1 lampa care vine ambalata(ca doar nu vine fara sa se izbeasca de toti peretii sa se sparga), ii fac intrare in gestiune(lampii, caci ambalajul nu are valoare), apoi o vand unui client.....eu nici macar nu desfac cutia ca sa vad ce este in ea........de ce trebuie sa platesc fond de mediu? cu ce poluez eu mediul inconjurator????????????..........


Septimiu,

Am sunat la Ministerul Mediului si mi-au spus ca se plateste din iunie 2002........tu cum ai interpretat?........merci



#22 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 08 September 2005 - 10:46 AM

platesti pt ca introduci gunoaie in tara :D
spun ca se plateste din 2004 pt ca inainte de 2004 nu era nimic concret
garda cand a venit la o firma de-a noastra a zis sa calculan si sa platim din 2004 :?




#23 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Posted 08 September 2005 - 11:14 AM

Merci,

Acu' pe bune.......Oare cine ar putea sa ne dea un raspuns corect si legic? stiu si eu ca asta e pct vedere al garzii, dar nu stiau de cand......la mediu au spus din iunie 2002...lg73 zice ca din 2000.....ce ma intriga cel mai mult este faptul ca toti gandim la modul "lasa, mai bine platim decat sa ne friga vreo amenda"..........nu stiu cum lucrati voi, dar eu daca-i spun asta unui client al meu stramba din nas.........ei vor raspuns corect, nicidecum pareri,opinii........in fine......o zi buna va doresc la toti..............



#24 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 08 September 2005 - 11:20 AM

daca vrei sa fii corect... din 2000 din a aparut legea 73 calculezi 3% (atat era atunci)
din 2002 calculezi 10.000 pe kg
din 2004 calculezi 5.000 pe kg...
si ai rezolvat problema raspunsului corect



#25 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 08 September 2005 - 11:25 AM

10.000 lei/kg din obiectivul de recuperat. Care in 2004 era 15%.
Iar in 2005 e 5.000 lei/kg, dar obiectivul de recuperat este 30%.



#26 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 08 September 2005 - 11:28 AM

eu unu nu prea am inteles care e spilu cu obiectivul asta de recuperat :shock:



#27 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 08 September 2005 - 11:28 AM

Pardon 22% valorificare si 18% reciclarea.



#28 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 08 September 2005 - 11:36 AM

Uite spilu:
Ministerul mediului te lasa sa te obisnuiesti treptat. Vezi, procentul creste an de an.
Tu trebuie sa platesti taxa la cat a stabilit legea (621/2005) ca trebuie sa valorifici si sa reciclezi. Ce nu inteleg eu este ce fac cu 18% reciclare. Valorificare inteleg, predau la firme specializate si iau bani, etc. Dar asta pentru mine inseamna si reciclare. Ca acel ambalaj se introduce iar....ma rog.



#29 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Posted 08 September 2005 - 12:10 PM

cu riscul de a ma cataloga mai tembela decat prevede legea ........... eu ce fac?............nu le valorific si nu le reciclez.......hai sa va zic cum am facut......conform anexei de pe site-ul lor

2005- (gr.bruta-gr. neta din dvi)*5000*50/100

2004- aug-dec.04 (gr.bruta-gr. neta din dvi)*5000*27/100

2004- ian-iul.04(gr.bruta-gr. neta din dvi)*10000*15/100(de ce 15%?? zic ei acolo cum ca asta e procent minim din fiecare tip de ambalaj)

2003- oct-dec.04(gr.bruta-gr. neta din dvi)*10000*15/100(de ce 15%?? zic ei acolo cum ca asta e procent minim din fiecare tip de ambalaj)

2003- (gr.bruta-gr.neta din dvi)*3/100


voi ce ziceti?



#30 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 08 September 2005 - 12:48 PM

Eu cred ca asa ar trebui calculat.(desi inca nu inteleg de ce ma obliga 50% adica 22%+18%).



#31 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Posted 08 September 2005 - 12:58 PM

am calculat 50 pt. ca asa am gasit pe site-ul lor anexa 4............mai nou, vad acum ca ultima modificare este in mo 639/20.07.05. care zice ca 40%.........scumpa colega!!!!!!!!! te rog frumos da-mi o opinie asupra spetei mele........trebuie sa platesc sau nu? oare ma incadreaza la art.16,alin.1c?........ :roll:


dar v-ati uitat la randul 2 din declaratie? nu cumva trebuie platit un alt fond si pentru cei care au parc auto? sau pt. oricine are in patrimoniu autoturism? stii ceva?


multumesc anticipat



#32 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 08 September 2005 - 01:11 PM

DA, TREBUIE SA PLATESTI!
:smt021
Stai sa ma uit si eu pe site-ul lor sa vorbim aceeasi limba (daca-l gasesc, daca nu strig eu)[/b]



#33 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 08 September 2005 - 01:27 PM

In MO 639/2005 este 621/2005 de care vorbeam eu mai devreme. Exact ce-ti spneam 18%+22% nu fac 50% ci 40%.
Nu am gasit adresa in care tu ai vazut si declaratia si tot.



#34 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Posted 08 September 2005 - 02:06 PM

merci........mai incet ca doare.........

www.afm.ro



#35 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 posts
  • Location:Timisoara

Posted 08 September 2005 - 02:19 PM

Am o intrebare intrebatoare :oops: :

Daca marfa vine in tara in regim lohn, vine in ambalaje, pleaca in acelasi ambalaje, trebuie sa platesc acea suma de 0.5 RON/KG de ambalaj? :?

Mentionez ca pe declaratii se vede ca atat cat a venit, a si plecat (ma refer la mabalaje).



#36 medal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:lupta prin jungla fiscalitatii

Posted 08 September 2005 - 02:38 PM

Mihaela,

Pai e ca la mine.........cica da, tre sa platim..........



#37 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 08 September 2005 - 02:39 PM

Multumesc.

PS: n-ai inteles, ala cu ciocanul e statul si ala care primeste suntem noi. TOTI ceilalti. :smt022



#38 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 08 September 2005 - 02:40 PM

deja ma enerveaza taxa asta de mediu... am citit cred ca 15.000 de legi, ordonante, hotarari... care au fost modificate de alte 15.000 de legi, ordonante, hotararii; parca nu se leaga nimic... :evil:
intreb... daca import marfa cu ambalaje... nu am contract cu nici o firma de reciclare sau mai stiu eu ce... platesc 5.000 lei pt fiecare kilogram de ambalaj... ? :?



#39 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 posts
  • Location:Timisoara

Posted 08 September 2005 - 02:42 PM

medal a spus:
Mihaela,

Pai e ca la mine.........cica da, tre sa platim..........


Dar pleaca din tara :(
Stau maxim o saptamana in magazie :smt010 si dupa aia se intorc la tara lor mama. Dupa poate chiar in aceleasi cutii vine alta marfa [-o<
Platesc pentru aceleasi ambalaje de cate ori imi intra in tara?



#40 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 08 September 2005 - 02:51 PM

Vlad,
nu pe fiecare kg de ambalaj. Din totalul kg. de ambalaj, calculam 40% (zic eu, 50% scrie pe site-ul de mai sus) si atat reprezinta cantitatea pe care eu ar fi trebuit s-o valorific si s-o reciclez. Daca nu am facut lucrul asta, platesc 5.000 rol pentru fiecare kg, din astea, calculate.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL