Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
productie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


productie

8 replies to this topic

#1 ramo05_tm

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:contabilitate

Postat 30 September 2005 - 01:19 PM

Salutare tuturor!
in sfarsit vin si eu cu o intrebare...desi am cautat aproape peste tot in forum nu am gasit un raspuns
va rog ajutati-ma....
vreau sa-mi deschid o firma care sa vanda sandwiciuri pe care tot firma mea le produce...
am inteles ca trebuie sa fac un retetar...puteti sa ma ajutati si pe mine cu un astfel de retetar....si o monografie contabila daca se poate ar fi super...eu am o idee cam cum ar trebui facuta contabilitatea, dar as vrea sa fac totusi ca la carte...e firma mea doar....eu nu am tinut conta doar pentru firme de transport, prestari servicii si comert cu amanuntul...
va multumesc anticipat....daca nu se poate pe forum va rog trimiteti-mi pe adresa de mail: ramo05_tm@yahoo.com



#2 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 30 September 2005 - 02:30 PM

un exemplu ad-hoc de retetar: 100 gr. paine, 50 gr. sunca, 80 gr. cascaval, maioneza x gr, etc etc. (nu rade de cantitati, sunt din burta). adica tot ceea ce intra la sandwici-ul respectiv.

cat despre productie:

% = 401 (intrarile de materii prime si mat. auxiliare)
301
3021
4426

60 = 30 (iesirile de materiale pe baza bonurilor de consum)

345 = 711 (pe baza bonurilor de predare-primire)

4111 = % (la vanzarea produselor)
701
4427

concomitent, 711 = 345

bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#3 ramo05_tm

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:contabilitate

Postat 30 September 2005 - 02:55 PM

mersi mult addina ... esti o scumpete....dar daca mi-ai dat un deget acum vreau toata mana... :lol:
am inteles, dar cu retetarul totusi ce fac...unde este adaosul meu ... pe produsul finit?
scuze daca sunt mai grea de cap...dar te rog ajuta-ma sa ies la suprafata...deschide-mi ochii te rog....scuze daca insist prea mult



#4 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 30 September 2005 - 03:07 PM

pai in retetar treci din ce e compus produsul tau.
peste asta vin alte cheltuieli directe si cele indirecte, se face suma si rezulta costul de productie.

345 = 711 (si apoi, la vanzare, 711 = 345) se face cu val. costului de productie.

4111 = 701/ 4427 se face cu pretul de vanzare.

diferenta dintre costul de productie si pretul de vanzare este adaosul tau.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#5 ramo05_tm

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:contabilitate

Postat 30 September 2005 - 03:17 PM

iarasi eu...pretul de vanzare il stabilesc eu?
nu trebuie evidentiat in contabilitate corelatia dintre pretul de productie si cel de vanzare?
...si daca imi iau casa de marcat atunci nu mai are ce cauta 4111, nu?
atunci inregistrez veniturile pe baza monetarelor:
5311=%701,4427?



#6 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 30 September 2005 - 03:26 PM

normal ca tu stabilesti pretul.

corelatia dintre costul de productie si cel de vanzare nu e evidentiata in conta. cel putin asa stiu eu.

da, daca ai casa de marcat si trebuie sa ai ptr ca te obliga legea, bagi veniturile si tva-ul direct prin casa.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#7 ramo05_tm

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:contabilitate

Postat 30 September 2005 - 03:38 PM

scuze din nou ca insist....dar prin vanzare produsele mele finite devin marfa, nu?
atunci nu ar fii asa:
371=%345, 378,4428 productia vanduta prin magazin propriu
apoi vanzare marfa 5311=%707,4427
si in final descarcarea de gestiune:
%607,378,4428=371
nu sunt sigura imi dau si eu cu parerea



#8 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 02 October 2005 - 02:53 PM

Marfa (adica ct.371, 378, 607, 707) presupune sa revinzi bunurile achizitionate in aceeasi stare.
Productie (adica 60=30, 345=711, 411/5311=701 si 711=345) presupune sa revinzi bunurile achizitionate in alta stare, adica dupa ce acestea au suferit o transformare.

Sandwich = 2 felii paine + 1 felie sunca + 3 razaturi de cascaval + 1 sparc de maioneza
Avand in vedere ca nu cumperi painea, sunca, etc la felie sau la sparc, ci le tai, le cantaresti, le dai cu sare si piper, le incalzesti, le ambalezi etc. mi se pare ca faci o transformare. Deci faci productie.



#9 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2005 - 08:55 PM

Da e corect cum te-ai gindit ,doar ca 371=345 se face cind vinzi in propriul tau magazin,in rest sunt de acord cu cele scrise mai sus.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL