Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Documente primare-productie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Documente primare-productie

19 replies to this topic

#1 angelica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 12 October 2005 - 12:33 PM

Buna ziua,

Sunt mai noua in domeniu si am nevoie de putin ajutor; va rog daca puteti sa-mi spuneti care dunt documente de contabilitate primara necesare pentru a evidentia transformarea materiei prime cumparate (este vorba de un fast-food- carne, faina(se produc chifle), branza, etc) in produse finite (kebab, sandwici-uri...). Am retetar cu ce cantitati se folosesc pentru prepararea produselor finite, dar nu stiu cum sa evidentiez obtinerea acestora (nu din punct de vedere al conturilor - din punct de vedere al documentului care atesta acest fapt).
Va multumesc si astept ajutorul dumneavoastra.



#2 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 13 October 2005 - 08:50 AM

Pentru materia prima consumata conform retetarului se intocmeste bon de consum si pentru incarcarea in gestiune a produselor rezultate intocmesti bon de transfer- restituire.
si bineinteles trebuie intocmit si raport de productiedin care reiese produsele obtinute si consumul de materii prime.
Iti doresc o zi buna . :




#3 angelica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 13 October 2005 - 02:47 PM

Multumesc de ajutor. Te rog daca ai sa-mi trimiti un model de raport de productie la adresa angikid@yahoo.com
Inca o data, multumesc frumos si toate cele bune.



#4 Mariana_2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 12 June 2007 - 03:04 PM

as avea si eu nevoie de un model de raport de productie si chiar de un retetar, daca este un model ceva. multumesc mult. adresa mea este any_ro2003@yahoo.com



#5 madata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 14 June 2007 - 10:58 AM

si eu vreau unul , mai bine postezi unul aici :smile:



#6 lauramino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 05 September 2007 - 11:38 PM

vreau si eu un model de raport de productie.Adresa mea este ralu_l_vasi@yahoo.com
Multumesc!



#7 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 September 2007 - 06:16 PM

Inainte de a incarca forumul cu tot felul de cereri va rog sa folositi functia "CAUTARE"

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...aport+productie

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 07 September 2007 - 06:17 PM




#8 laura_lc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 January 2008 - 07:07 PM

buna
ma intereseaza si pe mine un raport de productie si tot restul pentru un fast food pizerie va rog si va multumesc anticipat
:lostit (13): laura_lc@zappmobile.ro



#9 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 January 2008 - 07:45 PM

Nu vezi ca BIBI a atasat un link pe care daca il accesezi te duce exact la modelul de raport????



#10 simo simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:resita

Postat 19 February 2008 - 03:46 PM

nu pot sa cobor acel atasament din link-ul de mai sus,il poate posta cineva aici sau sa mi-l trimita pe adresa simosimonar@yahoo.com?

Multumesc anticipat



#11 gabivio

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 21 February 2008 - 09:07 AM

Acelasi lucru patesc si eu :laugh:
"Ne pare rău, dar nu ai permisiunea de a folosi aceasta facilitate. Dacă nu eşti conectat, o poţi face folosind formularul disponibil mai jos."

Asta e mesajul care apare desi sunt logat si inregistrat.
Incerc de mai bine de o luna sa-l descarc si degeaba :tongue:



#12 aura72

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 March 2008 - 06:32 PM

va rog dati-mi si mie un model de raport de prod la adresa aura.mladin@upcnet.ro
si spuneti-mi si mie va rog ce inreg faceti pt un restaurant...



#13 Ana Maria 1981

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 June 2008 - 10:05 AM

Vezi postareasimo simona, la Feb 19 2008, 04:46 PM, a spus:

nu pot sa cobor acel atasament din link-ul de mai sus,il poate posta cineva aici sau sa mi-l trimita pe adresa simosimonar@yahoo.com?

Multumesc anticipat

LA FEL MI SE INTAMPLA SI MIE CHIAR DACA SUNT CONECTATA :thumbup:



#14 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 October 2008 - 01:55 PM

Vezi postareaaura_pecingine, la Oct 13 2005, 09:50 AM, a spus:

Pentru materia prima consumata conform retetarului se intocmeste bon de consum si pentru incarcarea in gestiune a produselor rezultate intocmesti bon de transfer- restituire.
si bineinteles trebuie intocmit si raport de productiedin care reiese produsele obtinute si consumul de materii prime.
Iti doresc o zi buna . :



referitor la bonul de consum- eu cand primesc materia prima (nisip, ciment, var, vopsea, oxid,apa, coloranti) intra in gestiune prin NIR si cand intra in procesul de productie se consuma conform retetarului- mai este nevoie sa se faca bon de consum ? ( nu se consuma de doua ori cantitatea?) intreb pentru ca nu ma pricep si din pacate lucrez la o societate de productie in constructii -
nu mai vorbesc de soldul contului 345 care are la sfarsit de luna sold debitor , iar contul 711 nu are sold ( este inchis)
poate , daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi pe care sa pot sa le aplic si eu... multumesc.



#15 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2008 - 02:04 PM

pav, trebuie sa intocmesti bon de consum.deci, materia prima se cumpara cu factura, dupa care se face receptia cu NIR, dupa care se dau pentru prelucrare(productie pe baza de retetar) pentru care scoti raport de productie(cu specificatia produsului obtinut, u/m, cantitatea, pretul int, val de intr) si concomitent bon de consum(cu materiile prime consumate pe baza retetarului).



#16 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2008 - 05:36 PM

dragilor, PasareaPhoenix are dreptate. Cel mai simplu: luati in fata un formular al bonului de consum si veti descoperi acolo, printre altele, coloana ''Cantitate eliberata''...deci, cand scot din gestiune materia prima, consumabile folosesc Bonul de consum. Mai departe, in procesul de productie, apar alte documente de intocmit - de ex. retetar - care nu au cum sa dubleze iesirea initiala pentru ca nu au acest scop (de iesire)...Deci am retetar (in baza caruia pot calcula necesarul de materie prima ce tb scoasa din gestiune cu bonul de consum :thumbup: ), am raport de productie in baza caruia inregistrez obtinerea produselor finite.
Retetar inseamna ''reteta'', simplu...contine detalii referitoare la compozitia produsului finit, nu-l confundati cu document de evidenta a gestiunii - intrare/iesire.

Din ciclul Stiati ca...Cand scot din gestiune marfa pt a fi vanduta folosesc dispozitia de livrare. :tongue:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 05:39 PM

Madalina



#17 isadin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 October 2010 - 02:53 PM

[quote name='Mariana_2007' date='Jun 12 2007, 04:04 PM' post='133821']
as avea si eu nevoie de un model de raport de productie si chiar de un retetar, daca este un model ceva. multumesc mult. adresa mea este anamaria_din@yahoo.com



Buna ziua. As dori si eu un model de raport de productie pe adresa anamaria_din@yahoo.com. Multumesc.



#18 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2010 - 02:12 PM

Model de raport de productie si reterarul il face fiecare dupa necesitati, eu la cuptoarele de paine le fac in excel, adaptate dupa nevoile lor.



#19 madyy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 June 2013 - 09:16 AM

buna ziua .as dori o parere a dvs.am un aterlier de mobila care confectioaeaza mobila la comanda ,am facut in excel un tabel cu toate materiile prime necesare confectionarii iar la fiecare comanda trec in dreptul fiecarei materii necesarul folosit ,iar atasat de acest necesar fac bonul de consum ,materiei prime ii fac nir si o inreg in ct 301,dupa care fac nota de transfer si vinzarea ,daca ceva nu este corect va rog sa ma ajutati multumesc anticipat



#20 irdukh

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 April 2015 - 05:27 PM

http://contabilitate...n_de_consum.pdf

am găsit acest formular online. este ok dacă îl scot la imprimantă , îl completez și îl atașez în contabilitate? trebuie să întocmesc un registru special pentru asta? ce fel de registru?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL