Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Creditare firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Creditare firma

34 replies to this topic

#1 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 13 October 2005 - 04:13 PM

Am o mare problema.Abia acum am aflat ca pentru un asociat care crediteaza firma trebuia facuta chitanta.Eu nu am facut asa.Spuneti-mi va rog ca nu iau amenda sau cat este amenda?
ddd



#2 Guest__*

  • Guests

Postat 13 October 2005 - 04:19 PM

Scrie-le din urmã pe un carnet nou, care spui cã este numai pentru aºa ceva..., ideea este sã ai carnetul achiziþionat din momentul în care ai început creditãrile, dacã nu, începe sã le scrii de când ai un chitanþier disponibil... Sper cã acestã soluþie sã te scape de amendã...




#3 Puparo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 13 October 2005 - 04:54 PM

Nu cred ca mai este nevoie. Din cate stiu problema asta era reglementata in nomenclatorul si normele de intocmire ale formularelor financiar contabile. O 1850/2004 nu mai face aceasta precizare. Mai exista in alta parte?



#4 Guest__*

  • Guests

Postat 13 October 2005 - 05:19 PM

:smt096 ...ºtie?!...



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2005 - 05:22 PM

parca se facea dispozitie de incasare..cautai posturile Otiliei s-a discutat pe acest subiect intens!



#6 Guest__*

  • Guests

Postat 13 October 2005 - 05:27 PM

Aºa înþelesesem ºi eu, dar nu mai înþeleg nimic... sunt persoane care-au afirmat c-au încãlþat amendã pentru lipsa chitanþei... :roll: :?



#7 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2005 - 09:11 AM

ori exista o confuzie..ori nu au citit legea cei de la garda :shock: se mai intampla ..doar traim si romania.. :lol:



#8 Guest__*

  • Guests

Postat 14 October 2005 - 09:31 AM

Cei de la Gardã oricum nu citesc legea, primesc niºte norme interne de aplicare a ei, dar sunt situaþii în care vin cu câte-o gãselniþã fiindcã n-au ajuns sã citeascã ce le-a dat instituþia murã-n gurã!... :?
:D



#9 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 14 October 2005 - 07:12 PM

Eu pt. creditari de firma nu fac chitante ci doar dispozitie de caserie si contract de imprumut pe numele patronului (foarte simplificat, doar cateva randuri in care se specifica suma imprumutata, termenul de rambursare, modul de rambursare si faptul ca nu solicita dobanda).
Am trecut de garda si nu au zis nici da nici ba.

O seara placuta!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#10 alina_mari

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 October 2005 - 08:25 PM

daca ai facut dispozitie de casierie este OK ,dar sfatul meu spre viitor sa faci si o chitanta spre binele tau. :shock: si a firmei



#11 roioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 October 2005 - 04:10 PM

.....dar nu este posibil, sa completam acele Disp. plata-incasare, cu ajutorul unui program informatic, stie cineva ? Iti ia atata vreme sa le tot completezi, de cate ori ai de reglat soldurile casei...In programele de contabilitate(de ex. in al meu-Ciel) nu exista ac facilitate.
Si inca o rugaminte: un model de contract de creditare firma de catre asociati #-o



#12 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2005 - 10:11 AM

CONTRACT CREDITARE SOCIETATE
Nr. …….
Incheiat astazi ……………………..
Intre:
- D.l / D-na…………………………….., cu domiciliul stabil in localitatea …………………….,Str. …………………. nr………., Bl…………., Sc…………., Ap………, Sector ……….. posesor/oare al/a BI/CI seria ……….. nr …………., eliberat de Sectia …………… la data de ………………………….., CNP:…………………………………, denumit in continuare creditor
si
-S.C. ……………………………………..., înmatriculatã la Registrul Comerþului sub nr. ……………………………., Cod Fiscal ………………………………, cu sediul în ………………………, str. ………………………………. nr. ……., Bl .…….., Sc…….., Ap………, Et. …….., sector ……….., reprezentatã legal prin …………………………………. , denumita in continuare beneficiar,
iar in mod colectiv denumite in continuare Partile.
Partile au convenit urmatoarele:
Art. 1. OBIECTUL CONTRACTULUI

Creditarea societatii comerciale ………………………….. de catre d-l ……………………………. pentru efectuarea unor plati necesare desfasurarii activitatii curente. Aceasta creditare se va face in mai multe transe in functie de nevoile zilnice de numerar ale societatii.
Art.2. DURATA CONTRACTULUI
Prezentul contract se incheie pe o perioada nedeterminata.

Art.3. PRETUL CONTRACTULUI

Creditarea se realizeaza fara perceperea unei dobanzi.
Art.4. OBLIGATIILE PARTILOR
4.1. Obligatiile creditorului
Sa crediteze societatea atunci cand disponibilul de numerar din casieria societatii este insuficient pentru acoperirea platilor curente.
4.2. Obligatiile beneficiarului
a) Sa intocmeasca dispozitii de incasare pentru sumele primite de la creditor, evidentiind fiecare suma creditata ;
B) Sa restituie sumele primite in masura disponibilului aflat in casierie, in baza unor dispozitii de plata ce vor fi semnate de catre creditor;
c) Sa puna la dispozitia creditorului, la cererea acestuia, situatia explicita a sumelor primite si respectiv, restituite.
Art.5. DISPOZITII FINALE
Beneficiarul va evidentia in mod explicit soldul creditorului.

Prezentul contract a fost incheiat in 2 exemplare originale, cate un exemplar pentru fiecare parte contractanta, si intra in vigoare astazi ………………………, la data semnarii lui.

………………………………………. S.C.…………………………..
Prin reprezentant legal
...................................
Madalina



#13 roioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 October 2005 - 06:22 PM

Multumesc, Madalina :) modelul este chiar f. bun!
Ramane de gasit si un programel de completat Disp. incasare-plata -stie cineva vre-o sursa? -caci sunt frecvente, i-ti omoara timpul si uneori le ai de facut din urma :oops:



#14 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2005 - 07:17 AM

incearca sa le faci din programul "easycont", modulul registru de casa.are disp in lei si in valuta.il descarci gratuit de pe site-ul www.sasory.ro
madalina
Madalina



#15 roioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 27 October 2005 - 12:30 PM

Multumesc Madalina,
o sa-l descarc urgent :idea:
i-ti doresc mult succes!



#16 Guest__*

  • Guests

Postat 27 October 2005 - 06:56 PM

ªi eu îþi doresc mult succes... http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#17 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 28 October 2005 - 01:20 PM

Am avut control de la Garda destul de recent si nu mi-au cerut chitanta pt. creditare casa. Eu am facut dispozitie de casierie. Insa am aflat de la alte societati care au fost controlate ca le-au cerut creditarea casei pe chitanta si returnarea lor spre patron pe dispozitie de casierie.
Deci......cine sa mai inteleaga....fiecare aplica legea cum ii vine ( ma refer la Garda ).
Apropo de Garda, cred ca sint printre ei multi prosti. Am avut si eu parte de unul care m-a intrebat de ce nu am amortizat obiectele de inventar. Era sa cad de pe scaun. Va dati seama cum se fac angajarile acolo ?



#18 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 28 October 2005 - 05:54 PM

Daca esti pe faza cu legislatia in momentul in care te intreaba de una si de alta, atunci nu au ce comenta. Important este ce scriu in PV si pentru ce incaseaza amenda, ca intrebari "la deruta" pun multe. http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#19 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 29 October 2005 - 01:58 PM

Pai tocmai asta este, ctanela, nu au gasit nimic pt.care sa ma amendeze si au inceput cu prostiile. Numai ca nici eu nu sint venita cu pluta, asa ca s-a terminat cu bine.



#20 camy pascar

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:IASI

Postat 12 December 2005 - 10:55 PM

am trecut prin control garda si mi-au spus clar ca am obligatia sa tai chit.pentru creditare firma; mi s-a dat si baza legala:
Astfel, potrivit prevederilor O.M.F.P. nr. 1850/2004 privind registrele ºi formularele financiar-contabile, dispoziþia de încasare/platã serveºte ca: dispoziþie pentru casierie, în vederea achitãrii în numerar a unor sume, inclusiv a avansurilor aprobate pentru cheltuieli de deplasare, precum ºi a diferenþei de încasat de cãtre titularul de avans în cazul justificãrii unor sume mai mari decât avansul primit, pentru procurare de ma-teriale etc.; dispoziþie pentru casierie, în vederea încasãrii în numerar a unor sume care nu reprezintã venituri din ac-tivitatea de exploatare; document justificativ de înregistrare în registrul de casã ºi în contabilitate, în cazul plãþilor în numerar efectuate fãrã alt document justificativ. Potrivit prevederilor H.G. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiarã ºi contabilã ºi a normelor metodologice privind întocmirea ºi utilizarea acestora, chitanþa serveºte ca: document justificativ pentru depunerea unei sume în numerar la casieria unitãþii; document justificativ de înregistrare în registrul de casã ºi în contabilitate. În contextul legislativ prezentat, pentru suma încasatã se utilizeazã chitanþã ºi, în funcþie de organigrama societãþii, se poate sau nu utiliza ºi dispoziþia de încasare cãtre casierie, ca anexã la chitanþã. Sper sa-ti fie de ajutor!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL