Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
definitii, ca la carte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


definitii, ca la carte

3 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2005 - 01:31 PM

Dragilor, va rog frumos, am nevoie de definitiile, ca la carte, ale contabilului autorizat si expertului contabil. M-a rugat o bobocica sa o ajut cu diferentele intre unul si celalalt, stiu eu cate ceva, insa mi-e teama sa nu fie incompleta stiinta mea. Nici material de documentare n-am la indemana si e cam urgent. Please, please...

Putem da o mana de ajutor ? :)

multam anticipat!



#2 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 21 October 2005 - 01:37 PM

Cf. OG 65/1994 :

Expertul contabil

Art. 6
Expertul contabil poate executa pentru persoanele fizice ºi juridice urmãtoarele lucrãri:
a) þine sau supravegheazã contabilitatea ºi întocmeºte sau verificã ºi certificã bilanþul contabil;
B) acordã asistenþã privind organizarea ºi þinerea contabilitãþii;
c) efectueazã analize economico-financiare, audit financiar-contabil ºi evaluãri patrimoniale;
d) efectueazã expertize contabile dispuse de organele judiciare sau solicitate de persoane fizice ori juridice în condiþiile prevãzute de lege;
e) executã alte lucrãri cu caracter financiar-contabil, fiscal, de organizare administrativã ºi informaticã;
f) îndeplineºte, potrivit dispoziþiilor legale, atribuþiile prevãzute în mandatul de cenzor la societãþile comerciale.

Art. 7
Experþii contabili pot sã-ºi exercite profesia individual sau se pot constitui în societãþi comerciale, potrivit legii.

Art. 8
Societãþile comerciale de expertizã contabilã trebuie sã îndeplineascã urmãtoarele condiþii:
a) sã aibã ca obiect de activitate exercitarea profesiei de expert contabil;
B) majoritatea acþionarilor sau asociaþilor sã fie experþi contabili ºi sã deþinã majoritatea acþiunilor sau a pãrþilor sociale;
c) consiliul de administraþie al societãþii comerciale sã fie ales în majoritate dintre acþionarii sau asociaþii experþi contabili;
d) acþiunile sã fie nominative ºi orice nou asociat sau acþionar sã fie admis de adunarea generalã.


Contabilul autorizat

Art. 9
Contabilul autorizat poate executa, pentru persoanele fizice ºi juridice, urmãtoarele lucrãri:
a) þine contabilitatea operaþiunilor economico-financiare prevãzute în contract;
B) întocmeºte bilanþul contabil;
c) contabilul autorizat cu studii superioare poate sã verifice ºi sã certifice bilanþul contabil ºi sã îndeplineascã obligaþiile prevãzute de lege pentru cenzorii numiþi la societãþile comerciale.

Art. 10
Contabilii autorizaþi pot sã-ºi exercite profesia individual ori în societãþi comerciale de expertizã contabilã.


Dispoziþii comune privind experþii contabili ºi contabilii autorizaþi


Art. 11
(1) Experþilor contabili ºi contabililor autorizaþi le este interzis sã efectueze lucrãri pentru agenþii economici sau pentru instituþiile la care sunt salariaþi ºi pentru cei cu care angajatorii lor sunt în raporturi contractuale sau se aflã în concurenþã. De asemenea, le este interzis sã efectueze lucrãri pentru agenþii economici, în cazul în care sunt rude sau afini pânã la gradul al patrulea inclusiv sau soþi ai administratorilor.
(2) Experþii contabili ºi contabilii autorizaþi nu pot efectua pentru terþi lucrãrile prevãzute la art. 6 ºi 9, în situaþia în care existã elemente care atestã starea de conflict de interese sau de incompatibilitate.
(3) Experþii contabili ºi contabilii autorizaþi nu pot sã îºi exercite atribuþiile conferite de aceastã calitate pe durata în care îºi desfãºoarã orice activitate salarizatã în afara Corpului Experþilor Contabili ºi Contabililor Autorizaþi sau activitate comercialã, cu excepþia activitãþilor didactice, literare, publicistice în domeniu ºi cea de parlamentar, consilier local sau judeþean pe durata mandatului. Prevederile acestui alineat au aplicabilitate începând cu exerciþiul financiar al anului 2000.
(4) Activitatea de cenzor poate fi desfãºuratã, potrivit legii, de cãtre: experþii contabili, contabilii autorizaþi cu studii superioare, persoanele cu studii economice superioare cu diplomã recunoscutã de Ministerul Educaþiei Naþionale ºi cu practicã în activitatea financiar-contabilã de cel puþin 5 ani, precum ºi de societãþile comerciale de expertizã contabilã.

sper sa te ajute!

in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2005 - 01:46 PM

multumesc din suflet.
tocmai am gasit si eu ord. asta pe internet, am listat-o, i-am dat-o fetei si ma grabeam sa sterg mesajul fiindca ma descurcasem singurica, insa m-am bucurat mult sa vad ca cineva m-a ajutat deja, nici nu speram sa fie asa repejor.
iti sunt recunoscatoare.
o zi frumoasa.



#4 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 21 October 2005 - 01:48 PM

ne ajutam reciproc nu? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL