Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce trebuie sa fac? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


ce trebuie sa fac?

16 replies to this topic

#1 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,675 posts
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Posted 23 October 2005 - 02:39 PM

in trimestrul II, din neatentie am virat banii de TVA in contul impozitului pe profit. a doua zi cand am observat greseala am platit si TVA ul, prin virament bancar. deci, in momentul acesta eu calculez impozitul pe profit pe trimestrul III si nu virez banii, eventual diferenta, daca este.
intrebarea mea este: ce trebuie sa fac ca sa se compenseze impozitul pe trim. III cu suma virata in avans? Unde si ce trebuie sa depun? Banuiesc ca nu sunt in stare sa compenseze ei singuri sumele!



#2 iuliapuf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, drept comercial, internet

Posted 23 October 2005 - 02:45 PM

Se face cerere de compensare pentru eroare materiala- la Administratia Financiara din sectorul unde functioneaza societatea si ei daca vor transmit cererea in trezorerie unde se va face compensarea. Daca nu vor te trimit pe tine cu alta cerere la Trezorerie- Directia Venituri. Oricum, in trezorerie se rezolva.
Daca nu inregistrezi cererile pana pe 25 octombrie, iti vor calcula si penalizari cu toate ca s-au folosit de bani 3 luni.

Iulia Florea



#3 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,675 posts
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Posted 23 October 2005 - 02:52 PM

multumesc pentru raspuns. ai idee cam cum trebuie formulata cererea?



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,277 posts
  • Location:constanta

Posted 23 October 2005 - 09:22 PM

Eu am facut plati anticipate(pentru ca asta este de fapt) pentru diverse debite si nu a trebuit sa fac nici o astfel de cerere. S-au compensat de la sine cu declaratia depusa ulterior. Si am luat si certificate fiscale fara probleme in lunile respective.
Sa nu-mi spuneti ca asa trebuie procedat in Bucuresti... http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#5 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 24 October 2005 - 12:04 AM

Sfatul meu este sa mergi la Adm Financiara, la inspectorul(e posibil sa nu se numeasca chiar inspector) de care aparti, sa iti listeze o "fisa pe platitor" in care trebuie sa se regaseasca suma achitata de tine.
E posibil ca suma sa fie deja la locul ei, la impozitul pe profit, si atunci nu mai ai nimic de facut.
In cazul in care suma platita de tine se afla la o alta rubrica decat impozit pe profit... atunci intervine cererea pe care trebuie s-o depui la Trezorerie.

Eu am avut astfel de probleme, cu sume intregistrate de trezorerie eronat si , cand a fost cazul de mutat, am facut cererea, am vizat-o la inspectorul de care apartin si apoi am mers la Registratura Trezoreriei pt depunere.
Oricum, e important sa ai nr de inregistrare pe acea cerere , dar... mie mi s-a intamplat ca, dupa ceva timp, cand am avut nevoie iar de fisa pe platitor, sa constat ca Trezoreria nu numai ca nu mutase toate sumele asa cum cerusem in cerere, dar le mai si amestecase.
Dar mai bine sa nu te incurajez chiar asa.
Este bine sa ai la tine copia xerox a OP-ului cu care ai facut plata. Iti va fii necesar si la inspector la Admin.Fin , dar si ca anexa la cerere, daca va fii cazul( de facut cererea).

O zi buna (De fapt e noapte, dar nu mai conteaza)



#6 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 posts

Posted 24 October 2005 - 08:28 AM

ar trebui sa mergi la inspectorul care are societatea ta. nu trebuie cerere. si ei fac destule greseli si ar fi mai bine sa verifici cum stai. bafta! :lol:



#7 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 24 October 2005 - 01:12 PM

Si eu am avut de curind o situatie asemanatoare la un anumit sector si inspectoarea mi-a spus ca nu putem face compensare ca oricum era o suma mai mica.
Depinde cum au chef sat-ti raspundasi sa te ajute .



#8 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,675 posts
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Posted 24 October 2005 - 05:19 PM

va multumesc la toti pentru amabilitate. pana la urma am facut o adresa catre Adiministratia Finantelor in care am povestit ce s-a intamplat si cum, am anexat o copie dupa OP-ul eronat si am cerut sa se compenseze cu imp. datorat pe trim III. maine se depune adresa si vom vedea ce se intampla. eu am tinut neaparat sa am o cerere catre ei si sa am nr de inreg pe ea, in caz ca....... :smt024 se intampla ceva. va tin la curent.
va pup. :smt058 :smt039



#9 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 24 October 2005 - 09:54 PM

E foarte bine ca depui acea adresa.
Ca sa vezi si efectele ei va trebui sa-ti faci timp sa iei de la Admin Financiara acea "fisa pe platitor" de care iti spuneam in mesajul anterior.
In aceasta fisa se vad toate contributiile si impozitele declarate si platite de firma la Admin.Fin. E bine sa vezi din cand in cand acea fisa , sa n-ai surprize mai tarziu.

Cu bine.



#10 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,675 posts
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Posted 25 October 2005 - 09:49 PM

am de gand sa cer "fisa platitorului", pentru linistea mea. cred ca e mai bine asa. nu prea am incredere in functionarii publici.



#11 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 posts
  • Location:bucuresti

Posted 25 October 2005 - 11:42 PM

ctanela a spus:

Eu am facut plati anticipate(pentru ca asta este de fapt) pentru diverse debite si nu a trebuit sa fac nici o astfel de cerere. S-au compensat de la sine cu declaratia depusa ulterior. Si am luat si certificate fiscale fara probleme in lunile respective.
Sa nu-mi spuneti ca asa trebuie procedat in Bucuresti... http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
ctanela,
ai dreptate dar tu ai facut plati anticipate catre acelasi tip de impozit si in lunile urmatoare s a facut compensarea automat (exemplu TVA virat in avans ), dar kimba a virat in cont gresit, nu in avans..
asa ca e bine ca a solicitat la ADM reglarea.

kimba ,
mi e mi au cerut ex verzi ale op ului virat gresit cu stamp trezoreriei si confirmarea ca da, banii sint intradevar in contul virat gresit desi ei apareau in fisa. pina nu am adus verzile stampilate nu au operat compensarea.
asa ca poate ar fi bine sa te pregatesti !? http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#12 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 posts
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Posted 26 October 2005 - 07:45 AM

kimba a spus:

in trimestrul II, din neatentie am virat banii de TVA in contul impozitului pe profit....  deci, in momentul acesta eu calculez impozitul pe profit pe trimestrul III si nu virez banii, eventual diferenta, daca este.  
intrebarea mea este: ce trebuie sa fac ca sa se compenseze impozitul pe trim. III cu suma virata in avans? Unde si ce trebuie sa depun? Banuiesc ca nu sunt in stare sa compenseze ei singuri sumele!

atentie rucsandra, este vorba de aceeasi datorie
kimba sa stii ca sunt in stare sa compenseze si singuri, asa ca merg pe mana lu' ctanela...o data in plus
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#13 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 posts
  • Location:bucuresti

Posted 27 October 2005 - 12:36 AM

ctanela, pestesa
ati avut dreptate ! scuze si multumesc! :cry:
si eu spun ca vor compensa singuri, o face programul automat.



#14 kimba

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,675 posts
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures
  • Interests:to rule the world

Posted 27 October 2005 - 10:22 PM

s-a depus cererea si urmeaza sa ma duc sa cer fisa platitorului. nu strica sa-i mai verifici din cand in cand.



#15 anamarya

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 24 April 2008 - 08:44 PM

scuze daca s-a mai discutat in alta parte. am cautat dar nu am gasit.

ce ar trebui facut daca din greseala am virat la trezoreria sectorului 6 in loc de cea a sectorului 2 dar la impozitul (sau taxa) corect(a), adica la TVA


multumesc anticipat



#16 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 posts
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Posted 26 April 2008 - 07:58 PM

In mod normal, banii ar trebui sa se intoarca la tine, cu refuz din partea Trezoreriei, deoarece platitorul nu apartine de acel sector.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#17 anamarya

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 posts

Posted 30 April 2008 - 01:52 PM

multumesc pentru raspuns. sper sa fie asa.






Similar Topics Collapse

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL