Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registre vizate la finante - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

registre vizate la finante


24 replies to this topic

#1 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 11 November 2005 - 08:00 AM

Buna dimineata! As vrea sa-mi confirme cineva daca este adevarat ca nici registrul jurnal si nici registrul inventar nu se mai vizeaza la finante.Multumesc. O zi buna!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 May 2010 - 11:07 AM

sid



#2 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2005 - 08:40 AM

Da, e adevarat.




#3 CamiT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 November 2005 - 09:05 AM

Da, asa e.
Am intrebat si eu , cu vreo luna in urma, la doua administratii financiare ( 2 si 6 ) si mi s-a spus ca nu se mai inregistreaza la ei.
O zi buna!



#4 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 11 November 2005 - 09:08 AM

cool



#5 mariansky

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 February 2006 - 03:42 PM

ca sa inteleg si eu, nu se mai vizeaza deloc?



#6 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 06 February 2006 - 04:02 PM

La A.F.1 este un anunt prin care se precizeaza: "Nu se mai vizeaza Registrele conform prevederilor Legii 82/1991 republicata."



#7 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 09 February 2006 - 09:39 AM

Revin cu amanunte:
OMF 1850/2005

CAPITOLUL 1: GRUPA I Registrele de contabilitate
SECTIUNEA 1: REGISTRUL-JURNAL (Cod 14-1-1)
I._
1.Serveste ca document contabil obligatoriu de înregistrare cronologica si sistematica a modificarii elementelor de activ si de pasiv ale unitatii.
2.Se întocmeste de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, într-un singur exemplar, dupa ce a fost numerotat, snuruit, parafat si înregistrat în evidenta unitatii.
Numerotarea filelor registrelor se va face în ordine crescatoare, iar volumele se vor numerota în ordinea completarii lor.
Se întocmeste zilnic sau lunar, dupa caz, prin înregistrarea cronologica, fara stersaturi si spatii libere, a documentelor în care se reflecta miscarea elementelor de activ si de pasiv ale unitatii.
În cazul în care unitatea foloseste jurnale auxiliare, totalul lunar al fiecaruia se poate trece în registrul-jurnal.
În conditiile conducerii contabilitatii cu ajutorul sistemelor informatice de prelucrare automata a datelor, fiecare operatiune economico-financiara se va înregistra prin articole contabile, în mod cronologic, dupa data de întocmire sau de intrare a documentelor în unitate. În aceasta situatie, Registrul-jurnal se editeaza lunar, iar paginile vor fi numerotate pe masura editarii lor. Registrul-jurnal va fi snuruit, parafat si înregistrat în evidenta unitatii în luna urmatoare celei în care numarul de file editate este 100, sau anual, daca numarul filelor editate este sub 100, pentru un exercitiu financiar.

SECTIUNEA 2: REGISTRUL-INVENTAR (Cod 14-1-2)
I._
1.Serveste ca document contabil obligatoriu de înregistrare a rezultatelor inventarierii elementelor de activ si de pasiv.
2.Se întocmeste de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, într-un singur exemplar, dupa ce a fost numerotat, snuruit, parafat si înregistrat în evidenta unitatii.



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 February 2006 - 09:55 AM

ahaaaaa deci nu mai trebuie cumparat de la papetarie daca iese de la calculator :D



#9 miremirc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:fetita mea Cella care e o scumpica!

Postat 11 February 2006 - 12:56 AM

:D



#10 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 02 March 2006 - 09:18 PM

" inregistrat in evidenta unitatii " inseamna inregistrarea lui in fisa documentelor cu regim special . asa mi-a zis mie nenea inspectoru' de garda financiara care mi-a dat amenda pt ca n-am facut-o :?



#11 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 02 March 2006 - 09:39 PM

Registrul Jurnal nu este document cu regim special. Asa ca inregistrarea lui nu se face in minunatele fise, ci in registrul de intrari-iesiri al firmei. :roll:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 09:59 PM




#12 m_marinela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:

Postat 16 August 2006 - 04:09 PM

Vezi postareasid, la Nov 11 2005, 09:00 AM, a spus:

Buna dimineata! As vrea sa-mi confirme cineva daca este adevarat ca nici registrul jurnal si nici registrul inventar nu se mai vizeaza la finante.Multumesc. O zi buna!
da asa este nu se mai vizeaza!!bafta!



#13 mitzica96

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:buc

Postat 16 August 2006 - 04:15 PM

Vezi postareaggf, la Mar 2 2006, 10:18 PM, a spus:

" inregistrat in evidenta unitatii " inseamna inregistrarea lui in fisa documentelor cu regim special . asa mi-a zis mie nenea inspectoru' de garda financiara care mi-a dat amenda pt ca n-am facut-o :?
Ai luat amenda absolut gratuit.
Nu are nici o legatura cu fisele respective.



#14 teodora seiffedine

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 February 2009 - 08:16 PM

Referitor la Registrul Jurnal as avea si eu o intrebare: am auzit ca nu mai sunt valabile cele din 1999(tipizat), dar la mine in firma exista un Reg.Jurnal din 1999(de atunci se completeaza in el)....mai este valabil sau trebuie sa-l inlocuiesc cu un model mai nou? va multumesc



#15 vivi iosif

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 February 2009 - 11:25 AM

Buna,

Sunt noua ca PFA si am o mare nelamurire:
regsitrul jurnal de incasari si plati se numeroteaza, si se parafeaza inainte de a se depune la organele fiscale?

Ca eu sunt PFA din iulie 2008 si nu l-am inregistrat.

cum procedez in acest caz?

Va multumesc



#16 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 23 February 2009 - 11:38 AM

Din ce stiu eu, de cativa ani nu se mai fiscalizeaza registrele la Administratia Financiara.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#17 vivi iosif

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 February 2009 - 12:08 PM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Feb 23 2009, 01:38 PM, a spus:

Din ce stiu eu, de cativa ani nu se mai fiscalizeaza registrele la Administratia Financiara.






Este reglementat acest lucru?

pentru ca in Ordinul 1040/2004 este specificat faptul ca trebuie inregistrat la finante; si stiu ca nu au aparut modificari ale ordinului.

Nu stiu ce sa fac........

Multumesc.



#18 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 23 February 2009 - 01:14 PM

Raspuns: da, se parafeaza de catre organul fiscal
Ordin 3512/2008 :
REGISTRUL-JURNAL DE ÎNCASĂRI ȘI PLĂȚI (cod 14-1-1/b)
1. Servește ca:
- document de înregistrare a încasărilor și plăților;
- document de stabilire a situației financiare a contribuabilului care conduce evidența contabilă în partidă simplă;
- probă în litigii.
2. Se întocmește într-un singur exemplar de către contribuabili, făcându-se înregistrarea operațiunilor efectuate pe baza documentelor justificative, distinct, pe fiecare operațiune, fără a se lăsa rânduri libere, după ce a fost numerotat, șnuruit, parafat și înregistrat la organul fiscal teritorial.
Pentru fiecare asociație fără personalitate juridică se va întocmi câte un registru-jurnal de încasări și plăți.
În Registrul-jurnal de încasări și plăți se înregistrează nu numai operațiunile în numerar, ci și cele efectuate prin contul curent de la bancă.
Contribuabilii plătitori de taxă pe valoarea adăugată vor înregistra sumele încasate sau plătite, exclusiv taxa pe valoarea adăugată.
Operațiunile înregistrate în Registrul-jurnal de încasări și plăți se totalizează anual.
Numerotarea filelor se va face în ordine crescătoare, iar după completarea integrală se deschide un nou registru înregistrat și parafat, care va fi numerotat în ordine crescătoare.
Acest registru se parafează de către organul fiscal teritorial la începerea și la încetarea activității. În condițiile conducerii evidenței contabile în partidă simplă cu ajutorul tehnicii de calcul, fiecare operațiune economico-financiară se va înregistra în ordine cronologică, în funcție de data de întocmire sau de intrare a documentelor. În această situație Registrul-jurnal de încasări și plăți se editează lunar, iar paginile vor fi numerotate pe măsura editării lor.
Registrul-jurnal de încasări și plăți parafat și înregistrat la organul fiscal teritorial va fi completat lunar, prin preluarea totalului sumelor din Registrul-jurnal de încasări și plăți obținut cu ajutorul tehnicii de calcul.
Practicienii în insolvență, persoane fizice sau juridice, care își desfășoară activitatea în conformitate cu prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 86/2006 privind organizarea activității practicienilor în insolvență, cu modificările și completările ulterioare, completează registrul - jurnal de încasări și plăți după ce a fost numerotat, șnuruit, parafat și înregistrat în evidența unității.
3. Nu circulă, fiind document de înregistrare contabilă.
4. Se arhivează împreună cu documentele justificative care au stat la baza întocmirii lui.

Dana




#19 vivi iosif

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 February 2009 - 02:35 PM

Ce se intampla daca eu nu l-am inregistrat si am activitate din iulie 2008?

Care este amenda?

Sau pot scapa cu un avertisment?

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 February 2009 - 10:53 PM
citare mesaj anterior




#20 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 24 February 2009 - 07:00 PM

Mergeti la Adm.Fin. cu Registrul numerotat si snuruit , explicati ca acum ati aflat despre aceste formalitati legale si cred ca veti gasi bunavointa.

Dana







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL