Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitul pe dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Jump to content


impozitul pe dividende

23 replies to this topic

#1 irodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 posts

Posted 29 November 2005 - 11:54 AM

VA ROG AJUTATI-MA !
TREBUIE SA CALCULEZ SI SA PLATESC IMPOZITUL PE DIVIDENDE SI STIU FOARTE PUTINE DESPRE ASTA



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 29 November 2005 - 04:38 PM

pai daca dividend brut = dividend net + imp dividende... mai departe te descurci
cota de impozit costa 1 leu sa ti-o spun :D

gresisem :D[/b]




#3 karmina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 posts

Posted 29 November 2005 - 06:07 PM

Nu am inteles ce a scris Septimiu. :cry:
Poate ca:
Dividend brut=Dividend net + Impozit pe dividend
Impozit pe dividend=10%dividend brut repartizat :P



#4 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 posts
  • Gender:Female

Posted 12 December 2005 - 09:37 PM

Ce stiti depsre impozitarea cu 6.5% contributie la fnuass asupra dividendelor.



#5 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 posts
  • Gender:Female

Posted 12 December 2005 - 09:39 PM

As mai intreba in legatura cu dividendele. Ce trebuie sa fac cand platesc div, in afara de decl 100, mai trebuie completat o decl pe persoanele care au incasat dividendele. Impozitul calculat de 10 la suta este deductibil, dar cel de 6.5%?



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 12 December 2005 - 10:07 PM

IngeMihalik a spus:

Ce stiti depsre impozitarea cu 6.5% contributie la fnuass asupra dividendelor.

se retine daca cine ia dividende nu are alte venituri supuse impozitarii cu 6.5 %



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 12 December 2005 - 10:08 PM

IngeMihalik a spus:

As mai intreba in legatura cu dividendele. Ce trebuie sa fac cand platesc div, in afara de decl 100, mai trebuie completat o decl pe persoanele care au incasat dividendele. Impozitul calculat de 10 la suta este deductibil, dar cel de 6.5%?

se face declaratia 205
* iti dai seama ca imp pe div si cei 6.5 % nu implica nici un cont de chelt., nu ? :D
nu se retine din 457 :lol: :lol: :lol:?



#8 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,548 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 12 December 2005 - 10:27 PM

Retinere din dividende:
impozit:457=446
virare impozit retinut
446=5121
cota san 6,55
457=4314
virare cota de 6,55
4314=5121
sper ca ai inteles



#9 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 13 December 2005 - 11:33 AM

Raspund aici mesajelor private care contin cam acelasi probleme. Colegii care au postat aici au omis sa specifice faptul ca asigurarile sociale de sanate datorate din dividendele obtinute se calculeaza numai asociatului sau asociatului unic care nu are si alte venituri salariale lundu-se in calcul totodata si cota platita in cadrul cotnractului de asigurari sociale de sanatate incheiat cu Casa de Sanatate (sau cum s-o mai fi chemand acum). Adica aceasta se scade din cota calculata la dividende.
HoratiuHagiudotro



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 13 December 2005 - 11:56 AM

pai am zis yo mai sus ca plateste daca nu cotizeaza prin alte metode :roll:
sau trebuie totusi sa mai cotizezi diferenta pana la valaore 6.5% * dividende ? :shock:



#11 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Posted 13 December 2005 - 12:18 PM

Corect Septimiu.
Nu mai plateste diferenta. Dar fiind obligati prin lege sa incheie si contracte de asigurare cu Casa de Sanatate, la regularizare plateste doar restul calculat.
Din pacate nu acelasi lucru se poate spune si despre persoanele fizice autorizate care au si venituri salariale. :evil: Vezi

http://www.classfin.ro/forum/index.php?top...msg5180#msg5180
HoratiuHagiudotro



#12 luciann

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 19 December 2005 - 11:28 AM

va rog frumos !!! lamuriti-ma si pe mine..
pt impozitul pe dividende pe anul 2004 pe care trebuie sa il plateasca firma se intocmeste decl 100 sau 205 ? Am vazut inregistrat la firma la care lucrez in anul 2004 (imp pe dividende aferente anului 2003) in declaratia 100. Pe de alta parte, cineva mi-a zis ca se trece in declaratia 205. Cum este corect pana la urma?



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4,882 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Posted 19 December 2005 - 11:46 AM

si 100 si 205
in 100 in luna in care se plateste
in 205 pana la sfarsitul lunii iunie parca



#14 stan maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 posts

Posted 19 December 2005 - 12:03 PM

Declaratia 100 in care treci imp pe dividende se depune pina pe 25 a lunii urmatoare celei in care s-au scos dividende,respectiv decembrie in cazul in care nu s-au scos.
De asemenea mai trebuie depusa decl 205 ,,Declaratie informativa privind impozitul retinut pe veniturile cu regim de retinere la sursa,pe beneficiari de venit" ,.........nu mai stiu sigur data(15 mai sau 15 iunie anul urmator)
maria
maria



#15 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,548 posts
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Posted 19 December 2005 - 02:15 PM

termenul de depunere a decl. 205 este 30.06. anul urmator



#16 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1,373 posts
  • Location:bucuresti

Posted 20 December 2005 - 10:30 AM

Septimiu a spus:

IngeMihalik a spus:

Ce stiti depsre impozitarea cu 6.5% contributie la fnuass asupra dividendelor.

se retine daca cine ia dividende nu are alte venituri supuse impozitarii cu 6.5 %

Dar daca asociatul unic (beneficiar al dividendelor) este pensionar pentru limita de varsta? Mai plateste 6.5*dividende? Ca doar pensionarilor li se retine contributia la fondul de sanatate pt. pensie.



#17 luciann

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Location:Bucuresti

Posted 20 December 2005 - 11:14 AM

pt impozitul pe dividendele pe 2004,platibil acum, impozitul se calculeaza la 10%, indiferent daca asociatii sunt pers fizice sau juridice ?



#18 crtcontab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Posted 20 December 2005 - 08:16 PM

LEXUS a spus:

Raspund aici mesajelor private care contin cam acelasi probleme. Colegii care au postat aici au omis sa specifice faptul ca asigurarile sociale de sanate datorate din dividendele obtinute se calculeaza numai asociatului sau asociatului unic care nu are si alte venituri salariale lundu-se in calcul totodata si cota platita in cadrul cotnractului de asigurari sociale de sanatate incheiat cu Casa de Sanatate (sau cum s-o mai fi chemand acum). Adica aceasta se scade din cota calculata la dividende.

Nu am gasit nici in OUG 150/2002 actualizata cu OUG 107/2005 si nici in normele metodologice aprobate prin Ordinul CNAS 221/2005 referire la aceasta scadere a cotelor platite.
Aceasta intrebare cu retinerea de catre persoana juridica am pus si eu la sectiunea "Diverse probleme contabile", http://mwm.hdt.ro/fo...opic.php?t=9628

Mai mult de unde sa stie contabilul de la societate ce plati a facut asociatul unic (si cum face el dovada lor) , el efectund aceste plati in numele lui propriu.

Eu tot ce am inteles din aceste norme este ca la nivelul dividendelor brute aferente anului 2004 trebuie constituita obligatia de plata de 6.5% la valoarea lor bruta si trebuie achitata pana la 31.12.2005 (art. 13 din NM), la fel ca si impozitul de 10% pe dividende, pt asociatii unici care nu au calitatea de salariati si nici de persoane fizice autorizate.
Mai mult si daca e pensionar si nu are calitatea de salariat sau PFA, tot plateste ca OUG 107/07.2005 a introdus "fraza magica : ... ,numai pentru veniturile din pensii" la art. 6 alin 1,lit e din OUG150/2002.
Daca a inteles altcineva altceva, va rog exprimati-va pct de vedere.
Cu stima
Cristi Ciltea



#19 grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 posts

Posted 27 December 2005 - 02:01 PM

Am urmatoarea situatie:
In 2004 se realizeaza un profit de 10000 RON
In noiembrie 2005 se repartizeaza rezultatul reportat din 2004 pe dividende catre asociati:
- persoana juridica nerezidenta 60%
- persoana fizica nerezidenta 20%
- persoana fizica romana 20%
in conventia de evitare a dubleii impuneri cota pentru dividende este de 10%. Nu s-a adus certificat de rezidenta fiscala.
Dividendele se vor distribui in noiembrie 2006.
In noiembrie 2005 PFN a obtinut viza de lunga sedere in romania.
Intrebarile sunt:
1. Ce fel de impozite se platesc?
2. La ce termene?
3. Ce declaratii se intocmesc?



#20 laura36

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Location:craiova

Posted 27 December 2005 - 09:33 PM

Pana la urma, un asociat pensionar pe caz de boala sau pentru limita de virsta datoreaza 6.5%sanatate la dividende sau nu?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Started By Stats Last Post Info

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Cometa SQL