Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casa de marcat pt firma tamplarie pvc - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


casa de marcat pt firma tamplarie pvc


7 replies to this topic

#1 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 01 November 2004 - 08:06 AM

buna !
am o mare rugaminte! pentru o firma care vinde tamplarie pvc catre perosoane fizice- am nevoie -obligatoriu- de casa de marcat?
pentru luna octombrie s-au emis facturi si s-a incasat cu chitanta. Daca nu folosesc casa de marcat voi avea probleme? Va trebui sa merg peste tot la clienti cu casa dupa mine? Firma face si montajul . Poate ma ajutati si cu o monografie pentru firma care comercializeaza tamplarie pvc.
multumesc !



#2 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 01 November 2004 - 12:01 PM

Vinzi prin magazin ?




#3 mirela maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:craiova

Postat 01 November 2004 - 10:41 PM

Casa de marcat este obligatorie la vanzarile cu amanuntul , bonul de casa inlocuind atat factura , cat si chitanta . In cazul tau , trebuie intocmita factura sau factura fiscala ( daca firma este inregistrata ca platitoare de TVA ) si chitanta sau chitanta fiscala . Fiind vorba de marfuri la care se acorda de obicei si un termen de garantie , data de la care incepe termenul de garantie este data facturii . Monografia depinde de conditiile concrete ale firmei ( daca este si producatoare , daca executa montajul cu forte proprii , daca este platitoare de TVA , etc. ) . Daca imi dai mai multe amanunte , te pot ajuta .
Mirela
mirela



#4 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 02 November 2004 - 08:05 AM

buna mirela! multumesc pentru raspuns. firma si-a deschis activitatea in octombrie 2004. acum doar vinde si executa montajul cu forte proprii si este platritoare de tva. de la anul va face si productie. multumesc si voi mai tine legatura cu tine.



#5 Guest_Catalin_*

  • Guests

Postat 02 November 2004 - 10:18 AM

Buna Mirela! Mi-ar fi de un real ajutor daca ai putea mentiona numarul legii prvind casa de marcat. Mutumesc frumos! :P



#6 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2004 - 12:39 PM

Si eu am anumite semne de intrebare in legatura cu casele de marcat (le-am expus in sectiunea "diverse probleme contabile")
Legislatie:
Ordonanta 28/99 (nu stiu monitorul)/repub. in M.O. 381/05.06.2002
Hotarare 479/18.04.2003/M.O.319/12.05.2003-Norme metodologice
Ordonanta urg. 44/3.06.2004-M.O. 503/04.06.2004
Poate citind aceste acte ma lamuriti si pe mine.
Succes!



#7 mirela maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:craiova

Postat 02 November 2004 - 08:31 PM

Am sa revin saptamana viitoare , deocamdata nu am acces la legislatie . Mai corespondam atunci .
Mirela
mirela



#8 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 03 November 2004 - 08:28 AM

buna mirela! am revenit din nou cu noi imformatii .am stat de vorba cu
cei de la firma. se aprovizioneaza cu geam termopan si tamplarie pvc de la furnizori. in baza contractelor incheiate cu persoanele fizice se face montarea in regie proprie. Contractul este incheiat in valuta/cursul BNR din data incheirii contractului cand se emite si o factura de avans, suma finala a contractului se incaseaza la finalizarea lucrarii. Daca in contract se stipuleaza - daca cursul BNR este cu 2% mai mic sau mai mare decat cursul BNR din contract atunci se revine la valoarea de achitat, mai sunt obligata sa respect Normele metodologice TVA-Capitolul VII pct.17.?
Tot ce fac ei acum este o prestare??? Draga Mirela poate datele sunt suficiente pentru a ma ajuta cu o monografie. Multumesc.
referitor la casa de marcat-am fost la cei de la garda financiara de unde am primit un raspuns:daca folosesc contracte, cu garantii pot sa nu am casa de marcat -sa emit facturi si chitante si ei zic ca este bine. Nu vand din magazin.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL