Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cumparare portofoliu clienti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cumparare portofoliu clienti


10 replies to this topic

#1 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 30 September 2008 - 04:04 PM

Dupa lungi cautari pe forum, m-am decis sa deschid topic nou pentru problema mea.

Am o mare dilema. Am primit o factura pentru cumparare portofoliu clienti. Societatea mama a cumparat o companie. Tranzactia s-a incheiat si acum imi factureaza portofoliul de clienti pe care l-am preluat.

Unde incadrez eu aceasta tranzactie??? E corect sa le trec imobilizari necorporale?
Daca da, atunci in ce clasa 203, 207, 208????.... banuiesc ca 201 nu....

Cum se amortizeaza?


Am nevoie de raspuns urgent.

Multumesc



#2 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 30 September 2008 - 07:57 PM

Parerea mea e ca e fond comercial,




#3 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 October 2008 - 02:02 AM

Multumesc pentru raspuns.

Am incercat sa mai caut si eu informatii, si am mai gasit ceva. Da, trebuie incadrat ca fond comercial achizitionat, dar acum am alta nedumerire, cum se amortizeaza? Cheltuiala cu amortizarea este deductibila?

Astea sunt cateva reglementari pe care le-am gasit eu cu privire la amortizarea fondului comercial.

Hotararea CSSPP nr. 34/2008
(2) Durata de amortizare a fondului comercial pozitiv se determina de la data achizitiei actiunilor sau, in cazul in care achizitia are loc in doua sau mai multe etape, la data la care entitatea a devenit o filiala.

Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 94/2001, precizează la punctul 5.23
a) valoarea fondului comercial achizitionat trebuie amortizata sistematic;
b) perioada de amortizare nlu trebuje sa depaseasca durata de utilizare a fondului comercial respectiv si in nici un caz nu poate depasi 20 de ani de Ia data achizitiei;
c) in situatia in care fondul comercial achizitionat este prezentat in bilant ca activ, se va preciza in notele explicative perioada aleasa pentru amortizare si motivele care au dus la determinarea acelei perioade.

Regulamentul de aplicare a Legii contabilitatii nr. 82/1991 se precizeaza ca fondul comercial, de regula, nu este supus amortizarii.

DECIZIE Nr. 9 din 8 octombrie 2003
Cheltuielile cu amortizarea fondului comercial pozitiv sunt cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil.

Ordin nr. 1752 din 17/11/200578. - În cazul în care fondul comercial este tratat ca un activ - ca urmare a achiziției de către o entitate a acțiunilor altei entități - se au în vedere următoarele prevederi:
a) fondul comercial se amortizează, de regulă, în cadrul unei perioade de maximum cinci ani;


ifrs3
f- cere ca fondul comercial ... sa fie recunoscut ca activ
g - interzice amortizarea fondului comercial, cere ca fondul comercial sa fie testat pentru depreciere anual

Dupa ce am citit toate astea, tot nelamurita sunt....

Fac amortizare sau nu?
Daca da, este ok daca aleg perioada de 5 ani?
Cheltuiala cu amortizarea este deductibila sau nu?
Daca nu se amortizeaza, ce trebuie sa fac?


Sper ca am fost destul de coerenta, este cam tarziu si sunt obosita dupa atata cautare....

Va multumesc anticipat pentru orice sugestie



#4 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 October 2008 - 11:31 AM

Astept orice sugestii......

Am mai citit intre timp ca inca nu e problema clara, ca sunt societati care amortizeaza si altele care opteaza pentru depreciere, ca ramane la alegerea noastra cumva......

nu are nimeni in conta inregistrari pe 2071?

va rog daca stie cineva sa-mi raspunda ca nu mai stiu unde si ce sa caut.....



#5 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 October 2008 - 02:20 PM

am mai postat un mesaj dar vad ca nu mai apare..... il mai scriu o data

Ce am mai citit intre timp, poate va vin idei.....

Cod Fiscal
Amortizarea fiscala Art. 24.

4) Nu reprezintă active amortizabile:
a) terenurile, inclusiv cele împădurite;
b) tablourile și operele de artă;
c) fondul comercial;
d) lacurile, bălțile și iazurile care nu sunt rezultatul unei investiții;
e) bunurile din domeniul public finanțate din surse bugetare;
f) orice mijloc fix care nu își pierde valoarea în timp datorită folosirii, potrivit normelor;
g) casele de odihnă proprii, locuințele de protocol, navele, aeronavele, vasele de croazieră, altele

am cautat exemple din Romania pe net

am gasit un raport azomures dar nu scrie din ce an

raport azomures
c) Recunoasterea inițială a fondului comercial ca activ
Fondul comercial dobândit este recunoscut de societatea mama ca activ și evaluat ca surplus al costului combinarii peste interesul dobânditorului în valoarea justă a activelor, datoriilor si datoriilor contingente identificabile ale entitatii dobândite.
d) Contabilizarea ulterioara a fondului comercial
Fondul comercial dobândit este preluat dupa recunoasterea initiala la cost minus orice pierderi acumulate din depreciere. Fondul comercial nu este amortizat, el este supus verificarilor pentru depreciere anual sau mai frecvent daca anumite evenimente sau modificari ale împrejurarilor arată că acesta ar putea fi afectat de depreciere.

si inca un raport care era pro amortizare, din anul 2004

Cadrul general de întocmire a situațiilor financiare elaborat de Comitetul IASC
Fondul comercial se tratează de regulă ca un activ în situațiile financiare consolidate.
Valoarea fondului comercial se amortizează pe durata utilizării fondului comercial, dar nu mai mult de 20 de ani.


Deci ce sa fac cu nenorocitul asta de fond comercial? Ce trebuie sa pun in balanta sa pot lua decizia asta?



#6 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 October 2008 - 06:05 PM

Am mai citit o data toate documentele pe care le-am gasit, si CSSPP 34/2008, este doar pentru entitati autorizate, reglementate si supravegheate de Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private

Hotararea CSSPP nr. 34/2008
(2) Durata de amortizare a fondului comercial pozitiv se determina de la data achizitiei actiunilor sau, in cazul in care achizitia are loc in doua sau mai multe etape, la data la care entitatea a devenit o filiala.

N-are nimeni nici un sfat sa-mi dea?



#7 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 October 2008 - 09:31 PM

Din pacate cred ca voi cere unui consultant, o opinie scrisa, oficiala.... Nu am nici o parere, poate ca daca erau mai multe idei puteam face ceva

Oricum, din toate actele pe care le-am gasit, doar 3 chestii sunt valabile, celelalte sau sunt abrogate sau erau aplicabile doar pentru anumite societati....

Ordin nr. 1752 din 17/11/200578. - În cazul în care fondul comercial este tratat ca un activ - ca urmare a achiziției de către o entitate a acțiunilor altei entități - se au în vedere următoarele prevederi:
a) fondul comercial se amortizează, de regulă, în cadrul unei perioade de maximum cinci ani;


cod fiscal
articol 24

(4) Nu reprezinta active amortizabile:
a) terenurile, inclusiv cele impadurite;
b) tablourile si operele de arta;
c) fondul comercial;
d) lacurile, baltile si iazurile care nu sunt rezultatul unei investitii;
e) bunurile din domeniul public finantate din surse bugetare;
f) orice mijloc fix care nu isi pierde valoarea in timp datorita folosirii, potrivit normelor;
g) casele de odihna proprii, locuintele de protocol, navele, aeronavele, vasele de croaziera, altele decat cele utilizate in scopul realizarii veniturilor.


ifrs3
f- cere ca fondul comercial ... sa fie recunoscut ca activ
g - interzice amortizarea fondului comercial, cere ca fondul comercial sa fie testat pentru depreciere anual

in primul rand ar trebui sa ma supun legilor si codului fiscal, apoi ifrs-urilor. Daca le iau doar pe primele doua, una zice sa fac amortizare, alta zice sa nu fac

Probabil voi adopta solutia propusa de consultant.....



#8 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 October 2008 - 09:53 PM

OMF1752 se refera la amortizarea contabila, Codul fiscal - amortizarea fiscala. daca tratati ca fond comercial, amortizati contabil si veti avea cheltuieli nedeductibile cu acea amortizare...
alta parere?
Bea



#9 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 October 2008 - 10:04 PM

M-ai facut fericita, asa ziceam si eu intr-unul din mesaje.... Dar nimeni nici n-a zis ok nici ca nu e ok.

De ifrs3 fac abstractie?



#10 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 October 2008 - 10:33 PM

depinde, daca esti obligata sa aplici sau nu?
Bea



#11 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 October 2008 - 10:57 PM

sunt chiar dusa cu pluta....... nu fac parte din societatile care sunt obligate prin lege sa aplice.... sunt prea obosita si terminata psihic de subiectul asta.....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL