Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit dividende aferente 2005 10%??? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit dividende aferente 2005 10%???

14 replies to this topic

#1 luke

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 22 December 2005 - 01:19 PM

Din cate inteleg nu a fost aprobata propunerea de modificare a codului fiscal. In concluzie dividendele ridicate in Ian vor fi impozitate cu 10%? sau a aparut ceva mai inainte? vad ca in propunerea ministerului inca figureaza modificarea.



#2 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 22 December 2005 - 07:09 PM

A aparut mai inainte cred ca in iulie sau august si va fi 16%

steluta



#3 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 22 December 2005 - 09:56 PM

pt divid aferente 2004 impozitul este de 10%....iar pt cele dn 2005 va fi de 16% (cota unica-vezi codul fiscal)
ocoleanui



#4 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 23 December 2005 - 12:21 AM

Ionut, esti sigur?
Acum m-am uitat pe Codul Fiscal, capitolul Venituri din Investitii (unde sunt clasificate si dividendele) si impozitul apare ca fiind tot 10%.



#5 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 24 December 2005 - 02:52 AM

- Potrivit art. III din O.U.G. nr. 138/2004, astfel cum a fost completat prin Legea de aprobare nr. 163/2005,
"(2) In cazul titlurilor de valoare dobandite pana la data de 31 mai 2005 inclusiv, cota de impozit este de 1%, indiferent de data instrainarii acestora.
(3) In perioada 1 iunie 2005 - 31 decembrie 2005, intermediarii vor calcula, vor retine si vor vira impozitul de 1% aplicat asupra castigurilor din transferul titlurilor de valoare dobandite si instrainate in aceasta perioada, indiferent daca sunt dobandite si instrainate intr-o perioada mai mare de 365 de zile sau mai mica de 365 de zile. La 31 decembrie 2005, acestor tranzactii le este aplicabila regula de calcul al castigului net conform prevederilor art. 67 alin. (3) lit. e).
(4) Incepand cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoane fizice din investitii si din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal, definite potrivit dispozitiilor cap. V si VIII1 din titlul III, cota de impozit este de 16%, cu exceptia castigurilor realizate din transferul titlurilor de valoare instrainate intr-o perioada mai mare de 365 de zile de la data dobandirii, pentru care se mentine cota de 1% prevazuta la art. 67 alin. (3) lit. e).
(5) Cota de impozit de 16% se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2006 si pentru veniturile realizate de persoanele fizice si juridice nerezidente, prevazute la art. 115, cu exceptia veniturilor obtinute din jocuri de noroc pentru care se mentine cota de impozit de 20%."



#6 Nicolae Camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 27 December 2005 - 09:30 PM

Codul fiscal nu s-a modificat inca, dar... atentie nu se platesc dividende decat dupa aprobarea si depunerea bilantului la fisc. Deci pt 2005 nu se pot plati dividende decat prin martie sau aprilie, altfel se considera plata dividende in avans si este caz de ...mititica



#7 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 28 December 2005 - 11:32 AM

au aparut modificari la codul fiscal care intra in vigoare incepand cu 01.01.2006 ......... e vb de legea 163/2005 , precum si legea 247/2005 .... Lorenzo are dreptate



#8 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 28 December 2005 - 02:01 PM

Citatul pe care-l dai tu Lorenzo,din ce lege e? :oops: Eu m-am uitat si la 163 si la 138..si sunt chioara rau..nu-l gasesc! :shock:
Aaaaa!si pe 247 la fel nu o gasesc..e o lege 247/2005 dar se refera la alte lucruri...



#9 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 28 December 2005 - 02:11 PM

daca nu ma insel , e vb art. 39 din legea 163/2005 privind aprobarea OUG 138/2004 .....



#10 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 28 December 2005 - 02:14 PM

iar daca citesti legea 247/2005 , nu te lasa inselata de titlu ... :D
citeste titlul VIII din lege , ptr ca modifica codul fiscal , cu aplicabilitate incepand cu 01.01.2006...
o zi buna



#11 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 29 December 2005 - 09:59 AM

gata,am gasit.....multumesc mult!
dar..mai am o nelamurire :oops: ..Se spune ca "incepand cu 1ian.2006..."deci si dividendele aferente lui 2005?Cred ca da..dar vreau sa mai aflu ca e asa si de la voi :D



#12 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 29 December 2005 - 10:31 AM

de acord cu tine ca dividendele sunt aferente lui 2005 . dar ptr o persoana fizica veniturile din dividende sunt aferente lui 2006.



#13 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 05 January 2006 - 01:10 PM

Multam mult...asa gandeam si eu,dar e bine cand ti-o confirma cineva :wink:



#14 Dobrin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Dej
  • Interests:muntele, ecologia, poezia

Postat 05 January 2006 - 11:01 PM

ART. 67 din OUG 138/2004 aprobata prin Legea 163/2005:
Retinerea impozitului din veniturile din investitii
(1) Veniturile sub forma de dividende, inclusiv sume primite ca urmare a detinerii de titluri de participare la fondurile inchise de investitii, se impun cu o cota de 10% din suma acestora. Obligatia calcularii si retinerii impozitului pe veniturile sub forma de dividende revine persoanelor juridice o data cu plata dividendelor catre actionari sau asociati. Termenul de virare a impozitului este pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care se face plata. in cazul dividendelor distribuite, dar care nu au fost platite actionarilor sau asociatilor pana la sfarsitul anului in care s-a aprobat bilantul contabil, termenul de plata a impozitului pe dividende este pana la data de 31 decembrie a anului respectiv.



#15 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 05 January 2006 - 11:22 PM

Asa spuneam si eu, dar L 163/2006 spune asa:

39.(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, pentru calculul impozitului pe veniturile realizate de persoane fizice din investitii si din transferul proprietatilor imobiliare din patrimoniul personal, definite potrivit dispozitiilor cap. V si VIII1 din titlul III, cota de impozit este de 16%, cu exceptia câstigurilor realizate din transferul titlurilor de valoare înstrainate într-o perioada mai mare de 365 de zile de la data dobândirii, pentru care se mentine cota de 1% prevazuta la art. 67 alin. (3) lit. e).






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL