Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Program nou pentru CAS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Program nou pentru CAS

15 replies to this topic

#1 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2005 - 09:50 PM

A aparut noul program pentru CAS cu modificarile aduse de Ordinul 221/11.2005



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 December 2005 - 10:06 PM

a aparut acum si se schimba din nou peste o luna...




#3 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 30 December 2005 - 05:07 PM

Cum vom calcula concediile de boala in ianuarie daca avem stagiu de cotizare zero luni? Are cineva idee ?



#4 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 30 December 2005 - 05:08 PM

[quote="vioboss2004"]A aparut noul program pentru CAS cu modificarile aduse de Ordinul 221/11.2005
Unde este ca eu nu-l gasesc.



#5 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 10 January 2006 - 12:55 AM

Portal Administrator (09-01-2006 10:34)

NOU! Ca urmare a Ordinului pre?edintelui CNAS nr.269/ 28 dec 2005, care modifica ?i completează Ordinul pre?edintelui CNAS nr.221/nov.2005, precizăm că programele informatice ce vor fi utilizate pentru completarea declara?iei privind evidenta nominală a asigura?ilor ?i a obliga?iilor de plata către BASS pentru luna decembrie sunt cele utilizate în luna noiembrie 2005.
Programele informatice ce vor fi utilizate pentru completarea declara?iei privind evidenta nominală a asigura?ilor ?i a obliga?iilor de plata către BASS pentru luna ianuarie 2006 urmează a fi puse la dispozi?ia angajatorilor până la finalul lunii ianuarie 2006 ?i vor integra toate modificarile legislative aferente.


http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...486A4E909D74AED

au aparut si programele pentru 2006.



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 January 2006 - 10:16 AM

"Programele informatice ce vor fi utilizate pentru completarea declarației privind evidenta nominală a asiguraților și a obligațiilor de plata către BASS pentru luna ianuarie 2006 urmează a fi puse la dispoziția angajatorilor până la finalul lunii ianuarie 2006 și vor integra toate modificarile legislative aferente."

parerea mea



#7 manole

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 07 February 2006 - 11:04 AM

A aparut noul program pentru raportarile CAS pentru 2006.
Se poate descarca de la adresa http://www.cjpgalati...t/aplicatie.htm



#8 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 07 February 2006 - 12:53 PM

http://www.cnpas.org/content/cnpas/applica...upAnx_5.04_.exe



#9 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 07 February 2006 - 01:11 PM

cred ca inca e vorba de o propunere, deci un fel de prg demo



#10 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 07 February 2006 - 01:12 PM

tony a spus:

Acesta e valabil pana la 31.12.2005



#11 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 07 February 2006 - 01:24 PM

http://www.cnpas.org/content/cnpas/applica...upAnx_6.01_.exe

corect...am dat link gresit
asta e varianta valabila cu 01.01.2006



#12 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 05:13 PM

Eu am incercat sa trec in anexa 1 - 11 zile medical , 5 platite de angajator si 6 din FNUASS . Am trecut si sumele , dar la anexa 2 nu ma lasa sa salvez pentru ca nu am trecut numar zile suportate din FNUAS . Si nu este rubrica pentru CM (doar pentru accidente de munca si boli profesionale )! Poate nu mai vad bine ! Incercati si voi.



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 February 2006 - 05:29 PM

pai ce treaba mai are concediul medical cu declaratia de cas ?
parca de la 1 ian se declara la sanatate



#14 vioboss2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2006 - 05:47 PM

Multumesc Septimiu ! Asa e cand vii obosit de la servici , trebuia sa ma odihnesc inainte de a incerca noul program .



#15 Doru Turcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 09 February 2006 - 09:00 PM

Legatura CM - CAS
1.Se plateste CAS salariat la concedii medicale din fondul de salarii la 330 RON; nu si la cele care se suporta din FN......;
2. Se calculeaza sanatate din CAS la 2*6.5*330*Zile CM/Zile luc.

Si mai sunt multe modificari (vezi Tribuna economica), de mie mi-au trebuit vreo 5 ore sa le inteleg si sa le accept. Cred ca din ce in ce, ne cred mai prosti. Cred ca se abuzeaza din ce in ce mai mult.

Ca sa calculezi salarii cu concediu medical iti trebuie ceva doctorate. Iar daca ai salarii mici, o sa mai capete ala indemnizatia doar cind ti-o da FN....... Probabil la fel de repede ca cei cu indemnizatia de crestere copil de la primarie. Eu cred ca intentionat au facut-o.
[/u]



#16 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 13 February 2006 - 01:20 PM

iaca ce au scris baietii de la casa de sanatate astazi 13.02.2006
trageti si voi concluziile


2006.02.13


Precizari referitoare la aplicarea OUG 158/2005


Avand in vedere prevederile OUG nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale sanatate, va informam ca activitatea de depunere a declaratiilor, inregistrare a cererilor si concediilor medicale, precum si de incasari si plati a fost preluata de catre CASMB, urmand a se desfasura astfel:
Sediul Central, Str. Ilfov, nr. 4, sector 5
primiri de concedii medicale de la persoane fizice, indiferent de sectorul de domiciliu: cam. 12
plati de indemnizatii de asigurari sociale de sanatate si concedii medicale pentru persoane fizice, indiferent de sectorul de domiciliu: casierie
Sediul Vasile Lascar nr. 27, sector 2
primiri de declaratii constituire FASS de la persoane fizice si juridice, pentru sectoarele 1,2,3,4
primiri de declaratii pentru concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate de la angajatori, pentru sectoarele 1,2,3 4
primiri de centralizatoare concedii medicale de la angajatori, pentru sectoarele 1,2,3 4
incasari de contributii 6,5% si 0,75% de la persoane fizice, pentru sectoarele 1,2,3,4
Sediul Gorjului, Str. Intr. Capelei, nr. 9- 11, sector 6
primiri de declaratii constituire FASS de la persoane fizice si juridice, pentru sectoarele 5 si 6
primiri de declaratii pentru concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate de la angajatori, pentru sectoarele 5 si 6
primiri de centralizatoare concedii medicale de la angajatori, pentru sectoarele 5 is 6
incasari de contributii 6,5% si 0,75% de la persoane fizice, pentru sectoarele 5 si 6


Va rugam sa va adresati unuia din cele trei sedii, in functie de sediul social, respectiv domiciliu, incepand cu data de 16.02.2006, dupa urmatorul program:

Luni - joi : 8.30 - 14.30


Tinand cont ca declaratiile pentru concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate vor putea fi depuse in maxim 30 de zile de la publicarea normelor de aplicare a OUG nr. 158/2005, si ca pana astazi, 13.02.2006, aceste norme nu au fost inca publicate.

De asemenea, avand in vedere ca CASMB a preluat aceasta activitate de la sapte institutii, respectiv casele de pensii de sector si Casa de Pensii si alte Drepturi de Asigurari Sociale a Municipiului Bucuresti, avand momentan aceeasi logistica si personal insuficient, va rugam sa manifestati intelegere fata de eventualele disfunctionalitati ce pot surveni in decursul lunilor februarie si martie.

Va asiguram de intreaga noastra disponibilitate si va multumim anticipat.




acestea fiind zise.....imi lamureste si mie cineva o chestiune?
sa inteleg ca sectorul 3 se muta inapoi din sediul central in vasile lascar?
ne mai plimba astia mult dintr-o locatie in alta?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL