Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CM

9 replies to this topic

#1 Zapy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 29 December 2005 - 12:39 PM

Ce se intampla in situatia in care un salariat a fost in ultimele 12 luni in concediu fara plata ... a venit inapoi in urma cu 3 luni (perioada in care a contribuit) si dupa aceea a venit cu un concediu medical (nu este urgenta medicala). Cum se calculeaza CM ? (sau daca se caluleaza). As dori si baza legala pe care va argumentati raspunsul daca se poate!!!!



#2 Zapy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 29 December 2005 - 12:53 PM

Si numa refer la legislatia nou de la 1 ianuarie 2006 ci la cea veche!!!




#3 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 04 January 2006 - 03:30 PM

pai nu trebuia sa aiba 6 luni de contributie in ultimele 12? :roll: In cazul asta nu se calculeaza nimic, nu ia bani pe concediu.
Sanda



#4 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 05 January 2006 - 10:42 AM

La multi ani tuturor!
O intrebare simpla, dar care imi da de lucru: in cit timp de la eliberare este obligat angajatul sa depuna certificatul medical la societate? Ce credeti voi ca se intimpla in practica?! Vine in ian. 2006 cu Certificat medical din nov. 2005-a uitat sa-l aduca- si bineinteles ca solicita banii ptr. perioada respectiva(initial a fost pontat in concediu fara salar)
Va rog sa-mi spuneti daca undeva este stipulat termenul de depunere a Certificatului medical. Multumesc mult.
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#5 CristinaI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 05 January 2006 - 02:52 PM

pana in data de 5 a lunii urmatoare



#6 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 05 January 2006 - 03:32 PM

O.K.
Multumesc CristinaI, sint de acord cu tine, dar unde scrie?
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#7 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 17 January 2006 - 12:46 PM

OUG 158/2005 Pub MO 1074/29.11.2005

Art. 36. - (1) Calculul și plata indemnizațiilor prevăzute de prezenta ordonanță de urgență se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat în condițiile legii, care constituie document justificativ pentru plată.
(2) Certificatul de concediu medical se prezintă plătitorului până cel mai târziu la data de 5 a lunii următoare celei pentru care a fost acordat concediul.



#8 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 17 January 2006 - 01:08 PM

Multumesc. Imi este de real folos.
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#9 nicoleta pascal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 18 January 2006 - 08:12 PM

In cazul unui angajat care nu a mai lucrat pana in sept.2005 cand l-am incadrat la firma si mi-a adus acum concediu medical pe ianuarie, ii dau sau nu banii? Cum ar trebui sa procedez?
n.pascal



#10 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 19 January 2006 - 09:23 AM

Daca nu are stagiu de cotizare nu poti sa-i dai banii pe concediu. :)
Sanda






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL