Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amortizare mijloace fixe si obiecte de inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amortizare mijloace fixe si obiecte de inventar

13 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 January 2006 - 07:26 PM

LA MULTI ANI!
va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez la sfarsitul anului la un cabinet medical individual referitor la amortizare obiecte de inventar si mijloace fixe.De la ce valoare se considera mijloc fix?De ex, am cumparat in martie 2005 un computer in valoare de 9 milioane inclusiv TVA,cum inregistrez amortizarea anuala?cum procedez in cazul obiectelor de inventar? Daca trec intrarile in registrul inventar,mai trebuie sa alcatuiesc si liste de inventariere?Multumesc



#2 Adrian SOICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 10 January 2006 - 09:07 PM

Din cate stiu, mijloace fixe sunt de la peste 15 milioane lei (vezi Hotarâre nr. 1553 din 18/12/2003
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 21 din 12/01/2004
privind reevaluarea imobilizãrilor corporale si stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe)
Art. 6. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2004 valoarea de intrare a mijloacelor fixe, stabilitã în condiþiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale ºi necorporale, republicatã, cu modificãrile ºi completãrile ulterioare, este de 15.000.000 lei.

In ceea ce priveste amortizarea pt mijoace fixe> CODUL FISCAL spune

(6) Regimul de amortizare pentru un mijloc fix amortizabil se determina conform urmatoarelor reguli:

a) in cazul constructiilor, se aplica metoda de amortizare liniara;

B) in cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al masinilor, uneltelor si instalatiilor, precum si pentru computere si echipamente periferice ale acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara, degresiva sau accelerata;

c) in cazul oricarui alt mijloc fix amortizabil, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara sau degresiva.


Mai multe nu stiu sa spun
Daca ai aflat cum se completeaza in Registrul Inventar coloana 6 (valoarea de intrare sau ramasa de recuperat) respectiv 8 (valoarea inclusa pe cheltuieli pana la data iesirii), te rog sa postezi aici sa vad si eu.
mai exact ce trec in anul in care am cumparat bunuirle e destul de simplu, dar in anul al doi-lea, etc, cum se modifica aceste valori?




#3 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2006 - 09:08 AM

vezi si acest fir de pe forum

poate ne spune un domn contacbil care chiar tine contabilitate pentru un PFA, contabilitate in partida simpla.

Cred ca ar fi foarte utila o sintetizare a operatiunilor care se fac in momentul cumpararii unui mijloc fix. Ma gindesc la ceva de genul:

Citeaza

A. In primul an
1. Se scrie in Registrul de incasari si plati .... (ce anume si unde)
2. Se completeaza o Fisa a mijlocului fix ..... (ce anume si unde)
3. Se completeaza o fisa pentru operatiuni diverse, astfel .... (ce anume, unde si cind - lunar, trimestrial, anual, etc)
4. Se completeaza Registrul inventar, astfel .... (ce anume, unde)

Din al doilea an
1. ..... ce mai trebuie facut

Eu pot sa incerc sa fac asa ceva, cu ce am inteles eu din normele (ord. 1040) dar nu as vrea pentru ca sigur voi gresi, greselile respective vor da nastere unor discutii interminabile, etc. As vrea sa faca asta cineva care se pricepe, care a si aplicat aceste lucruri. Respectivul mesaj s-ar putea transforma intr-un lipicios pe care sa-l poata citi toata lumea.
NU sunt contabil.



#4 inoxi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 11 January 2006 - 09:37 AM

mihaci a spus:

LA MULTI ANI!
am cumparat in martie 2005 un computer in valoare de 9 milioane inclusiv TVA
deoarece nu depasete 15 mil ROL eu zic ca e obiect de inventar si nu trebuie amortizat



#5 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 11 January 2006 - 10:34 AM

inoxi a spus:

mihaci a spus:

LA MULTI ANI!
am cumparat in martie 2005 un computer in valoare de 9 milioane inclusiv TVA
deoarece nu depasete 15 mil ROL eu zic ca e obiect de inventar si nu trebuie amortizat

chiar daca nu depaseste ca valoare 15 mil , asta nu inseamna ca nu e mijloc fix de natura obiectelor de inventar , adica se amortizeaza in 3 ani ......



#6 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2006 - 11:52 AM

Legea nr. 571/2003
CODUL FISCAL

CAPITOLUL III: Definiții
Art. 7:
Definiții ale termenilor comuni
16. mijloc fix - orice imobilizare corporală, care este deținută pentru a fi utilizată în producția sau livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriată terților sau în scopuri administrative, [b]dacă are o durată normală de utilizare mai mare de un an [size=18]și;
radu_o



#7 Adrian SOICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 11 January 2006 - 12:02 PM

Da, buna ideea cu sintetizarea, chiar avem nevoie de consultanta, Codul fiscal fiecare il aplica dupa cum il intelege (parerea mea). Chiar si contabilii au pareri diferite in legatura cu ce se completeaza, cum si unde se completeaza.

va rugam cei care va pricepeti, ajutati-ne!



#8 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 11 January 2006 - 04:35 PM

[quote=radu_o]Legea nr. 571/2003
CODUL FISCAL

CAPITOLUL III: Definiții
Art. 7:
Definiții ale termenilor comuni
16. mijloc fix - orice imobilizare corporală, care este deținută pentru a fi utilizată în producția sau livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriată terților sau în scopuri administrative, [b]dacă are o durată normală de utilizare mai mare de un an [size=18]și

De acord cu tine . Dar e vb de amortizarea fiscala. Si s-a scris ca e un computer , nu un calculator . Eu asa l-as amortiza ....
Oricum , depinde de fiecare cum amortizeaza .



#9 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 14 January 2006 - 06:03 AM

Tatiana,
Mj.fixe de nat.ob.inv. sunt cele care la data achizitiei indeplineau CUMULATIV cele 2 conditii amintite de Radu, dar, ulterior, ca urmare a majorarii val. stabilite prin HG, nu mai indeplinesc aceste 2 conditii.
De ex. cele care erau mj.fixe cand limita era de 8 mil.ROL, dar dupa majorarea limitei la 15 mil., nu mai sunt mj.fixe, ci mj.fixe de nat.ob.de inv., a caror val.ramasa se amort.intr-adevar in 3 ani.
Nu e cazul aici.



#10 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 03:35 PM

Cum vad ca nimeni nu se indeamna, o sa dau eu varianta mea. Nu uitati: NU.

Asadar:

Consideram ca s-a cumparat mijlocul fix MF001 pe data de 15 aprilie 2005.
S-a platit integral, suma platita fiind 20000 RON.
Conform legii, perioada de amortizare este de 5 ani (60 luni).
Amortizarea este liniara.

A. la momentul achizitiei
A.1. Se intocmeste Fisa mijlocului fix MF001. Vezi fisierul anexat.

B. incepind cu luna urmatoare
B.1. Se intocmeste Fisa pentru operatiuni diverse - amortizare MF001.
B.2. In fiecare luna, la o data aleasa liber, se trece in aceasta fisa suma corespunzatoare amortizarii lunare. Vezi fisierul anexat.

C. la momentul inventarului
Asa cum stim, la PFA inventarul este obligatoriu lal inceputul activitatii si apoi o data pe an.
C.1. Se completeaza datele in [b]Registrul inventar
. Vezi fiserul anexat.

D. la sfarsitul anului
D.1 Se trece in jurnalul de incasari si plati totalul sumelor lunare ce reprezinta amortizarea.

Din anul urmator, se completeaza pe acelasi principiu Fisa pentru operatiuni diverse, Registrul de incasari si plati si Registrul inventar, in ultimul, scazindu-se de fiecare data valoarea MF001 cu valoarea amortizarii pe anul respectiv.

[i]Multumesc, Adrian Stoica -> Am corectat registrul inventar.

Fisiere atasate


NU sunt contabil.



#11 contax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 18 January 2006 - 04:59 PM

O prezentare foarte ordonata. Ai stofa de contabil. In legatura cu tabelele, te-as sfatui sa incerci sa ti le faci in Excel, ai putea introduce orice formula de calcul si ti-ar usura munca.



#12 ailioiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2006 - 05:44 PM

Multumesc pentru aprecieri. Tabelele reale sunt in Excel, acestea au fost luate direct din ord. 1040, doar pentru exemplificare.

M-ar interesa daca este corect si complet ceea ce am scris eu acolo.
NU sunt contabil.



#13 Adrian SOICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 18 January 2006 - 09:11 PM

Nici eu nu sunt contabil, laudabila initiativa lui ailioiu, dar iata ce am primit ca raspuns eu de la lorenzo

Iata de ce cred ca in RJIP nu se trec sumele care reprezinta amortizarea unui mijloc fix:

La calculul bazei impozabile, cf. pct.52 din Normele ctb.inpartida simpla (OMF 1040/2004), vom avea:


52. Venitul net sau pierderea fiscala se calculeaza astfel: din totalul sumelor incasate, evidentiate in col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de incasari si plati, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscala a bunurilor si drepturilor, evidentiate in Fisa pentru operatiuni diverse, si totalul sumelor platite, evidentiate in col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de incasari si plati, si se aduna sumele platite pentru cumpararea bunurilor amortizabile si totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator intocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ.



adica: Total incasari din RJIP – Total plati din RJIP + Total plati pt.bunuri amortizabile – Amortizarea bunurilor amortizabile + Total chelt.neded.

Si iata cum se scrie in registrul de inventar


In Reg.Inventar (ctb.partida simpla) cod 14-1-2/a, in col.6 se inscrie val.de intrare (de mai sus), in cazul in care mj.fix este nou, sau val.ramasa de recuperat, daca este folosit; val.ramasa de recuperat = val.de achiz.a bunului folosit si ar trebui ca cel de la care a fost achizitionat bunul folosit sa comunice clientului ca bunul a fost folosit/amortizat de el pe o perioada de x luni, rezultand faptul ca val.de achizitie se va recupera in DNU*12 – x luni; daca acesta nu comunica, se apreciaza de catre comisia de receptie gradul de uzura si durata ramasa (ani) = DNU din catalog * (1 – grad uzura estimat); val.de intrare (achizitie) a bunului folosit se amortizeaza pe durata ramasa det.ca mai sus.

In col.8 se trece suma amortizarilor incluse pe cheltuieli de la data achizitiei/punerii in fct.pana la data iesirii din patrimoniu (prin vz/casare).

Val.iesirii este val.obtinuta in cazul vanzarii.



#14 chitanr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 22 March 2006 - 10:59 AM

Adica asa?
Ex:
venit =10.000
plati=7.000
(daca toate platile sun deductibile=>3.000venit net dar..)
Plati bunuri amortizate=2000(sunt inclusi in cei 7000)
Amortizare=1000(am amortizat jumatate din cei 2000 in acest an)
Ch.nedeductibile=3000(adica din 7.000, 2000 am achiz.mij fix,raman 5000 iar din acestea 3000 sunt nedeductibile)

Venit net=10.000-7000+2000-1000+3000=7000
Altfel spus eu scad din venituri totale doar ch.deductibile plus amortizarea.

Intrebare:Pana la urma achizitia de mijloace fixe sau nu se trec la Plati in RJIP dar nu se trec si amortizarile...ele se i-au in calcul doar la determinare venitului net?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL