Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Premiul la Tombola! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Premiul la Tombola!

12 replies to this topic

#1 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 03 January 2006 - 01:05 PM

Firma X organizeaza o tombola, a carei mare premiu este un autoturism marca Y. Va rog s ama ajutati si pe mine cu niste sfaturi, cum inregistrez chestia asta? Poate ma ajutati si cu un temei legal pe langa monografie.

Multumesc frumos
Ajutam cum / cand putem....



#2 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 03 January 2006 - 04:30 PM

incerc eu :D
astept opinii contra ... macar

3028 = 401
623.1=3028


ce ziceti ... poate asa va mai starnesc interesul

Ajutam cum / cand putem....



#3 marinic

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 254 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 January 2006 - 05:11 PM

Cred ca e bine inregistrarea. Le consideri ch de marketing si sunt deductibile, cred. O sa ma uit in codul fiscal. Cred ca mai tb sa faci niste acte ceva, pv. Mi-am dat si eu cu parerea :oops:



#4 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 03 January 2006 - 05:17 PM

trebuie facut si proces verbal de predare-primire, deoarece trebuie sa ai toate datele castigatorului, in vederea declararii acestui castig (cred ca se asimileaza castigurilor din jocuri de noroc) si virarii impozitului aferent



#5 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 04 January 2006 - 12:39 PM

cred ca poti sa-ti deduci si tva-ul deci inregistrarea ar fi
3028,4426=401
in plus trebuie sa ai grija sa-ti calculezi impozitul pe venitul din jocuri de noroc ( 20% sau 25% in functie de valoarea castigului-vezi codul fiscal)



#6 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 04 January 2006 - 12:46 PM

de ce 3028?? :oops:
Sanda



#7 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2006 - 01:24 PM

Nu se mai doneaza autoturisme?? :smt022
radu_o



#8 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 04 January 2006 - 09:28 PM

Sanda tu ce propui? Si daca se doneaza autoturisme ce cont ai folosi tu?
steluta



#9 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 05 January 2006 - 08:43 AM

Intrebarea mea nu avea nici un substrat. pur si simplu vroiam, daca poate cineva sa imi explice de ce se foloseste contul 3028. Nu m-am intalnit pana acum cu asa ceva (tombola), valoarea autoturismului este foarte mare, si chiar nu stiu cum se face corect. Daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns, ii multumesc anticipat.
Sanda



#10 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 05 January 2006 - 09:07 AM

S-anda , eu unul am luat-o prin eliminare :D
Clasa 2 nu merge ca, si din clasa 3 numa asta ramane care nu se calca pe picioare cu scopul si destinatia bunului ....
Ajutam cum / cand putem....



#11 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 10:17 AM

REGULAMENT nr.704 din 22 decembrie 1993
de aplicare a Legii contabilității nr.82/1991

96. Potrivit legii, contabilitatea cheltuielilor se tine pe categorii de cheltuieli, dupa natura lor, care se grupeaza astfel:
...
c) cheltuieli exceptionale reprezentind acele cheltuieli care nu sint legate de activitatea normala, curenta a unitatii patrimoniale si se refera fie la operatiuni de gestiune (despagubiri, amenzi, perisabilitati si lipsuri de inventar, donatii, inclusiv prelevarile si donatiile facute in scopuri umanitare, precum si pentru sprijinirea activitatilor sociale, culturale si sportive, pierderi din debitori diversi), fie la operatiuni de capital (valoarea contabila a imobilizarilor cedate si alte cheltuieli exceptionale);
...
radu_o



#12 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 05 January 2006 - 04:24 PM

NU este DONATIE!
Este o actiune cu scop publicitar...
Terminati cu prostiile :D
Nu participa tot orasul la tombola , numai cei care cumpara de 19462043620 lei :D asa ca nici sa nu aud de 658 :P

...plus ca aceste cheltuieli de marketing si publicitate sunt ...
Ajutam cum / cand putem....



#13 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 07 January 2006 - 12:32 PM

Pui val.autoturismului direct pe chelt.:
6232 = 401
N-are nici o justificare folosirea unui cont de stoc sau de imobilizari, atata timp cat stii de la inceput ca destinatia bunului este cea de cheltuiala de marketing/publicitate.
Singura problema ar fi daca il achizitionezi in luna n si-l dai castigatorului in luna n+1 sau n+x. Atunci as zice sa inreg.achizitia in 471, iar la predare il pui pe chelt.
Art. 21 (2) d) CF spune ca e chelt.deductibila, fiind in scopul stimularii vanzarilor. TVA e de asemenea ded.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL