Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PLATI CARD VISA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PLATI CARD VISA

20 replies to this topic

#1 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 04 January 2006 - 03:58 PM

Stie cineva daca legislatia romana permite plata unor facturi in LEI cu card de Visa pe valuta?



#2 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2006 - 04:13 PM

Tansferul se face in 5121 ??

radu_o



#3 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 04 January 2006 - 06:55 PM

transferul se face prin 5124



#4 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 09:30 AM

REGULAMENT nr.704 din 22 decembrie 1993
de aplicare a Legii contabilității nr.82/1991

In creditul contului 411 "Clienti" se inregistreaza:
- sumele incasate de la clienti in conturile de disponibilitati bancare sau in numerar (512, 531);
- diferentele nefavorabile de curs valutar aferente creantelor in devize la incheierea exercitiului financiar (476);
- diferentele nefavorabile de curs valutar aferente creantelor exprimate in devize (665);
- valoarea cecurilor si efectelor comerciale acceptate (511, 413);
- valoarea sconturilor acordate clientilor (667);
- sumele datorate de clienti incerti, dubiosi, rau platnici sau aflati in litigiu (416);
- reluarea diferentelor favorabile de curs valutar aferente creantelor in devize existente la incheierea exercitiului financiar (477).
- valoarea ambalajelor care circula in sistem de restituire, primite de la clienti (419);
- decontarea avansurilor incasate de la clienti (419).
Soldul contului reprezinta sumele datorate de clienti.
radu_o



#5 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 07 January 2006 - 12:18 PM

Plata unei facturi presupune inreg.in D cont 401.
La plata unei facturi in lei dintr-un cont de card in valuta, pe extrasul de cont card ar trebui sa apara atat suma in valuta trasa, cat si valoarea tranzactiei in valuta tranzactiei (lei).
Deci banca, atunci cand face plata din contul de card, schimba valuta in lei si plateste furnizorul in lei, nu in valuta. Ceea ce e perfect legal.

Radu, am o rugaminte: NU mai cita din Regulamentul de aplicare a Legii Contabilitatii aprobat de HG 704/1993, pentru ca a fost abrogat prin HG 22/2003.



#6 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 06 November 2006 - 06:31 PM

Vezi postareacarabela.anca, la Jan 4 2006, 07:55 PM, a spus:

transferul se face prin 5124
Am si eu un cont de card pe firma Visa, pe extras apar tot felul de plati(combustibil etc) precum si ridicari de numerar, dar apar pe extras sumele si in lei si in Euro.Pentru o parte din sume imi aduce administratorul firmei care e si asociat, dar nu e angajat bonuri de combustibil cu chit in fata, ca sa platit prin card. Voi aveti asa ceva? Cum faceti inregistrarile de palti si de retrageri de numerar.Duceti sumele ridicate prin 581=5124 in casa 5311=581?Poate ma ajuta cineva. Va multumesc.



#7 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 06 November 2006 - 07:04 PM

Nu are nimeni VISA? :angry:



#8 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 November 2006 - 10:53 PM

Vezi postarealudmila, la Nov 6 2006, 06:31 PM, a spus:

Vezi postareacarabela.anca, la Jan 4 2006, 07:55 PM, a spus:

transferul se face prin 5124
Am si eu un cont de card pe firma Visa, pe extras apar tot felul de plati(combustibil etc) precum si ridicari de numerar, dar apar pe extras sumele si in lei si in Euro.Pentru o parte din sume imi aduce administratorul firmei care e si asociat, dar nu e angajat bonuri de combustibil cu chit in fata, ca sa platit prin card. Voi aveti asa ceva? Cum faceti inregistrarile de palti si de retrageri de numerar.Duceti sumele ridicate prin 581=5124 in casa 5311=581?Poate ma ajuta cineva. Va multumesc.
eu le duc prin 542, ca doar acei bani nu-mi intra in casa.nu-i asa??? :angry:



#9 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 November 2006 - 11:12 AM

Pai si ce fac 542=5124?Pe extras apare ca ridica numerar de exemplu 1500lei=300euro.Nui duc prin casa in lei? :angry: Va multumesc pentru rabdare!



#10 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 07 November 2006 - 11:35 AM

Vezi postarealudmila, la Nov 6 2006, 08:31 PM, a spus:

Vezi postareacarabela.anca, la Jan 4 2006, 07:55 PM, a spus:

transferul se face prin 5124
Am si eu un cont de card pe firma Visa, pe extras apar tot felul de plati(combustibil etc) precum si ridicari de numerar, dar apar pe extras sumele si in lei si in Euro.Pentru o parte din sume imi aduce administratorul firmei care e si asociat, dar nu e angajat bonuri de combustibil cu chit in fata, ca sa platit prin card. Voi aveti asa ceva? Cum faceti inregistrarile de palti si de retrageri de numerar.Duceti sumele ridicate prin 581=5124 in casa 5311=581?Poate ma ajuta cineva. Va multumesc.
Se inregistreaza bonurile de combustibil 6022=401 (sau se foloseste un cont de stoc).
Apoi plata cu cardul se inregistreaza 401=5121(cu un analitic distinct pentru card).
Nu se foloseste 581 decat daca se extrage numerar de la bancomat.

Aceasta postare a fost editata de john_m: 07 November 2006 - 11:35 AM

www.traveluniqueplace.webs.com



#11 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 November 2006 - 11:51 AM

Vezi postareajohn_m, la Nov 7 2006, 12:35 PM, a spus:

Vezi postarealudmila, la Nov 6 2006, 08:31 PM, a spus:

Vezi postareacarabela.anca, la Jan 4 2006, 07:55 PM, a spus:

transferul se face prin 5124
Am si eu un cont de card pe firma Visa, pe extras apar tot felul de plati(combustibil etc) precum si ridicari de numerar, dar apar pe extras sumele si in lei si in Euro.Pentru o parte din sume imi aduce administratorul firmei care e si asociat, dar nu e angajat bonuri de combustibil cu chit in fata, ca sa platit prin card. Voi aveti asa ceva? Cum faceti inregistrarile de palti si de retrageri de numerar.Duceti sumele ridicate prin 581=5124 in casa 5311=581?Poate ma ajuta cineva. Va multumesc.
Se inregistreaza bonurile de combustibil 6022=401 (sau se foloseste un cont de stoc).
Apoi plata cu cardul se inregistreaza 401=5121(cu un analitic distinct pentru card).
Nu se foloseste 581 decat daca se extrage numerar de la bancomat.
Am inteles daca cardul e in lei, dar la mine e Visa-in euro si am extras de la banca in valuta. Sigur ca se si extrage numerar de la bancomat si pe extras apare suma retrasa in euro iar la descrierea operatiunii se zice de exemplu 1500 ron echvalent a 300euro.Inca nu m-am lamurit :angry: .Oricum multumesc foarte mult pentru raspunsuri.



#12 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 November 2006 - 12:56 PM

...parerea mea este ca pe baza chitantelor primite in urma achitarii de pe card in care se specifica suma atat in lei, cat si in valuta, ar trebui sa se faca anterior platii un fel de vanzare de valuta, adica

602=401
5121=5124
401=5121



#13 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 November 2006 - 01:02 PM

Vezi postareamirela 0702, la Nov 7 2006, 01:56 PM, a spus:

...parerea mea este ca pe baza chitantelor primite in urma achitarii de pe card in care se specifica suma atat in lei, cat si in valuta, ar trebui sa se faca anterior platii un fel de vanzare de valuta, adica

602=401
5121=5124
401=5121
Pai nu pot asa, ca pe extrasul de cont in lei adica in 5121 nu apar acele sume.Ajutor!!! :angry:



#14 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 07 November 2006 - 01:11 PM

...poate daca folosesti, asa cum zicea John l, un analitic distinct pentru card, care intotdeauna va avea sold 0...Adica 5121 din inregistrarile de mai sus sa nu reprezinte 5121-contul tau curent pentru care ai extras...

john m, ..scuze...



#15 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 November 2006 - 01:13 PM

Vezi postareamirela 0702, la Nov 7 2006, 02:11 PM, a spus:

...poate daca folosesti, asa cum zicea John l, un analitic distinct pentru card, care intotdeauna va avea sold 0...Adica 5121 din inregistrarile de mai sus sa nu reprezinte 5121-contul tau curent pentru care ai extras...

john m, ..scuze...
Va pup sinteti cei mai adevarati prieteni care sar in ajutor! :angry:



#16 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 07 November 2006 - 02:47 PM

M-am consultat cu o experta si mi-a zis sa trec toate sumele care apar pe extrasul din valuta asa:581=5124 la cursul indicat pe extras peurma sa fac 5311=581, de aici fac platile catre furnizori, ca pe bonuri de combustibil si altele sumele tot sint in lei. Este vorba de card pe firma si banii pe care ii ridica sau plateste la furnizori administratorul trebuie sa ii aratam prin casa in lei. Asta e, nu cred ca este gresit cum m-a sfatuit Doamna experta.



#17 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 November 2006 - 05:34 PM

Vezi postarealudmila, la Nov 7 2006, 11:12 AM, a spus:

Pai si ce fac 542=5124?Pe extras apare ca ridica numerar de exemplu 1500lei=300euro.Nui duc prin casa in lei? :angry: Va multumesc pentru rabdare!
Eu ma refeream la sumele ridicate, pentru ca din cate am inteles ziceai ca pt unele iti aduce bonuri cum ca a platit diverse chestii. Acum pt. transferul din valuta in lei as folosi contul 5125 nu 581.platile se inregistraza prin 401 , iar ridicarile prin 542.Eu mi-am dat doar cu parerea cum as face daca as fi intr-o asemenea situatie.Casa ( 5311 ) nu reprezinta, cel putin pt mine, un mod de lucru , ci o evidenta.Adica daca mi-au intrat banii in casa atunci debitez 5311 nu ca " asa trebuie " .



#18 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 07 November 2006 - 06:12 PM

Vezi postarealucis, la Nov 7 2006, 02:47 PM, a spus:

M-am consultat cu o experta si mi-a zis sa trec toate sumele care apar pe extrasul din valuta asa:581=5124 la cursul indicat pe extras peurma sa fac 5311=581, de aici fac platile catre furnizori, ca pe bonuri de combustibil si altele sumele tot sint in lei. Este vorba de card pe firma si banii pe care ii ridica sau plateste la furnizori administratorul trebuie sa ii aratam prin casa in lei. Asta e, nu cred ca este gresit cum m-a sfatuit Doamna experta.
cum mama masii sa inregistezi in 5311 daca banii aia nici nu s-au vazut la culoare nici la miros ?
eu as folosi 5124 in relatie cu 401 (daca e factura) si conturi de cheltuieli daca nu exista factura
e ca si cum platesti ceva prin banca ... prea greu nu e
o sa apare dif de curs si se vor inregistra in 665/765



#19 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 07 November 2006 - 06:17 PM

Vezi postarealudmila, la Nov 6 2006, 08:31 PM, a spus:

Vezi postareacarabela.anca, la Jan 4 2006, 07:55 PM, a spus:

transferul se face prin 5124
Am si eu un cont de card pe firma Visa, pe extras apar tot felul de plati(combustibil etc) precum si ridicari de numerar, dar apar pe extras sumele si in lei si in Euro.Pentru o parte din sume imi aduce administratorul firmei care e si asociat, dar nu e angajat bonuri de combustibil cu chit in fata, ca sa platit prin card. Voi aveti asa ceva? Cum faceti inregistrarile de palti si de retrageri de numerar.Duceti sumele ridicate prin 581=5124 in casa 5311=581?Poate ma ajuta cineva. Va multumesc.
"Pentru o parte din sume "- adica? pentru altele nu aduce nici o justificare? cel mai bine inregistreaza sumele ridicate in 542,daca ele nu au intrat in casa firmei si in casa numai pe cele pentru care ai documente. Dar,bonurile de combustibil,au trecute pe ele datele firmei si nr.auto? Este auto inregistrat pe firma,sau inchiriat,sau in comodat? sau este alta masina care nu are legatura cu firma?
Cu 542 este si acolo dichisita treaba,ca si acele sume trebuie justificate ulterior prin documente. Daca nu are docum.,ce faci? Nu are dividende din 2005? Mai bine faci ridicare de dividende(daca are) si il pui sa plateasca impozitul aferent de 16%,chiar daca este cu intarziere.Dar pana la finele anului nu mai ai mult si este mai bine sa rezolvi problema acum. Parerea mea...



#20 Bica Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 November 2006 - 06:28 PM

Vezi postareaGAMA, la Nov 7 2006, 06:17 PM, a spus:

Vezi postarealudmila, la Nov 6 2006, 08:31 PM, a spus:

Vezi postareacarabela.anca, la Jan 4 2006, 07:55 PM, a spus:

transferul se face prin 5124
Am si eu un cont de card pe firma Visa, pe extras apar tot felul de plati(combustibil etc) precum si ridicari de numerar, dar apar pe extras sumele si in lei si in Euro.Pentru o parte din sume imi aduce administratorul firmei care e si asociat, dar nu e angajat bonuri de combustibil cu chit in fata, ca sa platit prin card. Voi aveti asa ceva? Cum faceti inregistrarile de palti si de retrageri de numerar.Duceti sumele ridicate prin 581=5124 in casa 5311=581?Poate ma ajuta cineva. Va multumesc.
"Pentru o parte din sume "- adica? pentru altele nu aduce nici o justificare? cel mai bine inregistreaza sumele ridicate in 542,daca ele nu au intrat in casa firmei si in casa numai pe cele pentru care ai documente. Dar,bonurile de combustibil,au trecute pe ele datele firmei si nr.auto? Este auto inregistrat pe firma,sau inchiriat,sau in comodat? sau este alta masina care nu are legatura cu firma?
Cu 542 este si acolo dichisita treaba,ca si acele sume trebuie justificate ulterior prin documente. Daca nu are docum.,ce faci? Nu are dividende din 2005? Mai bine faci ridicare de dividende(daca are) si il pui sa plateasca impozitul aferent de 16%,chiar daca este cu intarziere.Dar pana la finele anului nu mai ai mult si este mai bine sa rezolvi problema acum. Parerea mea...
Daca nu, problema lui cum justifica soldul din 542 in fata organelor de control, ca doar am inteles ca este si asociat si administrator.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL