Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PROVIZIOANE CREANTE CLIENTI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PROVIZIOANE CREANTE CLIENTI

1 reply to this topic

#1 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 05 January 2006 - 10:03 AM

In anul 2002 am vandut niste marfa la o firma. Dupa un timp firma respectiva a refuzat sa ne mai plateasca marfa si am dat-o in judecata. Administratorul acestei firme a ajuns la inchisoare, iar pe la sfarsitul anului trecut am primit o hartie de la executorul judecatoresc prin care ni s-a adus la cunostinta ca nu se mai poate recupera nimic. Se poate ajusta baza impozabila la TVA sau nu? Si cu ce procent avand in vedere ca in 2002 cota TVAera de 22%.
Multumesc.
ADITA



#2 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 11:01 AM

Legea nr. 571/2003
CODUL FISCAL

Art. 138:
Ajustarea bazei de impozitare
Baza de impozitare a taxei pe valoarea adăugată se ajustează în următoarele situații:

a) dacă au fost emise facturi fiscale și, ulterior, operațiunea este anulată total sau parțial, înainte de livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor;

B) în cazul refuzurilor totale sau parțiale privind cantitatea, calitatea sau prețurile bunurilor livrate sau a serviciilor prestate;

c) în situația în care reducerile de preț, prevăzute la art. 137 alin. (3) lit. a), sunt acordate după livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor, precum și în cazul majorării prețului ulterior livrării sau prestării;

d) contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului; ajustarea este permisă începând cu data de la care se declară falimentul;

e) în cazul în care cumpărătorii returnează ambalajele în care s-a expediat marfa, pentru ambalajele care circulă prin facturare

Norme metodologice:

23. (1) Ajustarea bazei de impozitare prevăzută de Art. 138 din Codul fiscal este efectuată de furnizori/prestatori și se realizează potrivit prevederilor Art. 160 alin. (2) din Codul fiscal. Beneficiarii au obligația să ajusteze dreptul de deducere exercitat inițial potrivit prevederilor pct. 50 alin. (6), numai pentru operațiunile de la Art. 138 lit. a), B), c) și e) din Codul fiscal.

(2) În sensul Art. 138 lit. B) din Codul fiscal, retururile de bunuri au același tratament ca și refuzurile parțiale sau totale privind cantitatea, calitatea sau prețurile bunurilor livrate sau a serviciilor prestate. (138)

radu_o






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL