Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concedii medicale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concedii medicale

7 replies to this topic

#1 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 05 January 2006 - 11:46 AM

Poate sa imi explice cineva Art. 4 Alin. 1) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 158/29.11.2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, pentru nu inteleg ce vrea sa spuna prin faptul ca "cotele de contributii de asigurari sociale stabilite prin Legea bugetului asigurarilor sociale de stat se diminueaza cu 0,75 puncte procentuale prin deducere din cota de contributie de asigurari sociale datorata de angajator".
Multumesc[/quote]
ADITA



#2 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 05 January 2006 - 11:52 AM

Dupa cum am inteles eu, situatia e asta:
CAS total (angajat + angajator) = 30% pentru 2006 (L 380/2005, bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2006)
CAS angajat e 9.5%
Deci CAS datorat de angajator e 30%-9.5%-0.75%= 19.75%.
:D

Sanda



#3 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 05 January 2006 - 12:37 PM

Asa m-am gandit si eu in prima faza, dar nu eram sigur.
Mersi Sanda. :D
ADITA



#4 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2006 - 03:03 PM

Asa am inteles si eu! :D



#5 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 06 January 2006 - 04:21 PM

Asta pentru ianuarie ,nu?
zambeste,maine va fi mai rau



#6 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 January 2006 - 04:27 PM

Da, pentru salariile din luna ianuarie. Pe decembrie se face ca pana acuma. :)
Am si eu o intrebare, daca poate sa imi explice cineva. Care e faza cu formula de calcul prezentata in norma din 04/05/2001, de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările și completările ulterioare, in care scrie urmatorul lucru:
CAS datorată de asigurat = BCA x 1/3 x N,
unde BCA este baza de calcul al contribuției asiguratului,
N=cota de contribuție pentru condiții normale de muncă
dilema e ca daca fac calculele dupa acesta formula ajung la un alt rezultat pentru cota de contributie decat 9.5% pentru angajat si respectiv 19.75% pentru angajator. Imi explica cineva ce e aici? :roll: Please...
Sanda



#7 Delia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 06 January 2006 - 08:13 PM

Daca imi aduc bine aminte la acea data 1/3 din total contributie CAS era 11,67% adica ceea ce se retinea asiguratului. Intrucat Legea bugetului asigurarilor sociale de stat pt. 2006 prevede expres ca 9,5% se retine asiguratului, presupun ca este o "mica scapare" in modificarea normelor de aplicare a L.19/2000.
In alta ordine de idei, intrucat L. bugetului asigurarilor sociale de stat pt. 2006 a aparut ulterior Ordonantei 158/2005, credeti ca nu s-a tinut cont de acel fond de 0,75% cand s-a stabilit cota totala de CAS de 30%?



#8 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 09 January 2006 - 08:25 AM

Pai in legea bugetului nu e specificata contributia pe care o are de platit angajatorul. Se specifica doar ca, cuantumul contributiilor catre CAS platite de angajat si angajator este de 30%. Un pic mai sus daca te uiti, am calculat cota de 19.75% de retinut de la angajator pentru CAS, si am tinut cont si de 0.75%. Daca spui ca legea bugetului a aparut dupa OUG 158, si asa si este, si ca legea bugetului infirma calcului cu partea de 1/3 din total, inseamna ca am calculat corect, si eu si inca cativa coelgi de pe forum, nu? :D
Sanda






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL