Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Referitor la indemnizatie pt cresterea copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Referitor la indemnizatie pt cresterea copilului

5 replies to this topic

#1 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 05 January 2006 - 01:59 PM

La Casa pensii Arad se spune ca pe luna decembrie indemnizatiile se platesc nu de catre angajatori ci de directiile de munca .
Deasemenea se spune ca pe declaratia nominala nu trebuie sa apara nici
un fel de deduceri reprezentand indemnizatiile pentru cresterea copilului.
Voi cum a-ti procedat cu indemnizatiile pe luna decembrie stiti mai multe
informatii referitor la acest subiect?
Va multumesc



#2 paul2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2006 - 08:07 AM

treaba asta intra in vigoare incepind cu 1 ianuarie 2006




#3 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 January 2006 - 08:40 AM

Daca norma legislativa intra in vigoare la 1 ian 2006, mi se pare firesc ca indemnizatiile aferente lunii decembrie sa fie calculate si platite de catre angajatori. O lege, ordonanta etc., nu se aplica retroactiv. Ori sa aplici OUG 148 la datoriile aferente lunii decembrie, datorii care au intervenit si se refera la o perioada anterioara datei la care intra in vigoare ordonanta, ar insemna sa aplici legea retroactiv, si asta nu e bine. :)
Sanda



#4 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 06 January 2006 - 09:09 AM

Mi se pare normal ca indemnizatiile de pe luna decembrie care se platesc in luna ianuarie sa fie platite de catre angajatori pentru ca legea intra in vigoare de la 01 ianuarie 2006.
ADITA



#5 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 06 January 2006 - 04:23 PM

Cei de la Directia Muncii au zis ca daca in adeverinta s-a mentionat ca nu s-a achitat de angajator luna decembrie ( probabil in avans) se vireaza direct mamei .Voi cum stiti?
zambeste,maine va fi mai rau



#6 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 January 2006 - 04:43 PM

In norme scrie in felul urmator la art.15:
"(4) Cererile privind acordarea indemnizației pentru creșterea copilului, reglementată de Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, înregistrate la plătitorii de drepturi prevăzuți de această lege și nesoluționate până la data de 31 decembrie inclusiv, se soluționează de direcțiile teritoriale, avându-se în vedere realizarea condițiilor de stagiu de cotizare de 10 luni în ultimele 12 luni anterioare datei nașterii copilului."
Dupa parerea mea, cererea la angajator ai depus-o dupa ce ai nascut (ex in luna mai). Intre timp, indemnizatia ti s-a acordat pe parcursul anului, cererea ti-a fost aprobata, deci o consider solutionata. Daca aveti alte pareri, mai autorizate decat a mea, va rog sa ne lamuriti. :)
Sanda






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL