Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare garantie de buna executie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare garantie de buna executie

6 replies to this topic

#1 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 05 January 2006 - 02:12 PM

salutare!
am primit zilele astea un extras de cont pt depozite colaterale. mentionez ca acest cont ne-a fost dat anul trecut insa pana acum a fost cu sold 0.
pana acum nu s-au retinut din banii incasati cei 5% aferenti garantiei de buna executie, insa la ultima factura mi s-au virat 95% intr-un cont de la trezorerie(pt ca e vb de un client - instit. publica), iar 5% mi-au aparut pe contul aferent garantiei.
dilema mea e : cum inreg in ctb acesti bani?ar trebui sa fac un alt analitic la 5121?si daca da, atunci fac inreg urmatoare:
incasarea de 95%:5121=4111
restul de 5%: 5121 analitic depozite colaterale = 4111
contul 2678 care reflecta aceste garantii unde ar trebui sa apara?
please lamuriti-ma si pe mine. cred ca imi scapa ceva



#2 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 05 January 2006 - 02:38 PM

Monitorul Oficial 982/26.10.2004, Ordin 1561/19.10.2004 pentru aprobarea Deciziei Comisiei fiscale nr. 6/2004 privind aplicarea unitara a unor prevederi referitoare la impozitul pe venit, TVA si probleme de procedura fiscala.
Aceasta solutie se aplica doar in situatia in care garantiile de buna executie sunt evidentiate distinct in facturile fiscale, respectiv sunt retinute din c/v lucrarilor prestate.
1. Emitere factura pentru situatia de lucrari:
411 = 704 1.000
411 = 4427 190

Concomitent: 267 = 411 59,5 (1.000*5% + 9,5)
4427 = 4428 9,5

2. La incasarea garantiilor (sau la data PVR):
512 = 267 59,5 (numai daca GBE este incasata efectiv in cont)
4428 = 4427 9,5 (se efectueaza chiar daca GBE nu este incasata in cont la data PVR).

Sper ca te-am putut ajuta; oricum e bine sa consulti legislatia respectivs. Succes!

mdtru



#3 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 03:16 PM

REGULAMENT nr.704 din 22 decembrie 1993
de aplicare a Legii contabilității nr.82/1991
In debitul contul 267 "Creante imobilizate" se inregistreaza:
- valoarea imprumutului acordat si a veniturilor din dobinzile aferente creantelor imobilizate, precum si a garantiilor depuse la furnizori (269, 512, 763);
- reluarea sumelor inregistrate ca diferente nefavorabile de curs valutar la incheierea exercitiului financiar anterior (476);
- diferentele favorabile de curs valutar, aferente imprumuturilor acordate, la incheierea exercitiului financiar (477).
In creditul contului 267 "Creante imobilizate" se inregistreaza:
- valoarea creantelor imobilizate si a dobinzilor aferente, incasate (512, 531);
- diferentele nefavorabile de curs valutar, aferente imprumuturilor acordate altor unitati, la incheierea exercitiului financiar (476);
- reluarea sumelor inregistrate ca diferente favorabile de curs valutar, la incheierea exercitiului financiar anterior 477);
- valoarea pierderilor din creante imobilizate (663);
- diferentele nefavorabile de curs valutar rezultate in urma lichidarii creantelor (665).
Soldul contului reprezinta valoarea imprumuturilor acordate altor unitati si a altor creante imobilizate.

ORDIN nr.1.752 din 17 noiembrie 2005

pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene

7.2.4. Imobilizări financiare

105. – (1) La alte împrumuturi acordate se cuprind garanțiile, depozitele și cauțiunile depuse de entitate la terți.
(2) Entitatile care au evidentiate in contul de creante imobilizate creantele aferente contractelor de leasing financiar, precum si alte creante imobilizate cu scadenta mai mare de un an, vor prezenta in bilant, la imobilizari financiare, numai partea cu scadenta mai mare de 12 luni, diferenta urmand a fi reflectata la creante.
radu_o



#4 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 05 January 2006 - 04:16 PM

Regulamentul (aprobat prin Hotararea 704/1993) a fost abrogat prin Hotararea 22/2003. :D
Sanda



#5 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 05 January 2006 - 04:46 PM

cind zici 5121-267 te ref la aparitia acelor bani in cont, chiar daca e separat de cel curent?
multumesc , chiar eram un pic in ceata...



#6 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 05 January 2006 - 06:57 PM

5121.analitic GBE = 267, urmand ca in momentul deblocarii GBE, conform prevederilor contractuale,
581 = 5121.analitic GBE si
5121.curent = 581.
5121.GBE este cont bancar si analitic in contabilitate folosit numai pentru evidenta garantiilor de buna executie. Din acest cont, 5121.GBE, nu poti face alte plati.
mdtru



#7 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 05 January 2006 - 07:19 PM

ok. m-am lamurit.
multumesc de ajutor :lol:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL