Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Lamuriri la Codul Muncii Art 145 alin (1) si (2) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Lamuriri la Codul Muncii Art 145 alin (1) si (2)

19 replies to this topic

#1 elena13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 05 January 2006 - 08:51 PM

Cele doua paragrafe nu se bat cap in cap???? Deoarece primul aliniat afirma ca indemnizatia de concediu nu poate sa fie mai mica de un salariu brut din perioada la care se refera, in timp ce al doilea aliniat defineste termenul de indemnizatie de concediu de odihna si stabileste algoritmul de calcul la nivelul sal brut din alin 1 calculat ca medie zilnica pentru ultimele 3 luni. Cert este ca din calcule salariatul e pagubit la nivel de citeva sute de mii bune :?: . Eu nu stiu daca am dat o interpretare corecta.Voi ce spuneti????? Va multumesc anticipat!



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 January 2006 - 11:03 PM

ai interpretat gresit...
ex: ai in luna 1 500, luna 2 - 600, luna 3 - 700 = medie 700
daca tu in luna in cre esti in concediu adica 4 ai salariul de baza + sporuti permanente 701 vei lua 701, daca ai 699 vei lua 700




#3 elena13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 06 January 2006 - 08:59 PM

Te rog explica-mi cum ai stabilit media din ultimile trei luni in exempul tau? Deoarece dupa mine aceasta medie este 600 .Medie se calculeaza in functia de nr de zile calendaristice cf legii. Colega mea care se ocupa de salarii a calculat dupa algoritm din art 145 alin (2) si netul salariatului a fost diminuat in luna cu citeva sute de mii. !

"Septimiu" a spus:

ai interpretat gresit...
ex: ai in luna 1 500, luna 2 - 600, luna 3 - 700 = medie 700
daca tu in luna in cre esti in concediu adica 4 ai salariul de baza + sporuti permanente 701 vei lua 701, daca ai 699 vei lua 700




#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 January 2006 - 09:42 PM

da.. e de la bautura
media e 600 dar principiul e acelasi
nu are cum sa iasa in minus salariatului deoarece daca salariul pe care l-ar fi putut realiza in luna in care este in concediu, este mai mic mare decat media pe cele 3 luni ia salariul din luna respectiva



#5 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 06 January 2006 - 10:03 PM

Calculul CO se bazeaza pe media zilnica pe cele 3 luni si media zilnica din luna acordarii CO, care este mai mare acela se va lua in considerare la stabilirea platii CO.Asa am inteles eu.



#6 elena13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 January 2006 - 07:54 PM

Din toata povestea asta ,de la tine am retinut ca brutul din lua 4 nu poate fi mai mic decit cel prevazut in contractul de munca.(cum scrie in lege) iar algoritmul este doar pt calculul indemnizatiei de concediu de odihna.Deci co+zile lucrate=brut luna4 cu calcul de algoritm in perioada co.Multumesc!

Septimiu a spus:

da.. e de la bautura
media e 600 dar principiul e acelasi
nu are cum sa iasa in minus salariatului deoarece daca salariul pe care l-ar fi putut realiza in luna in care este in concediu, este mai mic mare decat media pe cele 3 luni ia salariul din luna respectiva




#7 elena13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 January 2006 - 07:57 PM

Care este litera legii de unde ai desprins concluzia asta? Ar fi tare important daca mi-ai scrie. Multumesc anticipat

valeria a spus:

Calculul CO se bazeaza pe media zilnica pe cele 3 luni si media zilnica din luna acordarii CO, care este mai mare acela se va lua in considerare la stabilirea platii CO.Asa am inteles eu.




#8 yulia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:

Postat 09 January 2006 - 08:12 PM

"Septimiu" a spus:

ai interpretat gresit...
ex: ai in luna 1 500, luna 2 - 600, luna 3 - 700 = medie 700
daca tu in luna in cre esti in concediu adica 4 ai salariul de baza + sporuti permanente 701 vei lua 701, daca ai 699 vei lua 700
Nu prea cred. Mai gandeste-te. Cred ca-i aiurea ce scrii aici. Ce rost ar mai avea 'media zilnica din ultimele trei luni' daca oricum nu faci de fapt nici o medie?



#9 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 09 January 2006 - 08:23 PM

ORDONANTA DE URGENTA nr. 65 din 29 iunie 2005
privind modificarea si completarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 576 din 5 iulie 2005
...
54. Alineatele (1) si (2) ale articolului 145 vor avea urmatorul cuprins:
"Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica dec?t salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute ?n contractul individual de munca.
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei ?n care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu."



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 January 2006 - 08:39 PM

pt ce a spus valeria sariti cu berea repede pana nu ma enervez :evil:



#11 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 09 January 2006 - 09:07 PM

si totusi....cu cei care sunt angajati din decembrie 2005 si trebuie sa le dai obligatoriu in aceeasi luna macar 2 zile c.o. aferente lunii lucrate ce se intimpla?
ca nu ai baza aia de 3 luni....
si culmea...prg meu face figuri...ca el stie sa calculeze facind media ultimelor 3 luni...



#12 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 January 2006 - 09:15 PM

unde scrie ca e obligatoriu sa iei concediu in acelasi an ? :shock:



#13 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 09 January 2006 - 09:20 PM

Din cate stiu concediul se da dupa 11 luni.Daca un angajat pleaca mai repede din firma atunci i se calculeaza pe perioada cat a lucrat.



#14 elena13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 January 2006 - 09:41 PM

Explica-mi daca zici ca ai program cu ce brut iese in luna de acordare salariatul???? Ex pt luna de acordare brutul este X din calculul algoritmului acest brut din luna de acordare se modifica sau ramine cel din contract adica X?multumesc!

diaconu alina a spus:

si totusi....cu cei care sunt angajati din decembrie 2005 si trebuie sa le dai obligatoriu in aceeasi luna macar 2 zile c.o. aferente lunii lucrate ce se intimpla?
ca nu ai baza aia de 3 luni....
si culmea...prg meu face figuri...ca el stie sa calculeze facind media ultimelor 3 luni...




#15 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 09 January 2006 - 10:04 PM

sincera sa fiu nu am inteles ce ai vrut sa spui...



#16 valeria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 210 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara
  • Interests:sa fim cat mai buni

Postat 09 January 2006 - 10:16 PM

EXEMPLU.Luna de acordare a CO are 21 zile lucratoare.CO de efectuat 20 zile.Castig brut 630 lei.
A.630/21=30 leix20=600 lei
600+30 ziua lucrata=630
media zilnica pe ultimele 3 luni=29.5 lei x20=590+30=620
se acorda 630 lei
B.media zilnica pe ultimele 3 luni 30.5 lei x20=610+30=640 se acorda640.



#17 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 09 January 2006 - 10:26 PM

hai ca iau eu eu un alt exemplu care sigur iti e de ajutor:
luna decembrie are 20 zile lucr...luam un salariu de 330 rezulta o medie zilnica de 16.5 lei
daca vrei sa ii dai 19 zile...19*16.5 = 313.5 lei si o zi lucr: 16.5 fac tot 330 lei
media celor 3 luni: 330*3=990 impartit la zilele lucr din nov+oct+sept...si ai sa vezi ca iti da mai putin media zilnica...deci se acorda 16.5 lei/ zi la concediul din decembrie
ideea e ca in luna aferenta concediului salariatul nu trebuie sa ia mai putin decit daca nu ar fi fost in concediu...te gindesti ca trebuie sa ia sa zicem 5 mil...pai dupa ce ai calculat concediu...si l-ai adunat la remuneratia af. zilelor lucrate...trebuie sa ajungi tot la 5 mil



#18 elena13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 10 January 2006 - 09:07 PM

Am inteles. Multumesc mult!

diaconu alina a spus:

hai ca iau eu eu un alt exemplu care sigur iti e de ajutor:
luna decembrie are 20 zile lucr...luam un salariu de 330 rezulta o medie zilnica de 16.5 lei
daca vrei sa ii dai 19 zile...19*16.5 = 313.5 lei si o zi lucr: 16.5 fac tot 330 lei
media celor 3 luni: 330*3=990 impartit la zilele lucr din nov+oct+sept...si ai sa vezi ca iti da mai putin media zilnica...deci se acorda 16.5 lei/ zi la concediul din decembrie
ideea e ca in luna aferenta concediului salariatul nu trebuie sa ia mai putin decit daca nu ar fi fost in concediu...te gindesti ca trebuie sa ia sa zicem 5 mil...pai dupa ce ai calculat concediu...si l-ai adunat la remuneratia af. zilelor lucrate...trebuie sa ajungi tot la 5 mil




#19 elena13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 11 January 2006 - 08:17 PM

De la tine am inteles ca daca rezulta din calcul co o medie zilnica< atunci salariul este cel brut din luna respectiva iar daca media zilnica este mai mare se acorda salariul marit.Concluzia e ca nu tb prejudiciat salariatul.Multumesc Valeria![quote=valeria]EXEMPLU.Luna de acordare a CO are 21 zile lucratoare.CO de efectuat 20 zile.Castig brut 630 lei.
A.630/21=30 leix20=600 lei
600+30 ziua lucrata=630
media zilnica pe ultimele 3 luni=29.5 lei x20=590+30=620
se acorda 630 lei
B



#20 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 12 January 2006 - 09:09 AM

ai inteles bine :)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL