Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA colectata lipsa inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA colectata lipsa inventar

18 replies to this topic

#1 georgis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 05 January 2006 - 09:12 PM

Salut!
As vrea sa va intreb cum se procedeaza in cazul in care in urma inventarierii s-a depistat lipsa de marfa neimputabila.
Se inregistreaza 607=371 si 635=4427?
Am auzit mai nou ca se si factureaza aceasta marfa lipsa, dar nu inteleg cum sa inregistrez in contabilitate acea factura si daca ea trebuie sa contina denumirea fiecarui produs in parte.
Ma puteti ajuta cu ceva informatii?
Multumesc!



#2 nata

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 09:29 PM

minusul de inventar se inreg 607=371
Tva 635=4427
cu mentiunea: chelt de natura stocurilor lipsa din gestiune neimputabile nu sunt deductibile, precum si TVA aferenta.




#3 georgis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 05 January 2006 - 10:40 PM

Dar ce documente se intocmesc?



#4 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 06 January 2006 - 09:02 AM

Simpla inventariere (listele de inventariere) sunt suficiente pentru a inregistra lipsa in gestiune neimputabila. In lista de inventariere este o rubrica stoc scriptic si stoc faptic, iar pretul se ia din contabilitate.
Nu cumva sa faci factura pentru lipsa din gestiune neimputabila pentru ca nu o sa poti inchide niciodata contul 401 pentru ca nu ai cu ce.
Faci inregistrarile 607=371 si 635=4427 si iti garantez ca fiscul nu o sa aiba ce comenta. Ei se leaga numai atunci cand deduci TVA-ul, nu cand colectezi (atunci se bucura!).
:twisted:
ADITA



#5 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 06 January 2006 - 09:37 AM

L82 zice 607=371 si 635=4427
ha-ha! uite ca de data asta s-a pacalit statul -ha!
daca s-ar fi vandut marfa era venit deci se platea impozit(pe venit sau profit dupa caz)deci acum ar fi trebuit ca lipsa neimputabila de inventar sa fie cheltuiala nedeductibila d.p.d.v.fiscal deci 658! hi-hi!cum de i-a scapat?
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#6 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 06 January 2006 - 09:51 AM

Statul nu s-a pacalit pentru ca si chletuiala din contul 607 este nedeductibila. Nu numai cheltuielile din contul 6581 sunt nedeductibile. Asta numai daca cei de la fisc stiu unde sa caute.
ADITA



#7 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 January 2006 - 09:53 AM

De facturat, categoric nu se factureaza marfa constatata lipsa. Dar am o nedumerire. Marfa are TVA neexigibil, 4428, TVA care doar in momentul vanzarii se transforma in TVA colectat. Daca nu exista o factura la baza, un bon fiscal, pe baza carui document se colecteaza TVA-ul? Inventarul nu mi se pare un document corespunator pentru acest lucru. Si toater astea in cazul in care evidenta se tine cu amanuntul (val marfii include adaos si TVA). La evidenta en-gros, in valoarea de gestiune a marfii nu se evidentiaza adaos si TVA. Deci...?
Sanda



#8 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 06 January 2006 - 10:10 AM

Goia Adrian!!!!!cum 607 este nedeductibil fiscal?unde scrie?Sau ce vrei sa zici?
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#9 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 06 January 2006 - 10:12 AM

S-anda! cand faci descarcarea gestiunii cu lipsa de inventar faci
%=371
607
378
4428
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#10 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 January 2006 - 10:29 AM

aNgelica pop a spus:

S-anda! cand faci descarcarea gestiunii cu lipsa de inventar faci  
%=371
607
378
4428
Sunt perfect de acord cu tine. Nedumerirea mea se refera la 4427. Cum il inregistrezi, pe baza a ce document? Ce spuneam si mai sus, pe baza inventarului nu cred ca e corect sa inregistrezi TVA colectat. Asta era problema mea. :roll:
Sanda



#11 georgis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 06 January 2006 - 11:10 AM

Si o alta intrebare: in decontul de TVA inregistrez la regularizari doar in rubrica de TVA colectata, nu si la valoare vanzari?



#12 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 06 January 2006 - 11:16 AM

aNgelica pop a spus:

Goia Adrian!!!!!cum 607 este nedeductibil fiscal?unde scrie?Sau ce vrei sa zici?

Simplu. 607 e nedeductibile fiscal , deoarece art. 21 din Codul Fiscal prevede : " Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizãrii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare."
Deci , daca tu ai minus de inventar , e clar ca ptr acea marfa nu o sa mai realizezi venituri .....



#13 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 06 January 2006 - 11:20 AM

S_anda a spus:

aNgelica pop a spus:

S-anda! cand faci descarcarea gestiunii cu lipsa de inventar faci  
%=371
607
378
4428
Sunt perfect de acord cu tine. Nedumerirea mea se refera la 4427. Cum il inregistrezi, pe baza a ce document? Ce spuneam si mai sus, pe baza inventarului nu cred ca e corect sa inregistrezi TVA colectat. Asta era problema mea. :roll:

Citeste Ordinul 306 si acolo o sa te lamureasca cu TVA-ul



#14 Iany

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 06 January 2006 - 11:37 AM

In raportul de gestiune cum se intrgistreaza marfa constatata lipsa la inventar?
Se trece la iesiri valoarea cu adaos si TVA?



#15 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 06 January 2006 - 11:41 AM

pai valoare de la desc.gest aferent ct 4428 trebuie sa fie si in 4427
Deci:referitor la act
in urma inventarului se intocmeste o situatie comparativa intre faptic si scriptic ,asa se stabilesc diferentele de inventar
apoi,in Procesul verbal de constatare in urma inventarului efectuat in care se arata diferentele,modul de solutionare,etc.
deci actul in baza caruia se fac articolele este acel pv
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#16 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 06 January 2006 - 11:43 AM

In raportul de gestiune se trece minusul la val de vanzare la IESIRI.
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#17 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 06 January 2006 - 12:28 PM

aNgelica pop a spus:

pai valoare de la desc.gest aferent ct 4428 trebuie sa fie si in 4427
Deci:referitor la act
in urma inventarului se intocmeste o situatie comparativa intre faptic si scriptic ,asa se stabilesc diferentele de inventar
apoi,in Procesul verbal de constatare in urma inventarului efectuat in care se arata diferentele,modul de solutionare,etc.
deci actul in baza caruia se fac articolele este acel pv

Actul de care vorbesti este de fapt un document cumulativ , care se numeste " Valorificarea inventarului la data de ..... " , care intr-adevar cuprinde diferentele intre faptic si scriptic , cantitativ , valoric , etc . Apoi se face intr-adevar Procesul verbal privind rezultatele inventarierii , unde se trec iar diferentele , modul de solutionare a problemelor aparute in timpul inventarierii , persoane responsabile , etc .......



#18 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 January 2006 - 02:44 PM

dar in cazul micro lipsa constatata la inventar, sa zicem materiale pt.care nu s-au intocmit bonuri de consum la timp, 601 = 301 si 635 = 4427 ce implicatii financiare implica...ma refer la deductibilitate.
multumesc



#19 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 06 January 2006 - 03:31 PM

Dupa cate stii , la micro nu se pune problema deductibilitatii cheltuielilor .... Doar a TVA-ului






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL