Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrari combustibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrari combustibil

12 replies to this topic

#1 tori

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 January 2006 - 07:32 AM

Va rog, ce inregistrari trebuie sa fac pentru aprovizionarea cu motorina motorina pe care o achit la sfirsitul lunii?.La fiecare alimentare eu primesc un bon(fiscal) cu cantitatea, dar este trecut pe el "neachitat"
Multumesc



#2 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 06 January 2006 - 08:41 AM

Cand faci achizitia de motorina de la benzinarie si primesti bon fiscal faci o receptie pe cantitatea respectiva si faci inregistrarea:
3022=401, daca benzinaria nu emite factura fiscala.
Apoi la achitarea contravalorii combustibilului faci inregistrarea:
401=5121 sau 401=5311.
O varianta si mai simpla ar fi sa inchei un contract cu societatea care iti furnizeaza combustibil si sa iti faca o factura o data sau de doua ori pe luna pe cantitatea pe care o cumperi. Noi, cel putin, asa facem.
Pe de alta parte ma mir ce evidenta contabila au cei de la benzinarie pentru ca in momentul in care emit un bon fiscal asta inseamna ca au incasat banii pentru combustibilii livrati, ceea ce dupa cum am inteles nu se intampla intrucat platesti mai tarziu.
Dar cel mai bine ar fi sa faci asa cum am procedat noi.
=;

ADITA



#3 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 January 2006 - 09:09 AM

Pentru facturi neintocmite se foloseste contul 408. Cand primesti motorina pe baza bonului neachitat vei face inregistrarea 3022=408,4428. In momentul in care primesti factura vei face inregistrarile 408=401 suma totala pe luna a bonurilor primite, si 4428=4426 pentru TVA total din luna respectiva. Nu poti sa inregistrezi pe contul 401 o suma fara sa ai la baza o factura. In Ordin 306 e mentionat la contul 401 - valoarea la pret de cumparare sau standard (prestabilit) a materiilor prime, materialelor consumabile, materiale de natura obiectelor de inventar, animalelor tinere si la ingrasat, marfurilor si ambalajelor intrate in patrimoniu, achizitionate cu titlu oneros de la terti pe baza de facturi (301, 302, 303, 341, 346, 351, 354, 356, 357, 358, 361, 371, 381)" :)
Sanda



#4 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 06 January 2006 - 09:15 AM

Si asta este adevarat insa ce faci daca benzinaria nu iti emite factura fiscala ci numai bon fiscal? Lasi totul pe 408? Pentru ca nu sunt putine situatiile cand benzinariile nu emit facturi fiscale ci numai bonuri fiscale. Si atunci ce faci, cum scazi din 408 cand achiti contravaloarea combustibilului?
ADITA



#5 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 January 2006 - 09:25 AM

Am lucrat acum ceva vreme la o firma de constructii care se aproviziona cu combustibil in acest fel. In situatii de acest gen se face un contract cu benzinaria respectiva, se emit bonuri neachitate, dupa care, odata sau de doua ori pe luna, in functie de intelegere, se emite factura fiscala. Nu am cunostinte despre posibilitatea de a emite din casa de marcat bon fiscal odata neachitat iar mai apoi, pentru aceeasi marfa inca o data, plata acesteia. Nu se dubleaza vanzarea in acest fel? Ma gandesc, ca contabilul nu are de unde sa vada pe bonul fiscal cui apartine (pentru care societate a fost emis, pentru ce masina) ca sa il poata corela cu fosta vanzare de combustibil fara plata. Sau este vreo modalitate prin care se poate acest lucru? Ce vreau sa mai lamurim, bonul neachitat, din cate imi aduc aminte nu are TVA calculat, daca mai emiti la sfarsit de luna un bon fiscal cu plata si cu TVA, nu stiu cum vor da inregistrarile contabile si sumele? Pareri, sugestii, lamuriri...? :)
Sanda



#6 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 06 January 2006 - 10:02 AM

Imi cer scuze, poate ca nu m-am facut inteles. Nu am spus ca benzinaria sa emita de doua ori bonuri fiscale.Din cate stiu eu aparatele de marcat de la benzinarii sunt fiscalizate si nu poti sa emiti bonuri si sa scrii pe ele neachitat, pentru ca aparatele se incarca automat in memoria lor cu suma respectiva(ca si cum ai fi incasat banii). Daca vine Garda Financiara in control si scoate acel raport din memoria aparatului suma de acolo (adica ce ai incasat) trebuie sa corespunda cu casa. Si daca nu ai banii.... te-a prins. Si sa stii ca am avut o discutie pe aceasta tema saptamana trecuta cu cineva care are o benzinarie.
Cel mai bine este sa faci asa: inchei un contract cu benzinaria respectiva, la fiecare aprovizionare te trece pe o fisa cu cantitatea de combustibil si cu numarul de inmatriculare al masinii cu care il transporti si o data sau de doua ori pe luna iti face factura. Simplu si cuprinzator...
:smt033
ADITA



#7 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 January 2006 - 10:12 AM

GOIA ADRIAN-NICOLAE a spus:

Cel mai bine este sa faci asa: inchei un contract cu benzinaria respectiva, la fiecare aprovizionare te trece pe o fisa cu cantitatea de combustibil si cu numarul de inmatriculare al masinii cu care il transporti si o data sau de doua ori pe luna iti face factura.
La partea asta sunt de acord cu tine. Este varianta cea mai simpla si mai clara si mai lipsita de complicatii posibila. Si sincer, cred ca si cea mai legala, daca pot sa ma exprim asa. La partea cu bonurile neachitate, trebuie sa te contrazic pentru ca am vazut, si am lucrat, cu bonuri pe care era mentionat credit (echivalent pentru neachitat). Deci, se poate :)
Sanda



#8 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2006 - 10:28 AM

S_anda a spus:

....La partea cu bonurile neachitate, trebuie sa te contrazic pentru ca am vazut, si am lucrat, cu bonuri pe care era mentionat credit (echivalent pentru neachitat). Deci, se poate  :)
Cu BCF-uri ati lucrat ??
Este asemanator numai ca de data asta primesti credit de la benzinarie.Adica platesti la o data ulterioara livrarii.
Sunt doua inregistari care au loc in momente diferite chiar daca se emite bon fiscal.
radu_o



#9 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 January 2006 - 10:38 AM

Nu prea inteleg ce vrei sa spui :?: . "Este asemanator, nimai ca de data asta primesti credit." Sunt perfect de acord cu tine, dar si ceea ce a scris tori, tot achizitie pe credit se numeste, nu? "Adica platesti la o data ulterioara livrarii." Si de data asta sunt de acord cu tine, doar ca si in cazul mentionat de tori, combustibilul se plateste o data pe luna, deci, evident, la o data ulterioara livrarii. Cu toata jena, :oops: trebuie sa te intreb, ce inseamna BCF? (bon casa fiscala, cumva?) :oops: :roll: Referitor la bonurile cu care lucram, pe bonurile de la benzinarii apare cantitatea de combustibil cu valoarea in jumatatea de sus a bonului, iar in jumatatea de jos sunt trecute TVA-ul, totalul bonului si suma incasata (la unele se trece chiar si suma incasata si restul de dat la client). Ei, la bonurile cu care lucram in loc de suma incasta era trecut credit.
Sanda



#10 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2006 - 11:40 AM

bonuri cantitati fixe pentru carburanti (b.c.f.)
radu_o



#11 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 January 2006 - 11:51 AM

Nu se mai cheama B.C.F. ci B.V.C.A.(bonuri valorice combustibil auto),iar inregistrarile contabile sunt:

1.intrari BVCA:
%........=401

5328
4426
604

2.trecere pe stocuri:
3022=5328
3.consum BVCA:
6022=3022



#12 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 January 2006 - 12:05 PM

M-am uitat prin legislatie, si nu, nu e vorba de bonuri cu cantitati fixe. Bonurile cu cantitati fixe se utilizeaza, din cate am inteles eu doar de peco, in relatie cu distribuitorii sai de combustibil. Bonurile cu valoare fixa pentru achizitionarea de combustibil, sunt de fapt subventii oferite pentru agricultori, in vederea achizitionarii de combustibil necesar dezvoltarii de plantatii de cereale (cel putin asa scrie in legislatie). Si nu e vorba nici de acestea, nici in cazul mentionat de mine, nici in cel mentionat de tori (in ambele cazui combustibilul se achita din disponibilitatile proprii, se achita furnizorul). Este vorba de achizitii cu livrare imediata si facturare ulterioara. Parerea mea, pentru a evita orice confuzii sau neclaritati, este indicat sa se faca un contract cu societatea furnizoare de combustibil, in vederea facturarii produselor livrate o data, sau daca este cazul de doua, trei ori pe luna. :)
Sanda



#13 mihaelak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 09 January 2006 - 10:02 PM

va rog sa imi raspundeti si mie la o intrebare. exista o catitate limita de benzina pe care o poti consuma pe luna, stabilita de lege. spre exemplu un angajat al firmei (cu carte de munca), cu activitate in vanzari face multe deplasari in Bucuresti, in special, cu masina proprie, (contract de comodat). Este limitat undeva connsumul de benzina. Foile de parcurs sunt obligatorii? multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL