Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SOCIETATE DIN 2004 FARA EVIDENTA CONTABILA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SOCIETATE DIN 2004 FARA EVIDENTA CONTABILA

5 replies to this topic

#1 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 06 January 2006 - 09:37 AM

Va rog frumos sa ma sfatutiti si pe mine in urmatoarea problema.

A venit la mine o societate infiintata in 2004. Patronul "nu a stiut" ca trebuie sa-si angajeze contabila. Drept urmare, de la infiintare nu a depus absolut nici o declaratie, nici un bilant, nu are nici o balanta, NIMIC.
Mi-a adus toate actele pe care le are (nu prea multe) dar printre ele se afla si 2 facturi fiscale emise de el. Deci practic sunt venituri incasate, nedeclarate pe anul 2005.

Acum eu ma intreb cu ce sa incep.
1.Se mai poate face ceva cu acele facturi emise la inceputul anului 2005? 2.Trebuie sa fac balante si declaratii pe fiecare luna de la data infiintarii societatii?
3. La decembrie 2004 ar trebui sa depun Declaratie fara activitate, dar la 30.06.2005 ar trebui sa-i fac bilant?
4.Stie cineva cam ce amenzi se aplica in aceste situatii?

Va multumesc mult.



#2 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 06 January 2006 - 12:44 PM

Nu pot sa spun decat un singur lucru. E de belea...
:x

ADITA



#3 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2006 - 01:35 PM

amenda pt bilant nedepus la administratie este de 15 milioane(lei vechi). si din cate stiu de la ei nu merge nici un "aranjament". chiar trebuie platita. daca la 2004 n-au fost decat cheltuielile de constituire poate rezolvi cu declaratie de neactivitate si o amenda mai mica...sau faci chiar bilant la dec caci din cate stiu intra in aceeasi bani...eu am depus de curand vreo 4 bilanturi si amenda este unica...vorbesc de administratie...vezi si la registru comert. daca mai accepta bilanturi...a fost un termen de depunere...
parerea mea este ca la 2005 sa inreg actele in ordine cronologica si sa intocmesti deconturi, decl 100...si bafta la administratia financiara...pt bilant e timp...
Madalina



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 January 2006 - 10:56 PM

Bineinteles ca trebuie facute si balante si declaratii, etc. Atentie insa la "domnul patron". Cum, Doamne iarta-ma, sa uiti sa-ti faci contabilitatea. Cred ca nu a vrut sa plateasca, mai curand. Asa ca, mai zic odata, atentie la plata serviciilor. :wink:



#5 Mongav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 07 January 2006 - 07:11 AM

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Stiu ca e foarte grava situatia.
Voi incepe sa merg pe la financiar sa vad ce amenzi sunt. Mai e si vectorul fiscal in functie de care va trebui sa fac documentele contabile...
Mie nu mie frica sa nu ma plateasca pe cat mi-e frica de lipsa de colaborare (acte nepredate la timp). N-as vrea sa trag mereu de el ca sa-mi pot face treaba.



#6 Maria Baziotis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Sighisoara

Postat 07 January 2006 - 03:02 PM

Pentru a evita prblemele de care te temi, solutia este , sa inchei un contract de servicii in care cuprinzi clauze clare si concrete inclusiv clauza de reziliere a contractului cu conditii clare.
Maria






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL