Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Certificat fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Certificat fiscal

7 replies to this topic

#1 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 09 November 2004 - 02:21 PM

As vrea si eu sa stiu daca a avut cineva de a face cu AF sector 5 in vederea obtinerii unui Certificat Fiscal.
Ma intereseaza cam cat dureaza si ce copii trebuiesc pregatite ?
Multumesc



#2 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 02:31 PM

Nu cu AF5 ci cu AF2
-C.U.I
-imputernicire
-dovada sediu
-balanta (cred ca de-acum pe oct.)
-cerere (de la ei)
-decl. privind restantele la 31.12.2003 (de la ei)
-B.I. (C.I.) imputernicit
-bani (evident ca vor fi majorari si penalitati pe care numai ei stiu cum le calculeaza)- se va plati la caseria lor, pt. operativitate (daca nu sunt mari sumele)
-timbru fiscal de 2000 lei
-stampila (cand ridici C.F.)
Nu in ultimul rand, rabdare si tutun.
Succes!




#3 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 09 November 2004 - 02:52 PM

Multumesc
Credeam ca o sa ma puna sa facem mai intai fisa analitica pe platititor persoane juridice



#4 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 03:22 PM

astept detalii. Eu inca nu am avut tupeu sa ma duc la AF5. Este cea mai dezordonata administratie si cea mai scarboasa...
poate ne spui cum au decurs treburile si ce acte ti-au cerut?

pana una alta Bafta!



#5 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 03:23 PM

Dupa ce te duci cu dosarul cu actele de mai sus se scoate fisa si urmeaza reglarea fisei. La greu!



#6 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 09 November 2004 - 03:26 PM

o sa revin cu detalii
maine 10.11.01 incep (ca punct de reper)



#7 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 03:27 PM

Eu am avut de obtinut un certificat de atestare fiscala de la AFS1.
In primul rand sa-ti faci programare din timp - atunci cand depui si cererea pentru eliberarea certificatului, ca dureaza pana sa te pogrameze. La momentul programarii trebuie sa-ti dea ei fisa pe platitor unde trebuie sa verifici ce datorii apar la ei si daca cumva sunt inregistrate bine toate declaratiile si toate platile pe tipuri de contributii.
La sectorul 1 cererea se depune la registratura si programarea se face la un alt birou de unde se elibereaza si fisa pe platitor.
Dupa asta cu o copie dupa CUI, cu balanta pe ultima luna AFS verifica daca mai ai datorii catre ei sau nu, si daca din fisa pe platitor si pe balanta rezulta ca societatea nu are datorii atunci ti se elibereaza certificatul. La momentul eliberarii certificatului trebuie sa ai 2 timbre fiscale - mi se pare ca de cate 5000, dar nu mai sunt sigura.
Daca cumva ai nevoie de 2 certificate trebuie sa le spui, altfel nu ti se elibereaza decat unul.
Succes!



#8 andreea ghita

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 November 2004 - 03:38 PM

daca nu ai probleme cu fisa platitor, dureaza maxim 4 zile. daca ai probleme (declaratii dublate sau inregistrate gresit, rectificative) dureaza mai mult pentru ca multe firme din sectorul 5 au primit instiintari de la AF5 cu sumele de plata si e coada (la propriu) la reglare fise platitori. si din cauza soft-ului lor care inregistreaza din 101 impozitul pe profit pe tot anul si nu numai diferenta (cel putin asa am patit eu).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL