Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIU FARA PLATA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONCEDIU FARA PLATA

40 replies to this topic

#1 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 November 2004 - 02:41 PM

EXISTA CUMVA O PERIOADA MAXIMA IN CARE UN SALARIAT POATE FIGURA IN CONCEDIU FARA SALARIU?



#2 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2004 - 03:19 PM

legea 53/ 2003 codul muncii

<<
ART. 54
Contractul individual de muncã poate fi suspendat, prin acordul pãrþilor, în cazul concediilor fãrã platã pentru studii sau pentru interese personale.

ART. 148
(1) Pentru rezolvarea unor situaþii personale salariaþii au dreptul la concedii fãrã platã.
(2) Durata concediului fãrã platã se stabileºte prin contractul colectiv de muncã aplicabil sau prin regulamentul intern.

ART. 150
(1) Concediile fãrã platã pentru formare profesionalã se acordã la solicitarea salariatului, pe perioada formãrii profesionale pe care salariatul o urmeazã din iniþiativa sa.>>

sper sa te ajute...oricum astept comentarii si completari.




#3 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 November 2004 - 04:36 PM

multumesc pentru raspuns.o sa caut in contractul colectiv de munca



#4 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 12 November 2004 - 11:21 AM

Iulia draga,
eu am intrebat la InspectTeritorial de munca daca este limitata durata CFS
si mi s-a raspuns ca la privati,nu este limitata decat de patron.



#5 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 November 2004 - 12:25 PM

multumesc mult pentru raspuns



#6 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 18 February 2005 - 12:50 PM

Si eu am un salariat care vrea sa ramana in concediu fara plata 4 luni...
Ce parere aveti? Chiar se poate sa atata timp in concediu fara plata?
Am citit ce scrie Codul Muncii si nu stiu ce sa zic..
Va multumesc.



#7 lucia_manda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:

Postat 18 February 2005 - 12:53 PM

DA, SI EU AM ANGAJATI IN FARA PLATA M-AI ALES IARNA CAND PRODUCTIE ESTE MULT MAI MICA



#8 carmen istratie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:tg jiu

Postat 20 May 2005 - 06:23 PM

Am si eu o intrebare in cazul concediului fara plata se face decizie de suspendare in fiecare luna sau se elibereaza o adeverinta la incheierea contractului care cuprinde nr de zile de fara plata



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 May 2005 - 08:02 AM

Am si eu o intrebare: un concediu de studii de maxim o luna calendaristic constituie vechime in munca? Daca nu ce se poate face pentru a evita aceasta intrerupere.



#10 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2005 - 09:30 AM

nicole33 a spus:

Am si eu o intrebare: un concediu de studii de maxim o luna calendaristic constituie vechime in munca? Daca nu ce se poate face pentru a evita aceasta intrerupere.
Concediul fara plata nu constituie perioada de cotizare in nici o situatie!



#11 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 26 May 2005 - 10:35 AM

ART. 38(Legea 19/2000 actualizata)
(1) In sistemul public se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a)...
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora;
...

Se pare ca daca omu' vrea sa mearga la facultate si pentru asta isi ia concediu fara plata, perioada i se asimileaza stagiului de cotizare? Nu?



#12 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2005 - 10:51 AM

eu am dus la ITM o cerere de concediu fara plata pt o perioada de 8 luni de zile si mi-a explicat dna inspectoare cu o acreala specifica in glas ca nu poti sa-ti ei mai mult de 6 luni..de ce?..intrebarea fireasca pe care am strecurat-o!!!...citeste legea, imi zice dna!...si m-a expediat frumos afara :D

cata politete printre oamenii din Romania :D



#13 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 26 May 2005 - 11:08 AM

Era pe undeva stipulata chestia cu 6 luni da' nu mai stiu unde. Raspunsul era pentru nicole33 si se referea la asimilare sau nu la stagiul de cotizare si nu la durata perioadei de concediu fara plata.



#14 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2005 - 11:09 AM

culmea !

art 148 din Codul Muncii spune ca :
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

la mine nu este restrans la o perioada maxima de 6 luni..de fapt nici nu cred ca e restrans deloc!


iar in CCM nu e restrans :
art 61
(2) Salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior, seral si fara frecventa.
(3) Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata.



#15 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2005 - 11:10 AM

oameni buni !..aveti mila!..lamuriti-ma si pe mine!



#16 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 May 2005 - 12:14 PM

Nu ma intereseaza asimilarea stagiului de cotizare, aceasta fiind o problema complet diferita.

Andreea` a spus:

culmea !

art 61
(2) Salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior, seral si fara frecventa.

Aceasta era de fapt situatia care ma interesa. Nu ma intereseaza nici problema acordarii acestuia sau a eventualei plati, nu e cazul, insa cum s-ar putea rezolva problema vechimii. Pare stupida aceasta intrerupere cu o luna a vechimii in munca pt. pregatirea licentei.
S-ar putea face o declaratie de asigurare cu min. pe economie la casa de pensii pt. luna respectiva?
Ce parere aveti?



#17 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2005 - 12:46 PM

nicole...mult mai elegant ar fi un concediu medical...:D

prevederile de mai sus sunt pt firmele care sunt aderate la CCM !



#18 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 May 2005 - 09:10 AM

M-am gandit si la varianta asta, dar unii sunt ghinionisti si chiar se imbolnavesc pe bune.



#19 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2005 - 09:28 AM

sa speram ca nu e si cazul tau :)



#20 cimpean luminita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:cluj napoca
  • Interests:contabilitate

Postat 30 June 2005 - 08:31 AM

V-as ruga daca se poate sa-mi spuneti daca in cererea de concediu fara salar este obligatoriu de mentionat perioada pentru care vrei sa fii in concediu fara salar ( salariatul nostru va sta, de comun acord, cat este necesar, firma nu are activitate deocamdata)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL