Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
COMPENSARE EXTERNA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


COMPENSARE EXTERNA

8 replies to this topic

#1 ANAO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 06 January 2006 - 04:52 PM

Ma confrunt cu urmatoare problema:
la firma la care lucrez am primit un import de material de la un furnizor extern. La controlul tehnic de calitate s-a dovedit ca materialul receptionat nu intruneste calitatile dorite motiv pentru care s-a hotarat returnarea materialului la furnizor. Inregistrarile contabile au decurs in mod firesc, pe de-o parte in privinta importului cat si a exportului.
Vin acum si va intreb am voie, din punct de vedere contabil, sa inchid facturile si respectiv conturile (401 si 411) printr-o compensare??? Este legal permis sa compensez o datorie externa cu o creanta externa???

Multumesc!



#2 ANAO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 11 January 2006 - 09:30 AM

..oare chiar nu-mi poate da nimeni un raspuns la problema intampinata de mine??????????????




#3 saint

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 11 January 2006 - 10:14 AM

Ma confrunt si eu cu problema compensarii externe. am sunat la Ministerul de Finante. Acolo mi s-a spus ca a fost un serviciu in cadul ministerului care se ocupa de ac problema, dar acest serviciu nu mai exista acum. nu exista nici o reglementare in acest sens.
mi s-a spus sa incerc la Ministerul economiei si comertului.
voi incerca. cand o sa am noutati o sa le scriu pe forum.



#4 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 11 January 2006 - 10:20 AM

ANAO a spus:

Ma confrunt cu urmatoare problema:
la firma la care lucrez am primit un import de material de la un furnizor extern. La controlul tehnic de calitate s-a dovedit ca materialul receptionat nu intruneste calitatile dorite motiv pentru care s-a hotarat returnarea materialului la furnizor. Inregistrarile contabile au decurs in mod firesc, pe de-o parte in privinta importului cat si a exportului.  
Vin acum si va intreb am voie, din punct de vedere contabil, sa inchid facturile si respectiv conturile (401 si 411) printr-o compensare??? Este legal permis sa compensez o datorie externa cu o creanta externa???  

Multumesc!

Dupa cate stiu eu , se pot compensa , cu conditia sa aveti contract clar , corespondenta cu partenerul extern , precum si acordul lui in ceea ce priveste compensarea ........ Sper sa nu aveti probleme , ptr ca stiu cum reactioneaza strainii la contracte , hartii si alte chestii :roll:
Daca ei sunt de acord , ( ai grija sa ai hartie scrisa ) .......poti face compensarea .



#5 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 11 January 2006 - 12:11 PM

Se poate, conform Norma 4 BNR din 23 iunie 2004 (privind balanta de plati exteren)+ anexa 5 la norma .se gaseste pe www.bnr.ro, sectiunea Legislatie.
Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#6 anacristinavoicu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2006 - 04:32 PM

Buna ziua. Avand in vedere subiectul mai sus mentionat, as dori sa pun o intrebare la care caut de foarte mult timp raspuns: lucrez la o 'fima fiica' a carei politica 'intercompany' este k orice debit il incasam de la firma mama, si orice credit il platim tot la firma mama, indiferen daca acel credit/debit provine de la o alta companie din cadrul grupului (eu ma refer aici numai la decontari in cadrul grupului). In mod normal, in contabilitate, pentru o factura emisa - de ex, s-ar face:
411 'firma fiica1'= 704 100 RON
411 'firma fiica2'= 704 50 RON
atunci cand 'firmele fiice' 1 si 2 accepta facturile (adika sunt de acord cu semele de acolo- grupul are un sistem special de acceptare a facturilor), in conta ar trebui sa trec:
411 'firma MAMA' = % 150 RON
411 'firma fiica 1'
411 'firma fiica 2'

La fel se intapla si cu facturile primite.

Iar plata ar trebui sa se faca la diferenta dintre 411MAMA si 401MAMA.

Ideea e simpla...daca emit o factura catre biroul din Spania(de ex) de 150 eur si primesc o factura din Grecia de 20 eur, firma MAMA imi plateste 130 euro.
Deci e vb de o compensare. Si aici vine intrebarea. Ce acte trebuie intocmite (contracte , anexe etc) ca sa pot face aceste operatiuni in conta romaneasca???
Stiu ca mesajul e luuuung...dar chiar as vrea sa vad ce pareri aveti (k eu am auzit vreo 5 pareri pana acum....si nici una clara)
Va multumesc.



#7 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 February 2006 - 05:14 PM

ANAO a spus:

Ma confrunt cu urmatoare problema:
la firma la care lucrez am primit un import de material de la un furnizor extern. La controlul tehnic de calitate s-a dovedit ca materialul receptionat nu intruneste calitatile dorite motiv pentru care s-a hotarat returnarea materialului la furnizor. Inregistrarile contabile au decurs in mod firesc, pe de-o parte in privinta importului cat si a exportului.  
Vin acum si va intreb am voie, din punct de vedere contabil, sa inchid facturile si respectiv conturile (401 si 411) printr-o compensare??? Este legal permis sa compensez o datorie externa cu o creanta externa???  
Intreb si eu: Ce cauta aici contul 411? Este vorba doar de acelasi furnizor?
Mi se parea mai firesc ca "returnarea" sa se inregisteze la fel ca si aprovizionarea dar in rosu. Si atunci nu mai aparea problema legalitatii compensarilor externe.



#8 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 14 February 2006 - 05:21 PM

stai asa sa pricep si eu ....
Din exemplu dat de tine , intr-adevar rezulta o compensare intre 3 firme : tu , spania si grecia .... totusi , care e legatura intre spania si grecia ?? ( ca , dupa cate am inteles eu , spania e client ptr tine , iar grecia iti e furnizor ) :?:



#9 anacristinavoicu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2006 - 09:17 PM

Da..stiu ca e incalcit....de fapt..sunt 4 firme (in exemplul meu).

Legatura este ca toate 4 sunt 'fiice' ale 'mamei'...'fiicele' fac multe afaceri intre ele. E vorba de un grup cu peste 50 birouri in lume. Fiecare dintre ele poate fi si furnizor si client. Politica grupului zice ca facturile primite din grup/sau emise catre grup le inregistrezi normal..ca orice alt furnizor/client . Ideea e ca Greci, Spania..etc..nu-mi vor plati niciodata facturile..si nici eu nu le voi plati lor....In schimb....voi primi banii datorati de Grecia, Spania de la firma MAMA...si eu voi plati datoriile pt Grecia , Spania...etc..tot firmei mama.

Dar nu are rost sa fatzaim banii care firma mama...asa k firma mama plateste /incaseaza soldul [dika....cum er in exemplul meu...firma mama imi va plati cei 120...]

Pan la urma sunt 2 compensari: 1 intre firmele 'fiice' si mama, si a 2-a e companesarea intre 411mama si 401mama.

Stiu k suna compicat, dar , 'contabiliceste'...adika...dk te uiti la conturi...e f. simplu. Problema mea e legalitatea acestor 'miscari' in conturi..(pe care le-am descris in exemplul meu anterior)

Offff va rog sa ma credeti ca ma 'chinuie' problema asta de ceva timp...

O alta varianta ar fi sa reflectam in conta romaneasca direct diferenta dintre facturile cu grecis, Spania etc...si sa le reflectam direct in contul 'mamei'...dar asta nu inseamna incalcarea principiului necompensarii veniturilor cu cheltuilei?????

Va multumesc si astept raspunsuri...si lamuriri...of






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL