Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Achizitionare de utilaje ,scule etc. de la persoane fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Achizitionare de utilaje ,scule etc. de la persoane fizice

1 reply to this topic

#1 traienica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:romania
  • Interests:fara interese

Postat 08 January 2006 - 07:17 PM

La multi ani ,multa sanatate si tot ce va doriti tuturor.
Dupa umila mea parere,acest program este unul din, prea putinele activitati utile si foarte bune,care se desfasoara la nivel national este ceva , ce eu unul,doream si cautam de mult si imi pare bine ca l-am gasit si ca v-am intilnit.Va multumesc!
V-as fi mai mult decit recunoscator,daca a-ti putea sa ma ajutati in urmmatoare problema.


Incazul achizitionarii de utilaje,scule,masini,uzate sau mai putin uzate de la persoane fizice neautorizate,care le-au detinut ca bunuri personale si care nu detin nici documente de provenienta pentru aceste bunuri, ce formalitati trebuiesc intocmite?
Am inteles ca este vorba despre ceva contract ???,unde trebuiesc inregistrate? sau daca trebuiesc inregistrate?daca celui care le vinde i se opreste impozit ,cu alte cuvinte tot ce se poate spune despre acest fapt si daca se poate si o baza legala
Pentru produsele agroalimentre se foloseste borderou de achizitie,dar in acest caz se pare ca nu.
Va multumesc pentru intelegere si ajutor,va doresc tot binele din lume



#2 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 09 January 2006 - 06:39 PM

da , se face un contract de vanzare-cumparare , inregistrat la notariat .... Persoanei fizice i se opreste impozit pe venit ( e impozit cu retinere la sursa ) si se vireaza de catre firma care a achizitionat aceste produse pana pe 25 ale lunii urmatoare celei in care s-a efectutat plata ....
In legatura cu pretul de vanzare ..... Cred ca produsele trebuie evaluate







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL