Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reducerea de pret la marfuri pentru vanzare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reducerea de pret la marfuri pentru vanzare

13 replies to this topic

#1 Constanta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:clarificarea aspectelor contabile

Postat 09 January 2006 - 08:01 AM

buna!daca puteti ajutati-ma cu un sfat : in cazul in care fac reduceri de pret la vanzarea cu amanuntul catre populatie trebuie sa anunt undeva (gen oficiul concurentei...) multumesc anticipat.



#2 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 09 January 2006 - 06:35 PM

Poti vinde sub pret fara notificare la primarie si cu posibilitatea sa deduci cheltuiala.

Vezi OG 99/2000 modificata de L650/2002:
"Art. 18 Prin vânzari cu pret redus, în sensul prezentei ordonante, se întelege:
a) vânzari de lichidare;
B) vânzari de soldare;
c) vânzari efectuate în structuri de vânzare denumite magazin de fabrica sau depozit de fabrica;
d) vânzari promotionale;
e) vânzari ale produselor destinate satisfacerii unor nevoi ocazionale ale consumatorului, dupa ce evenimentul a trecut si este evident ca produsele respective nu mai pot fi vândute în conditii comerciale normale;
f) vânzari ale produselor care într-o perioada de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vândute;
g) vânzari accelerate ale produselor susceptibile de o deteriorare rapida sau a caror conservare nu mai poate fi asigurata pâna la limita termenului de valabilitate;
h) vânzarea unui produs la un pret aliniat la cel legal practicat de ceilalti comercianti din aceeasi zona comerciala, pentru acelasi produs, determinat de mediul concurential;
i) vânzarea produselor cu caracteristici identice, ale caror preturi de reaprovizionare s-au diminuat."
"Art. 19
Este interzis oricarui comerciant sa ofere sau sa vânda produse în pierdere, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 18 lit. a)-c), e)-i), precum si în cazul produselor aflate în pachete de servicii. Prin vânzare în pierdere, în sensul prezentei ordonante, se întelege orice vânzare la un pret egal sau inferior costului de achizitie, astfel cum acesta este definit în reglementarile legale în vigoare."
.........
"Art. 87 În cazul vânzarilor de lichidare si de soldare, atunci când acestea se efectueaza în pierdere, conform prevederilor art. 19, costul de achizitie este deductibil din punct de vedere fiscal."




#3 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2006 - 06:54 PM

stie cineva daca adaosul comercial trebuie declarat undeva?



#4 Daniel-Mircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2006 - 08:47 PM

Nu ar fi rau sa cititi si Normele de aplicare a OG99/2000. Sunt acolo câteva prevederi restrictive in raport cu Ordonanta. De exemplu, cu toate ca Ordonanta mentioneaza:
"f) vânzari ale produselor care intr-o perioada de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vândute;",
in Norme se precizeaza ca aceasta se refera la produse agroalimentare precum si la unele produse nealimentare aflate la limita datei de expirare.



#5 MANUELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BACAU

Postat 03 October 2006 - 04:31 PM

Vezi postareaDaniel-Mircea, la Apr 1 2006, 06:47 PM, a spus:

Nu ar fi rau sa cititi si Normele de aplicare a OG99/2000. Sunt acolo câteva prevederi restrictive in raport cu Ordonanta. De exemplu, cu toate ca Ordonanta mentioneaza:
"f) vânzari ale produselor care intr-o perioada de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vândute;",
in Norme se precizeaza ca aceasta se refera la produse agroalimentare precum si la unele produse nealimentare aflate la limita datei de expirare.
Mircea poti posta normele?Daca tot le ai? :rolleyes:
Sa traiti bine!



#6 C_Cristiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 10 January 2007 - 09:35 PM

Ma intereseaza si pe mine acest subiect. Stiu ca inainte se declara la primarie intentia de a aplica reduceri mai ales daca afisai si pe geamurile magazinului? Inteleg ca nu mai este obligatoriu de afisat indiferent de situatie in cf cu legea de mai sus? Va rog un raspuns. Multumesc anticipat.



#7 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 11 January 2007 - 12:46 AM

Draga Daniel-Mircea,te rog si eu sa-mi spui unde gasesc norme la OG 99/2000-ce monitor?



#8 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 January 2007 - 12:58 AM

O.G. 99/2000 privind comercializarea produselor și serviciilor de piață, aprobată prin Legea 650/2002 (M.O.424/2000);



#9 calipso

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:
  • Location:craiova

Postat 11 January 2007 - 09:18 AM

Daniel-Mircea zicea de NORME la OG 99/200,in legea 650 nu e scrisa precizarea pe care a citat-o el din NORME



#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 12 January 2007 - 09:02 PM

nu are nimeni aceste norme?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#11 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 15 April 2007 - 01:56 PM

un administrator vrea sa-si diminueze adaosul , prin taxarea cu -10% la cumpararea unui produs de catre un client trimis prin recomandare de un altul (magazin amanuntul).cum apare pe z zilnic , inregistrez in raportul de gestiune z cu valoarea vanduta si valoarea discaunt pe cheltuiala nedeductibila,sau deductibila ,am voie , marfa se tine NIRpret cu amanuntul , descarc gestiunea obisnuit?Cum se inregistreaza raportul de gestiune cand apare reducerea presupunand pe bon(inca nu a fiscalizat casa si nu stiu cum apare)? :pullhair:



#12 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2007 - 10:46 AM

Faci un proces verbal in care asociatii sau administratorul hotaraste reducerea de pret, dupa care lista inventar de reducere pret unde ai denumire produs, cantitate, pret vechi , pret nou, valoare veche, valoare noua.
Pe raportul de gestiune iti apare diferenta dintre cele doua valori in rosu (cu minus).
371 = % rosu
378 rosu
4428 rosu
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#13 ad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 245 Postari:
  • Location:CONSTANTA

Postat 17 April 2007 - 11:31 AM

multumesc cristina5859 :pullhair: , nu am mai avut asa situatii si nu cunosteam procedura !



#14 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2007 - 01:00 PM

Cu placere !! :pullhair:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL