Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cine plateste concediul maternal? Angajator sau Asigurarile? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cine plateste concediul maternal? Angajator sau Asigurarile?

9 replies to this topic

#1 Mona Truta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Social

Postat 10 January 2006 - 08:18 AM

Poate cineva sa ma lamureasca cine platestemamicile aflate in concediul pentru ingrijirea copilului? La directia de Dialog Social si Solidarit Familiala (acolo se depun in Craiova dosarele) au fost refuzate dosarele persoanelor aflate in maternitate (s-au primit doar cele referitoare la CIC). Deci, cine plateste?
Multumesc



#2 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 10 January 2006 - 08:55 AM

Buna,
plata se face de catre Primarii. Dosarele acelea care se depun la Directie le depune angajatorul, atat pentru CIC cat si ptr maternitate. Apoi mamicile trebuie sa depuna lunar la Primaria din Lapus co cerere de acordare si o declaratie a celuilalt parinte ca nu beneficiaza de indemnizatie( xerox). Tot acolo se depun si dosarele initiale pentru cei care nu au intrat inca in CIC.

Sa dormim noaptea linistiti!!



#3 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 10 January 2006 - 09:06 AM

Puteti sa-mi spuneti si mie unde scrie in OUG 148 (care se refera la sustinerea familiei în vederea creșterii copilului) ca statul plateste concediul de maternitate. :shock: Eu nu am gasit asa ceva. Din cate am citit, in OUG e vorba de concediul pentru ingrijirea/cresterea copilului, si referitor la el e si indemnizatia platita de stat.
Sanda



#4 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 10 January 2006 - 09:16 AM

S_anda, nici eu nu am spus asa ceva. Am specificat ca dosarele initiale se refera la cei care nu au intrat inca in CIC, dar au terminat bineinteles, concediul de lauzie, care in mod firesc... se suporta de angajator, ca orice alt concediu medical, dar din contrib de sanatate, mai nou.
Alte pareri?



#5 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 10 January 2006 - 09:24 AM

Raisa a spus:

Buna,
plata se face de catre Primarii. Dosarele acelea care se depun la Directie le depune angajatorul, atat pentru CIC cat si ptr maternitate.
Probabil ca te-ai grabit un pic cand ai scris raspunsul. Ca o sinteza, pentru cele care sunt deja in CIC, firma la care sunt angajate le depune dosarul ala primarie. Pentru cele care nasc dupa 1 ian 2006, sau intra in CIC dupa aceasta data, dosarul si-l va depune fiecare, personal sau prin imputernicit cu procura, la primarie. Subiectul a fost indelung discutat pe forum. Pentru cei care mai au nelamuriri, sa citeasca prima data ce s-a discutat pe subiectul respectiv, si abia apoi sa posteze intrebarea, daca nu s-au lamurit. :)
Sanda



#6 Mona Truta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Social

Postat 10 January 2006 - 09:40 AM

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Am inteles ca:, concediul de maternitate se plateste ca pana acum. Intr-adevar in OUG 148 nu se precizeaza nimic referitor la aceasta problema, decat ca (la fel ca pana acum) nu se poate intra in CIC decat dupa trecerea celor 42 de zile (parca) de concediu pt ingrijirea copilului.
As mai avea 2 intrebari.
1. Eu m-am intors in luna Oct 2005 la serviciu, desi as mai fi putut sta acasa pana in Aug 2006 in concediul pt ingrijirea copilului (am doi gemeni care in Aug anul acesta implinesc 2 ani). Vineri, pe 6 Ian am depus dosarul pt obtinerea stimulentului la Lapus. Mi l-au primit dar am niste dubii. Nu le-am dus adeverinta de la sot cum ca nu beneficiaza de indemnizatie (doar acea declaratie pe propria raspundere) si nici vreo alta adeverinta (decat cea tip, una dintre anexele din Normele Metodologice la OUG 148) care sa specifice foarte clar cu ce data m-am intors la serviciu. Uff, si acum intrebarea: o sa am probleme cu acceptarea cererii?
2. Daca mi se accepta cererea, incepand cu ce data primesc stimulentul? Cu data la care am facut cererea, cu data de 1 Ian de cand este in vigoare OUG 148 sau incepand cu data la care mi se aproba efectiv cererea?

Mii de multumiri pentru timpul pe care mi-l acordati.



#7 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 10 January 2006 - 09:45 AM

S-anda, eu zic ca nu m-am grabit. La Directii s-au depus dosarele de catre angajator cu aceea adeverinta in care apar situatiile:


 În perioada de la...................până la.................a beneficiat de indemnizaţie de maternitate / indemnizaţie pentru creşterea copilului.
 La data de.........................se împlinesc cele 42 de zile din concediul de lăuzie.*
 A depus cerere, înregistrată cu nr. ……/……… pentru acordarea ………………………...............................................începând cu data de …………………...........................**
* se completează pentru situaţiile în care persoanele se află în concediu de maternitate şi nu s-a deschis încă dreptul la indemnizaţia pentru creşterea copilului;
** se completează pentru situaţiile în care cererile nu au putut fi soluţionate până la data de 31 decembrie.


Deci firmele au depus acel dosar la DMSSF nu numai pentru cele aflata deja in CIC.... si nu la Primarii. Cel putin la Craiova asta s-a intamplat.
La Primarii depun mamicile actele pe care le-am mentionat anterior si cele care intra in CIC initial dupa 01.01.2006.


Iar ptr tine Mona Truta, parerea mea este ca nu ai de ce sa iti faci probleme cu actele depuse, sunt OK, dar stimulentul il vei primi de la 01.01.2006 si nu si pentru ocombrie 2005-decembrie 2005, adica retroactiv.
Sa iti traiasca puiutii!!



#8 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 10 January 2006 - 10:11 AM

Pai normal ca iti apare data de la care si pana la care se acorda concediul de maternitate, pentru ca indemnizatia de credtere a copilului se acorda din ziua imediat urmatoare incetariii acestui concediu (in cazul in care actele sunt depuse la timp). Dar asta nu inseamna ca depui dosarul la primarie pentru asta, sau ca statul iti plateste indemnizatia pentru concediul de maternitate. Raman la ideea ca te-ai grabit in exprimare, pentru ca amandoua spunem de fapt acelasi lucru. :)
Referitor la locul in care se depun dosarele, in OUG 148 (art. 9) scrie ca la primarii se depun dosarele, acuma, la noi in tara fiecare face cum crede (ma refer la institutiile de stat). :evil:
Pentru mona truta, cauta in forum ca am mai raspuns la intrebarea ce acte trebuie depuse la dosar, si ai sa te lamuresti. Indemnizatia, in cazul in care ti se aproba cererea, ti se va acorda incepand cu data de 1 ian 2006, daca depui actele la timp (15 ian 2006). Daca nu, incepand cu data de la care ai depus actele. :)
Sanda



#9 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 10 January 2006 - 10:52 AM

Concediile de maternitate pentru ianuarie 2006 se plătesc conform OUG 158/2005.
Manea Mircea



#10 Mona Truta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Social

Postat 10 January 2006 - 12:24 PM

Pentru Sanda si Raisa:
multumesc mult pentru raspunsuri. Acum sunt mai linistita:))))))

Pentru Maneamircea:
cum adica se platesc conf. OUG 158/2005? Ai vrut sa scrii 148/2005? Si daca da, poti sa-mi dai mai multe detalii?
Thx






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL