Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
majorari intaziere neplata impozite de 0.1%/zi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


majorari intaziere neplata impozite de 0.1%/zi

1 reply to this topic

#1 quore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 January 2006 - 09:08 AM

Notiunea de "dobânda" datorata pentru neachitarea la scadenta a impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului general consolidat a fost înlocuita, de la 1 ianuarie 2006, cu notiunea de "majorare de întârziere?, nivelul acesteia fiind de 0,1 la suta pentru fiecare zi de întârziere, putând fi modificat prin legile bugetare anuale, informeaza un comunicat al Agentiei Nationale de Administrare Fiscala. Potrivit articolului III din Legea nr.210/2005 privind aprobarea Ordonantei Guvernului nr.20/2005 pentru modificarea si completarea Codului de procedura fiscala, publicata în Monitorul Oficial al României nr.580 din 5 iulie 2005, majorarile de întârziere se calculeaza pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat urmatoare termenului de scadenta si pâna la data stingerii sumei datorate, inclusiv. Acelasi nivel al majorarii de întârziere va fi datorat si de catre organele fiscale, în cazul în care acestea nu restituie sau nu ramburseaza sumele cuvenite contribuabililor în termenul prevazut de lege. De asemenea, de la 1 ianuarie 2006 nu se mai percepe penalitatea de întârziere de 0,6 la suta pentru fiecare luna si/sau fractiune de luna de întârziere la plata obligatiilor fiscale, fiind abrogat art.121 din Codul de procedura fiscala, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare. xxx-ROMPRES



#2 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 January 2006 - 06:56 PM

Thank you! Thank you!!! Thaaank youuuu!
Atata am cautat actul normativ ca de la un moment am ajuns sa cred ca am visat.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL