Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inventariere Patrimoniu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inventariere Patrimoniu

4 replies to this topic

#1 Caramarin Laurentiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Braila

Postat 11 November 2004 - 09:15 AM

Buna ziua,

Am auzit ca prevederile OMF 2388/1995 privind inventarierea patrimoniului au fost inlocuite cu alte norme metodologice privind inventarierea elementelor de activ si pasiv.
Cine stie care sunt aceste norme noi, si unde le pot gasi?

Va multumesc,
Laurentiu



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2004 - 10:06 AM

Buna, Laurentiu !

M-am uitat prin programul meu de legi si OMF 2388/1995 este inca in vigoare. Daca ar fi fost inlocuita mi-ar fi aparut "abrogat prin..." reclama Lege4 este un program f. bun si am incredere ca e la zi cu modificarile legislative. In legatura cu inventarierea patrimoniului mai sunt si alte prevederi legale de care trebuie sa tii cont, si anume:

Text extras din: Norma 1995 - privind organizarea ºi efectuarea inventarierii patrimoniului

2. Organizarea si efectuarea inventarierii patrimoniului din cadrul regiilor autonome, societatilor comerciale, institutiilor publice, unitatilor cooperatiste, asociatiilor si celorlalte persoane juridice, precum si al persoanelor fizice care au calitatea de comerciant se efectueaza potrivit prevederilor Legii contabilitatii nr. 82/1991, ale Regulamentului de aplicare a Legii contabilitatii, precum si ale prezentelor norme.

Poate prin Legea contabilitatii REPUBLICATA (in 2002) sa se fi modificat ceva, dar EU n-am vazut nimic care sa-mi atraga atentia.
O zi buna.




#3 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2004 - 11:01 AM

:lol:

hehehe

am asteptat sa zica cineva ceva....nu de alta dar si la mine legea aparea inca in vigoare...dar cum programul meu de legislatie mai da pe ici pe colo semne de oboseala (prea multe legi aparute ca cuipercile....si cum ploua afara de 3 zile)....am crezut ca nu a inregistrat ceea ce a aparut.

o zi buna tuturor



#4 Caramarin Laurentiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Braila

Postat 11 November 2004 - 11:13 AM

Pentru a va edifica asupra intrebarii mele, vin cu urmatoarele
clarificari:
Pe adresa societatii am primit invitatia de a participa la un seminar
organizat de catre o firma din Ploiesti, privind ultimile noutati
legislative in domeniul fiscal si contabil
In cadrul continutului tematic al seminarului era prevazut si
subiectul, citez "norme metodologice privind inventarierea elementelor de activ
si pasiv (aceste norme inlocuiesc prevederile OMF 2388/1995 privind
inventarierea patrimoniului"

... si eu am cautat pe 'superlex' eventualele modificari, dar
bineinteles, ca nu am gasit nimic.

Oricum, eu va multumesc pentru raspuns,
Laurentiu



#5 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 11 November 2004 - 10:54 PM

Nu s-au modificat Normele prevãzute de OMF 2388/1995 ,dar cred cã sunt niºte propuneri în spiritul Reglementãrilor armonizate cu Directiva IV a CEE ºi cu standardele internaþionale de contabilitate.
Manea Mircea






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL