Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
termen acceptare la plata factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


termen acceptare la plata factura

6 replies to this topic

#1 daniel05

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 January 2006 - 11:41 AM

Care este termenul de acceptare la plata a unei facturi de constructii monataj ?



#2 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 14 January 2006 - 10:02 AM

:roll: Ai putea sa detaliezi, te rog?

Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#3 daniel05

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 January 2006 - 09:26 AM

daniel05 a spus:

Care este termenul de acceptare la plata a unei facturi de constructii monataj ?
Am depus factura la beneficiar care a semnat de primire .Termenul scadenta 30 de zile .Dupa 30 de zile solicit plata iar beneficiarul imi comunica ca aceasta nu a fost acceptata inca la plata .



#4 foxxy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BV

Postat 17 January 2006 - 09:40 AM

...neacceptarea la plata ma gandesc ca poate insemna ori ca nu au fost de acord cu devizul (tehnic vorbind)ce sta in spatele facturii (acesta ar trebui semnat la receptia partiala a lucrarilor), ori ca al lor cashflow nu arata prea bine si intern nu au dat drumul la plata. daca zici ca s-a depasit scadenta, probabil contractul prevede si niste penalitati de intarziere...pe care le poti aplica...depinde de relatia pe care o aveti.Bafta!
Dezbatem, descurcam, dezamorsam!!!



#5 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 17 January 2006 - 09:42 AM

Daca nu este stipulat in contract altfel, termenul de plata este de 30 de zile, dar probabil ca nu avea bani, de aceea a spus ca nu a fost acceptata la plata.
ADITA



#6 tatiana nicoleta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 20 February 2006 - 07:46 PM

Buna seara!

Stiu si eu ca termenul de scadenta este de 30 zile calendaristice de la data emiterii facturii,daca nu este altfel prevazut in contract, dar unde se precizeaza?.... ca nu-mi aduc aminte :cry:



#7 SILVIA B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Schimb de pareri intre profesionisti

Postat 21 February 2006 - 12:01 AM

Daca nu este vorba de repatrierea valutei in cazul unui contract extern (la care nici BNR nu este acum atat de severa-sunt raportari statistice pana la 1 an), in rest totul trebuie specificat in contractul incheiat .In speta penalizari de intarziere pe care puteti sa le facturati.Daca nu exista aceste clauze contractuale, asteptati sa vi le plateasca cand au bani, chef sau vor sa incheie cu voi contractul(1.......n ani). Dupa cum stiti nici AD FIN nu se mai leaga la rambursare de TVA de furnizori si clienti neincasati.
In actuala legislatie in vigoare nu exista decat termenele contractuale vis-a-vis de plata. Succes !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL