Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit profit - Sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Impozit profit - Sponsorizare


396 replies to this topic

#121 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 01:09 AM

concret :

*la 30.09.2006 - pierdere
* la 31.12.2006 - profit, nu stiu exact cat pana nu vad ce ramane deductibil si ce nu la protocol, diurna, etc..
* 25.01.2007 - depus decl 100 cu zero la imp. pe profit ca atat era la 30.09.

intrebare : decl 101 trebuia deja depusa (15.02.2007) sau se depune o data cu bilantul ?

CF zice ca cine a definitivat impoz. pe profit depune pana la 15.02., cine nu - la termenul de depunere al bilantului. eu consider ca nu l-am definitivat pana la 15.02.2007...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 20 February 2007 - 12:15 PM




#122 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 07:57 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 19 2007, 11:09 PM, a spus:

CF zice ca cine a definitivat impoz. pe profit depune pana la 15.02., cine nu - la termenul de depunere al bilantului.
S-a modificat... schimbarea :lostit (13): 15.04 ultimul termen!

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#123 diana_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 20 February 2007 - 09:55 AM

Vezi postareadiana_b, la Feb 17 2007, 12:16 PM, a spus:

Vezi postareadiana_b, la Feb 15 2007, 10:35 AM, a spus:

In decembrie 2005 am avut profit dar contabila nu a constituit rezerve legale, ci a trecut o parte din 117 in 1068 (alte rezerve). In decembrie 2006 am pierdere.Pot sa fac in dec 2006 1068=1061 ca sa constitui rezervele legale pt 2005?
Va multumesc.
MA POATE AJUTA SI PE MINE CINEVA CU UN RASPUNS LA INTREBAREA DE MAI SUS, VA ROG?

CHIAR NIMENI NU MA POATE AJUTA?Precizez fatul ca atat contul 1068 cat si contul 117 au solduri creditoare care provin din profitul anului 2005. De unde sa constitui rezerva legala aferenta anului 2005 avand in vedere faptul ca in 2006 am pierdere?

Aceasta postare a fost editata de diana_b: 20 February 2007 - 10:01 AM




#124 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 20 February 2007 - 11:26 AM

Vezi postareadiana_b, la Feb 20 2007, 09:55 AM, a spus:

CHIAR NIMENI NU MA POATE AJUTA?Precizez fatul ca atat contul 1068 cat si contul 117 au solduri creditoare care provin din profitul anului 2005. De unde sa constitui rezerva legala aferenta anului 2005 avand in vedere faptul ca in 2006 am pierdere?

cred ca n-ar fi nici o tragedie daca ai face 117 = 1068 -40 (in ipoteza ca ai 200 capitalul)
concomitent cu 117 = 1061 +40
ar trebui in acelasi timp sa faci rectificativa la decl 101 pe 2005 si sa pui la randul 16 rez legala.
daca esti dintre cei care au organizat/gandit examenul de Consultant fiscal....fereste-te de mine !!!



#125 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2007 - 12:12 PM

saru' mana, fboji :lostit (13):



#126 diana_b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 20 February 2007 - 09:58 PM

MULTUMESC ZOLTAN!

M-am gandit si la asta dar nu ma hotarasem. Sunt micro asa ca n-am nimic cu 101.



#127 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 29 June 2007 - 09:35 AM

Problema mea este ca am constituit prea mare rezerva legala adica la un capital de 200lei (2milioane vechi) am repartizat de trei ani cate 20% din capitalul social a.i am strans 120lei in contul 1061.De abia acum am descoperit ca trebuia 5% din profit dar nu mai mult de 20%din capital. Precizez ca nu sunt contabil, doar administrator , si am fost indrumat de un contabil in primul an avind o micro care face in fiecare luna cam acelasi lucru (prestari servicii), si toate inregistrarile se cam repeta, a.i la sfarsitul celui de-al doilea an am facut aceleasi inregistrari contabile :lostit (13): Cum fac sa reglez aceasta pb adica sa raman numai cu 40lei in rezerva legala. Sa trec diferenta in 1068, se poate-sau unde? Cum?La un eventual control care sunt implicatiile, dc totusi am descoperit sa repar ce se mai poate repara.Restul de profit l-am repartizat in fiecare an in dividende.



#128 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 June 2007 - 07:01 PM

Treci din 1061 in 1068 ce depaseste limita legala.
Julia S



#129 mi_ha_il

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 November 2007 - 10:16 PM

Am si eu o rugaminte!

In acest topic, pe la inceputul anului 2007, cineva a ridicat problema bazei legale pentru profitul nerepartizat.
De atunci nimeni nu a raspuns la aceasta intrebare. Daca cineva s-a lamurit va rog sa ma ajutati si pe mine urgent.

Intrebarea este:

Exista in Romania o norma legala in care sa se prevada ca o societate comerciala cu capital privat nu are voie sa faca ce vrea cu profitul ei, ca nu poate sa-l lase in ct. 117 profit nerepartizat (chiar si 1, 2 sau 3 ani) pana cand se hotaraste AGA ce sa faca cu el. Scrie undeva ca este obligatoriu ca pina la sf anului N (anul aprobarii sit fin pt. N-1) profitul din N-1 trebuie repartizat neaparat pe destinatii (rezerve, dividende, acoperire piredere etc.) si ca acesta nu poate ramane in ct. 117 profit nerepartizat?

Va rog mult am nevoie urgent de un raspuns. Daca stie cineva aceasta baza legala sa o posteze.

Daca nu exista o astfel de baza legala, atunci se aplica regula "tot ce nu este interzis expres prin lege este permis"?
Precizez ca am studiat problema in L31/90 actz., L82/91 actz., Ordin 1752/2005 actz., Cod Fiscal actz. etc. si nu am gasit raspuns la aceasta intrebare.

Parerea mea este ca nimeni nu poate obliga o societate sa faca altceva decat doreste cu profitul ei. De exemplu: am profit la finele anului; la aprobarea sit fin nu sunt hotarat ce voi face cu banii - in dividende nu pot sa-i repartizez acum ca nu sunt sigur ca voi avea lichiditatile necesare sa platesc aceste dividende si impozitul aferent; in 1068 nu vreau sa-i bag ca nu mai pot sa-i mai repartizez in dividende mai tarziu; asadar, ii las in ct. 117 "Profit nerepartizat" pana cand ma voi hotari ( 1 an, 2, 3 ...). Ct. 117 este ct. de capital, ceea ce inseamna ca lasand banii aici imi capitalizez firma (tot capital propriu este). Din acest cont, in baza unei hot. AGA, oricand pot acoperi o pierdere sau constitui alte rezerve sau distribui in dividende (cand voi avea bani sa le si platesc).
Astept parerile voastre.
Va multumesc mult!



#130 pisica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 November 2007 - 11:33 AM

buna ,
am si eu o speta: in 2006 firma a fost microintreprindere si a avut pierdere. In 2007 a trecut la impozit pe profit . Va rog sa ma ajutati cum sa fac , daca in anul 2007 am avut profit si cum recuperez pierderea .



#131 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 November 2007 - 12:46 PM

La 01.01.2008 faci 121=117 si diminuezi sau acoperi dupa caz pierderea contabila din 2006. Nu poti recupera d.p.d.v. fiscal pierderea inregistrata de societate in perioada in care a fost microintreprindere.



#132 silviamures

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:tg mures

Postat 30 November 2007 - 04:23 PM

am si eu o problema, poate ma ajuta si pe mine cineva :biggrin:
La sf anului 2006 se inregistreaza profit, care in anexele bilantului am declarat ca se va repartza tot ca dividende
In luna martie distribui o parte din dividende si platesc impozitul aferent.
In luna iunie administratorul unic se hotaraste sa cumpere o masina, pe firma.
Pot sa trec dif din profit ca profit reinvestit. Daca da, cum sa fac??? Administratorul ma tot bate la cap cu ac problema si chiar nu stiu cum sa o rezolv
silvi



#133 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 27 December 2007 - 03:11 PM

dau o bere cui ma lamureste cu profitul asta reinvestit
:lostit (13):



#134 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 27 December 2007 - 03:16 PM

Repartizarea profitului net pe alte rezerve implica plata vreunui impozit? Stiind ca romanul are imaginatie si e inventiv as vrea idei de repartizare a profitului net (am scos din discutie deja rezerva legala) pe destinatii care sa nu necesite plata vreunui impozit.



#135 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 27 December 2007 - 04:55 PM

Buna, si eu am aceeasi situatie. Am de repartizat profitul de anul trecut, care este in rezultatul reportat si nu vreau sa platesc impozit pe dividende, evident nici sa ridic dividende. Am tot studiat si sper ca am inteles bine ce spune legea: exista reguli in repartizarea profitului: din profitul brut se constituie rezerva legala pana cand ajunge la 20% din val capitalului social, acoperire pierderi contabile din ani precedenti, destinatii stabilite prin actul constitutiv: rezerve statutare, destinatii hotarate de AGA: surse proprii de finantare, alte rezerve, participare salariati la profit, dividende, capital social.
Prin urmare, daca rezerva legala e constituita si nu am pierdere din anii precedenti, am facut Hotarare AGA pentru alte rezerve cu scop declarat acoperire pierdere( cu care mi se va incheia anul acesta).Anul viitor voi folosi rezerva ca sa acopar pierderea.
Pe masura ce scriu, ma uit intr-o carte de conta ( buna) si ma minunez; scrie: "rezervele statutare se constituie din profitul net si se utilizeaza pentru acoperirea pierderilor, finantarea investitiilor sau majorarea capitalului social, conform clauzelor prevazute in actul de constituire al societatii. Aceste rezerve SE IMPOZITEAZA, in momentul distribuirii lor, direct sau indirect, inclusiv in cazul folosirii acestor rezerve pentru acoperirea pierderilor contabile". La " Alte rezerve" nu exista pasajul cu pricina.Doar ca daca aceste rezerve au fost constituite in urma unor facilitati fiscale nu pot fi utilizate pentru majorarea capitalului social sau acoperirea pierderilor.

Va rog mult, pe cei cu mai multa experienta, sa ne dati o mana de ajutor sa ne descebaluim la cap :lostit (13): : cu ce sa se impoziteze? ok, daca trece la capital social, are logica, impozit pe dividende, e ca si cand ridici tu banii si faci crestere de capital social, dar la acoperirea pierderii???



#136 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 03 January 2008 - 06:19 PM

nimeni?



#137 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 03 January 2008 - 09:21 PM

Vezi postarealeila, la Dec 27 2007, 03:16 PM, a spus:

Repartizarea profitului net pe alte rezerve implica plata vreunui impozit? Stiind ca romanul are imaginatie si e inventiv as vrea idei de repartizare a profitului net (am scos din discutie deja rezerva legala) pe destinatii care sa nu necesite plata vreunui impozit.



Sa spun cum fac eu(daca nu este bine...)
Am an cu pierdere.Inchid 121 prin 117.Urmatorul an am profit si acopar pierderea precedenta.
In alt an am profit si nu-l repartizez (il duc in 117) si daca dupa aceea am pierdere o acopar din profitul nerepartizat(in anul cu profit) ...



#138 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2008 - 09:45 PM

...sau majorezi capitalul social



#139 ElenaConstantin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 03 January 2008 - 11:44 PM

Vezi postarealeila, la Dec 27 2007, 03:16 PM, a spus:

Repartizarea profitului net pe alte rezerve implica plata vreunui impozit? Stiind ca romanul are imaginatie si e inventiv as vrea idei de repartizare a profitului net (am scos din discutie deja rezerva legala) pe destinatii care sa nu necesite plata vreunui impozit.

Art. 22. - (1) Contribuabilul are dreptul la deducerea rezervelor și provizioanelor, numai în conformitate cu prezentul articol, astfel:
a) rezerva legală este deductibilă în limita unei cote de 5% aplicată asupra profitului contabil, înainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile și se adaugă cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, până ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris și vărsat sau din patrimoniu, după caz, potrivit legilor de organizare și funcționare. În cazul în care aceasta este utilizată pentru acoperirea pierderilor sau este distribuită sub orice formă, reconstituirea ulterioară a rezervei nu mai este deductibilă la calculul profitului impozabil.
(5) Reducerea sau anularea oricărui provizion ori a rezervei care a fost anterior dedusă se include în veniturile impozabile, indiferent dacă reducerea sau anularea este datorată modificării destinației provizionului sau a rezervei, distribuirii provizionului sau rezervei către participanți sub orice formă, lichidării, divizării, fuziunii contribuabilului sau oricărui alt motiv.
Prevederile prezentului alineat nu se aplică dacă un alt contribuabil preia un provizion sau o rezervă în legătură cu o divizare sau fuziune, reglementările acestui articol aplicându-se în continuare acelui provizion sau rezervă.
(6) Sumele înregistrate în conturi de rezerve legale și rezerve reprezentând facilități fiscale nu pot fi utilizate pentru majorarea capitalului social sau pentru acoperirea pierderilor. În cazul în care nu sunt respectate prevederile prezentului alineat, asupra acestor sume se recalculează impozitul pe profit și se stabilesc dobânzi și penalități de întârziere, de la data aplicării facilității respective, potrivit legii. Nu se supun impozitării rezervele de influențe de curs valutar aferente aprecierii disponibilităților în valută, constituite potrivit legii, înregistrate de societăți comerciale bancare - persoane juridice române și sucursalele băncilor străine, care își desfășoară activitatea în România.
(7) În înțelesul prezentului articol, prin constituirea unui provizion sau a unei rezerve se înțelege și majorarea unui provizion sau a unei rezerve.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 07:25 PM




#140 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 04 January 2008 - 06:35 PM

Sumele înregistrate în conturi de rezerve legale și rezerve reprezentând
facilități fiscale
Ce vrea sa insemne rezerve reprezentand facilitati fiscale?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL