Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu maternitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu maternitate

5 replies to this topic

#1 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 13 January 2006 - 10:12 AM

Buna ziua si La multi ani!

Vreau sa stiu daca indemnizatia de maternitate se retine din fondul de sanatate datorat de angajator (7% ) incepand cu 1 ianuarie 2006?

adica inregistrarea contabila 4313 = 423 ?

Astept raspuns urgent.


Multumesc!



#2 c_mari

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:iasi

Postat 13 January 2006 - 11:29 PM

indemnizatiile aferenta lunii ianuarie se suporta din bugrtul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, se retin de catre platitor din contributiile pentru concedii si indemnizatii (adica acel 0.75%).
asa am inteles eu si presupun ca in contabilitate vom folosi un analitic distict pentru aceasta contributie.
Nu am gasit decat un proiect de norme metodologice pentru OUG 158/2005.
Stie cineva daca au aparut si normele aprobate?




#3 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 13 January 2006 - 11:39 PM

Mai asteptam putin. De ce va grabiti asa tare? Vor apare pe 23 februarie :D
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#4 dianuta77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 16 January 2006 - 03:26 PM

da, oameni buni, dar eu am un concediu de maternitate in ianuarie 2006.
sa inteleg ca il retin din contributia de 0,75% - concedii si indemnizatii care se aplica incepand cu 1 ianuarie?



#5 geanina drehuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 30 January 2006 - 10:48 AM

da ! aceeasi problema am si eu ce facem cu concediile astea de unde se retin????
geanina drehuta



#6 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 30 January 2006 - 10:58 AM

dianuta77 a spus:

da, oameni buni, dar eu am un concediu de maternitate in ianuarie 2006.
sa inteleg ca il retin din contributia de 0,75% - concedii si indemnizatii care se aplica incepand cu 1 ianuarie?
Da, conform OUG 158. :)
Sanda






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL