Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot sa imprumut firma? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pot sa imprumut firma?

10 replies to this topic

#1 ioana2

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2004 - 04:48 PM

As vrea sa cumpar o masina pe firma. Intrucat firma nu are banii necesari, as putea sa imprumut firma cu diferenta necesara, sa cumpar masina pe firma si apoi sa-mi recuperez banii in mai multe transe?
Daca fac asa, pot cere rambursare de TVA?



#2 Munteanu Mihai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2004 - 05:09 PM

Da, sigur ca poti imprumuta firma. Trebuie sa ai un contract de imprumut intre asociat si societate.(cu prima ocazie ti-l dau).
Inregistrari 5311=4551 sau 5121=4551.
Cu rambursarea tva e mai greu.




#3 ioana2

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2004 - 05:20 PM

Multumesc!
Daca poti, trimite-mi si mie un model de contract pe annna2you@yahoo.com
Care e problema cu TVA-ul? Pot macar sa dau declaratia 300 pe minus si sa nu platesc TVA-ul colectat?



#4 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 12 November 2004 - 05:58 PM

Pot sa indraznesc sa-l cer si eu acest model de contract ?
Mentionez ca firma are asociat unic si va rog daca se poate sa il trimite-ti pe felicia_moraru2001@yahoo.com
Nu trebuie sa fie inregistrat la Notariat ?



#5 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 12 November 2004 - 06:51 PM

buna,
ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai trimite si mie modelul de contract pe mail
multumesc
cluj napoca



#6 alinas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:oradea

Postat 12 November 2004 - 08:18 PM

Poti cere rambursare tva daca ai tva de recuperat de peste 50 milioane.



#7 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 15 November 2004 - 04:26 PM

Ar fi prea de tot sa-mi trimiti si mie un ex. ?
crist_ivan@yahoo.com



#8 luiza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 November 2004 - 11:34 PM

As dori si eu un model de contract de imprumut la luiza@penguin.ro. Multumesc



#9 cecilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 18 November 2004 - 10:10 AM

adresa mea de mail ianachis_cont@yahoo.com
multumesc
cluj napoca



#10 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 November 2004 - 11:35 AM

CONTRACT DE IMPRUMUT

Incheiat astazi 11.12.2003

I. Intre
- D-na ........, cetatean roman, domiciliat in Bucuresti, str. .........., posesor al B.I. seria ...... nr. ....., eliberata de ..... Bucuresti sectia., CNP ........ in calitate de asociat al SC ............SRL,
si
- SC ........SRL, cu sediul în Bucuresti, Str..........., înregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. J ........., CUI ........, atribut fiscal R, cont bancar nr. ........, deschis la ....................
II. Obiectul Contractului
Asociatul acorda SC ................. SRL un imprumut in valoare de .......... lei (reprezentand ........ USD la cursul de schimb de ......lei ) pe o perioada de .. luni. Dobanda acordata pentru acest imprumut este de ........ % pe luna si va fi acordata lunar.

III. Termenul de rambursare a imprumutului de catre SC ........ SRL este ...............

IV. Rambursarea imprumutului se efectueaza de catre SC ..............SRL , in numerar, fie suma integrala la scadenta, fie in transe lunare.


V. Asociatului trebuie sa i se restituie intreaga suma imprumutata la termenul stipulat in contract.

VI. Litigiile decurgand din interpretarea si executarea prezentului contract, vor fi solutionate de catre parti pe cale amiabila. In cazul nesolutionarii lor in acest mod, litigiile vor fi supuse instantelor judecatoresti competente.

VII. Modificarea prezentului contract poate fi facuta numai in scris, prin acordul ambelor parti sub forma unui act additional.



Prezentul contract a fost incheiat in 2 exemplare, care s-au inmanat partilor, astazi ...............





ASOCIAT SC ............. SRL

.....................
eu asa am facut contractul si am mers si la banca cu el si a fost ok. sper sa va ajute pe toti. :P



#11 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 November 2004 - 03:12 PM

Va rog, sa-mi trimiteti si mie modelul acestui contract. servall@home.ro Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL