Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ctr. de munca asociat si/sau administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


ctr. de munca asociat si/sau administrator

75 replies to this topic

#61 felicia ratiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 23 March 2007 - 04:58 PM

Vezi postareasteluta74, la Mar 22 2007, 10:42 AM, a spus:

Sunt asociat unic si administrator al unei societati. Cf. modificarilor aduse legii cintabilitatii, va trebui sa ma angajez-sunt economist si tin evidenta firmei? Nu voi pute fi asociat unic, administrator si salariat. Cum sa procedez? Imi angajez un administrator?
Multumesc anticipat !


buna,
sunt si eu in aceasta situatie....
dar pana la 50.000 de eur CA, nu e necesar sa fii angajat pentru a putea conduce evidenta contabila.......raspunde administratorul,doar la peste 50.000 de eur CA,chiar daca esti economist trebuie sa ai contract sau firma sa aiba contract de prestari cu o alta soc de contabilitate sau alta persoana cu studii superioare



#62 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 23 March 2007 - 07:14 PM

mda, inca mai poate raspunde administratorul...dar in curand nu va mai putea...




#63 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 16 April 2007 - 09:30 AM

Buna,
Am citit discutiile voastre, dar tot nu m-am lamurit... La o firma exista 2 asociati care sunt si administratori. Unul din ei s-a angajat la firma dar pe post de profesor. E ok? In acest caz celalat administrator trebuie sa semneze statele de plata si toate actele referitoare la salarii?



#64 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 18 April 2007 - 05:07 PM

Vezi postarealore14, la Apr 16 2007, 10:30 AM, a spus:

Buna,
Am citit discutiile voastre, dar tot nu m-am lamurit... La o firma exista 2 asociati care sunt si administratori. Unul din ei s-a angajat la firma dar pe post de profesor. E ok? In acest caz celalat administrator trebuie sa semneze statele de plata si toate actele referitoare la salarii?

Pe post de profesor la o firma? Cel putin interesant!
Da...asa ar fi cel mai bine: celalalt administrator sa semneze in numele angajatorului pe statul de plata



#65 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 19 April 2007 - 04:19 PM

Stiu ca modificarea adusa Legii societatilor comerciale cu privire la interzicerea incheierii unui contract de munca este doar in cazul S,A-urilor, deci nu asociati, ci actionari.
ook.
Pentru robertantal: uite ce am gasit
Numar/data: Ordonanță de Urgență nr.150 din 31 octombrie 2002
Emitent: Guvern
Încadrare: act normativ
Cu functie: de baza, de abrogare
În vigoare: nu: abrogat
http://www.cdep.ro/p...legis_pck.frame



#66 Tabita_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 May 2007 - 11:08 AM

Am si eu o nelamurire ...
Sunt angajata in functia de contabil la o firma de calculatoare al carei patron (asociat unic) este sotul meu. Am tot intrebat in stanga si in dreapta daca pot sau nu sa ii fac si lui carte de munca, iar parerile sunt diferite.
Poate m-ar putea lamuri si pe mine cineva.

Multumesc anticipat.



#67 lore14

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 12 May 2007 - 04:47 PM

Vezi postareasubsemnatul, la Apr 18 2007, 06:07 PM, a spus:

Vezi postarealore14, la Apr 16 2007, 10:30 AM, a spus:

Buna,
Am citit discutiile voastre, dar tot nu m-am lamurit... La o firma exista 2 asociati care sunt si administratori. Unul din ei s-a angajat la firma dar pe post de profesor. E ok? In acest caz celalat administrator trebuie sa semneze statele de plata si toate actele referitoare la salarii?

Pe post de profesor la o firma? Cel putin interesant!
Da...asa ar fi cel mai bine: celalalt administrator sa semneze in numele angajatorului pe statul de plata

Pai da...firma are ca profil predare ore de engleza. E gresita incadrarea ca pedagog scolar? Ambii asociati sunt si administratori, dar unul din ei s-a angajat pe firma ca pedagog scolar...



#68 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 30 August 2007 - 11:09 AM

"Asociatul unic poate fi salariat daca nu este si administrator. ."spunea "subsemnatul "- la alta firma sau la el?
In ce lege se mentioneaza acest lucru? Din cate stiu asociatul unic nu-si poate face contract de munca in propria firma.
Sunt cam nelamurita de aceasta situatie cu atat mai mult cu cat am fost la pensii si dna de acolo m-a informat ca se poate ca asocitaul unic sa aibe carte de munca la el in firma. :notworthy:
Asadar din ce act normativ ma pot informa exact?



#69 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 30 August 2007 - 11:52 AM

Vezi postareaade21, la Aug 30 2007, 12:09 PM, a spus:

"Asociatul unic poate fi salariat daca nu este si administrator. ."spunea "subsemnatul "- la alta firma sau la el?
In ce lege se mentioneaza acest lucru? Din cate stiu asociatul unic nu-si poate face contract de munca in propria firma.
Sunt cam nelamurita de aceasta situatie cu atat mai mult cu cat am fost la pensii si dna de acolo m-a informat ca se poate ca asocitaul unic sa aibe carte de munca la el in firma. :notworthy:
Asadar din ce act normativ ma pot informa exact?
LEGE nr. 31 din 16 noiembrie 1990 (republicata), actualizata dupa ultima modif.din 27.06.2007, art.196^1 zice:
* Text vechi modificat: *
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este, cu exceptia cazului in care are calitatea de administrator unic sau de membru al consiliului de administratie.
* Terminat textul vechi *
* Text nou: *
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este.
* Terminat textul nou *
Alin. (3) al art. 196^1 a fost modificat de pct. 44 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 82 din 28 iunie 2007, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 446 din 29 iunie 2007.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#70 elizadb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 09 October 2007 - 06:53 PM

Vezi postareaTabita_M, la May 7 2007, 12:08 PM, a spus:

Am si eu o nelamurire ...
Sunt angajata in functia de contabil la o firma de calculatoare al carei patron (asociat unic) este sotul meu. Am tot intrebat in stanga si in dreapta daca pot sau nu sa ii fac si lui carte de munca, iar parerile sunt diferite.
Poate m-ar putea lamuri si pe mine cineva.

Multumesc anticipat.


Buna ziua!

Se poate sa ii faci contract de munca sotului tau. Asociatul unic conform legii societatilor comerciale are voie sa aibe contract de munca, dar administratorul nu. Din cate am inteles de la ITM si persoana care are mandat de administrator poate sa isi faca contract de munca dar pe o alta functie, director societate comerciala de exemplu.



#71 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 01 November 2007 - 04:06 PM

1. Administratorul SRL care NU este asociat poate fi angajat cu contract de munca?
2. Care ar fi codul din COR daca vreau sa scrie pe el administrator?
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#72 MICO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 08 January 2008 - 09:33 AM

În primul rând, La mulți ani cu sănătate, s-aveți din plin numai zile minunate garnisite cu de toate!

Știu că au fost multe discuții pe această temă, dar am gasit următoarea publicație din 08.01.2008:

La întrebarea: Suspendarea, respectiv incetarea contractelor individuale de munca ale administratorilor si directorilor societatilor comerciale se aplica si la forma de organizare S.R.L. sau exclusiv la S.A.?................ a fost dat raspunsul: Intrucat Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale se aplica societatile comerciale care potrivit art. 2 se pot constitui in una dintre urmatoarele forme - a) societate in nume colectiv; b) societate in comandita simpla; c) societate pe actiuni; d) societate in comandita pe actiuni si e) societate cu raspundere limitata – iar art. 1371 alin. (3) din aceasi lege, introdus prin Legea nr. 441/2006, prevedea ca in cazul in care administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului, nefacand distinctie intre diferitele tipuri de societati, inseamna ca se aplica la toate cele enumerate. Dar, precizam ca intre 1 decembrie 2006 si 29 iunie 2007 contractele individuale de munca ale celor in cauza erau suspendate de drept iar dupa 29 iunie 2007 a intervenit incetarea de drept, deoarece art. V. din O.U.G. nr. 82/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 31/1990, stipuleaza ca: “prin derogare de la prevederile art. 56 din Legea nr. 53/2003 Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, contractele de munca ale administratorilor/directorilor, incheiate pentru indeplinirea mandatului de administrator / director inainte de intrarea in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, inceteaza de drept la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta - 29 iunie 2007 - sau, in cazul in care mandatul a fost acceptat ulterior intrarii in vigoare a prezentei ordonante, de la data acceptarii mandatului.

Deci administratorii / directorii – asociați, respectiv administratorii-asociați unici ai SRL-urilor, pot sau nu pot fii angajați cu contract de muncă la propriile firme?

Mii de mulțumiri anticipate!



#73 dwayanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 January 2008 - 10:34 AM

Vezi postareaMICO, la Jan 8 2008, 10:33 AM, a spus:

În primul rând, La mulți ani cu sănătate, s-aveți din plin numai zile minunate garnisite cu de toate!

Știu că au fost multe discuții pe această temă, dar am gasit următoarea publicație din 08.01.2008:

La întrebarea: Suspendarea, respectiv incetarea contractelor individuale de munca ale administratorilor si directorilor societatilor comerciale se aplica si la forma de organizare S.R.L. sau exclusiv la S.A.?................ a fost dat raspunsul: Intrucat Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale se aplica societatile comerciale care potrivit art. 2 se pot constitui in una dintre urmatoarele forme - a) societate in nume colectiv; b) societate in comandita simpla; c) societate pe actiuni; d) societate in comandita pe actiuni si e) societate cu raspundere limitata – iar art. 1371 alin. (3) din aceasi lege, introdus prin Legea nr. 441/2006, prevedea ca in cazul in care administratorii au fost desemnati dintre salariatii societatii, contractul individual de munca este suspendat pe perioada mandatului, nefacand distinctie intre diferitele tipuri de societati, inseamna ca se aplica la toate cele enumerate. Dar, precizam ca intre 1 decembrie 2006 si 29 iunie 2007 contractele individuale de munca ale celor in cauza erau suspendate de drept iar dupa 29 iunie 2007 a intervenit incetarea de drept, deoarece art. V. din O.U.G. nr. 82/2007 pentru modificarea si completarea Legii nr. 31/1990, stipuleaza ca: “prin derogare de la prevederile art. 56 din Legea nr. 53/2003 Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, contractele de munca ale administratorilor/directorilor, incheiate pentru indeplinirea mandatului de administrator / director inainte de intrarea in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, inceteaza de drept la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta - 29 iunie 2007 - sau, in cazul in care mandatul a fost acceptat ulterior intrarii in vigoare a prezentei ordonante, de la data acceptarii mandatului.

Deci administratorii / directorii – asociați, respectiv administratorii-asociați unici ai SRL-urilor, pot sau nu pot fii angajați cu contract de muncă la propriile firme?

Mii de mulțumiri anticipate!


Probabil ca se poate, pentru ca eu ma aflu in aceasta postura administrator - asociat unic, iar din octombrie m-am angajat cu CIM ca dir. gen. - si e SRL :). Cei de la ITM au zis ca se poate ;)



#74 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 January 2008 - 10:53 AM

La SRL-uri se poate sigur ca asociatul unic sa fie si angajat sau unic angajat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#75 MICO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 09 January 2008 - 07:56 PM

Mulțumesc pt. răspunsuri, întrebarea a fost pusă pe avocatnet, iar răspunsul a fost dat de d-na avocat Ana Cioriciu Stefanescu și chiar nu mai știam ce să iau de bun.......!?
O seară frumoasă!



#76 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2008 - 08:57 PM

Vezi postareaMary, la Jun 28 2008, 02:52 PM, a spus:

Poate semna contractul aceeasi persoana si la angajat si la angajator ?

da , poate.

Vezi postareaMary, la Jun 28 2008, 03:25 PM, a spus:

Dar daca asociatul unic este si administrator ? poate fi directorul societatii sale ?

da






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL